کد خبر: 789 A

آیت الله نوری همدانی:

خدمت به مردم در مسیر امنیت، توفیق بزرگ خداست/نظام مطلوب اسلامی آن است که امنیت و عدالت را برقرار و در راستای فراوانی نعمت در جامعه گام بردارد/نباید مردم از لحاظ معیشت در فشار باشند.

قم - ایلنا: یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، گفت: باید تدابیری اندیشیده شود که گرانی، فقر و بیکاری در جامعه نباشد، بلکه حتی با وجود ارزانی،کار و فراغ بال، کسی فقیر نباشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، آیت الله "نوری همدانی" در دیدار با سردار "مجتبایی" فرمانده انتظامی استان قم، اظهار داشت: خدمت به مردم در مسیر امنیت، توفیقی بزرگ از سوی خداوند متعال است که نصیب هرکسی نمی شود.

وی با اشاره به تحولات اخیر در کشور های عربی، گفت: مردمی که در برابر حکومت خود، مانند بردگان محکوم بوده و قدرت و اختیاری نداشتند و خود کم بینی نیز در میان آنها وجود داشت، به لطف خداوند متعال با تضعیف استکبار و استبداد، یک ساختاری بوجود آمد که هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی یک ساختار اسلامی است.

این مرجع عالیقدر با اشاره به اینکه وظیفه مسلمانان در این ساختار جدید، درون سازی است، گفت: در اسلام درون سازی، درک فرهنگی، قلب، نیت، اخلاق و ایمان شخص بسیار مهم است و باید ایمان، سواد، فرهنگ، عمل، تقوا و احساس وظیفه سرلوحه درون سازی افراد قرار گیرد.

وی افزود: منادیان دین و شرف همیشه به قلب و نهاد باطنی توجه داشتند، پس بایستی هر فردی که می خواهد در این ساختار خدمت کند، از درون، خودش را بسازد که در این زمینه نیت، اخلاص و عقیده خیلی تاثیر گذار و نقش آفرین است.

آیت الله نوری همدانی در ادامه، نظام جمهوری اسلامی ایران را همانند یک پیکر دانست و اظهار داشت: بعضی از دستگاهها مثل وزارت اطلاعات چشم این نظام اسلامی است، نیروهای نظامی و انتظامی دستهای نظام و تلویزیون و رادیو زبان نظام است که تا زمانی که اعضای این پیکر باشند، این پیکر سالم خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر یک عضو ناسالم باشد، بدن معیوب خواهد بود، مخصوصاً بعد از بیداری اسلامی که بوجود آمده، همه ناظرهستند نظام به وجود آمده، به سمتی پیش می رود که از لحاظ ساختار فرهنگی، سیاسی،اقتصادی و اجتماعی مردم جهان را به طرف خود جذب می کند، و در حقیقت اصل این خروش و فریاد از ایران برخواسته است.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود خاطرنشان ساخت: شهر قم به عنوان ام القرای نظام است، چرا که نظام از اینجا سرچشمه می گیرد و کسانی که در قم سمتی دارند، وظیفه آنها با کسانی که در شهر های دیگر هستند فرق می کند، چرا که آنها باید الگو باشند و به دنیا نشان دهند، این دنیا دارای این افراد است.

وی با اشاره به سخنی از امام صادق(ع) گفت: نظام صحیح، آن نظامی است که امنیت را برقرار کند که این امنیت شامل امنیت فکری،مالی و حیثیتی می باشد.

آیت الله نوری همدانی خطاب به پرسنل نیروی انتظامی گفت: باید خدا را شکر کنید که خداوند به شما توفیق داده که در ایجاد امنیت گام بردارید، این توفیق رفیعی است که به هرکس نمی دهند، از این جهت خدمت شما، حرکت شما و حتی نیت شما، خدمت بسیار بزرگی در مسیر انقلاب و نظام است.

وی در ادامه با تأکید بر این که باید بعد از ایجاد امنیت، در راستای ایجاد عدل در جامعه گام برداشت، گفت: عدل یعنی این که حقوق دیگران را رعایت کرده و به آن ها رسیدگی کنیم چرا که هر انسانی در هر قدمی که بر می دارد با حقوقی مواجه است.

آیت الله نوری همدانی، در ادامه به روایتی از امام سجاد (ع) اشاره کرد و گفت: امام سجاد(ع) می فرماید، هرکسی 50 حق به گردنش است و هر چقدر انسان مسئولیتش بالاتر باشد،حق سنگین تری برگردن دارد.

وی در ادامه با بیان این که بعد از ایجاد امنیت و عدل در جامعه باید در راستای فراوانی نعمت در جامعه حرکت کرد، تأکید کرد: نباید مردم از لحاظ معیشت در فشار باشند؛ یعنی سعی شود از لحاظ اقتصادی هرکسی از یک زندگی نسبتاً خوبی برخوردار بوده و در تنگنا نباشد.

این مرجع تقلید در پایان گفت: باید تدابیری اندیشیده شود که گرانی، فقر و بیکاری در جامعه نباشد، بلکه حتی با وجود ارزانی،کار و فراغ بال، کسی فقیر نباشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر