کد خبر: 98752 A

معاون اعتبارات و تجهیز منابع بانک مهر اقتصاد:

حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان حاصل سرمایه گذاری ۱۲ میلیون مشتری بانک مهر اقتصاد است/در جهت رسیدن به بانکداری اسلامی تلاش می‌کنیم/گروه مشاوران فقهی بانک مهر اقتصاد مشخص شده است.

ایلنا: معاون اعتبارات و تجهیز منابع بانک مهر اقتصاد، با تأکید بر اینکه بانک مهر اقتصاد در جهت رسیدن به آرمان بانکداری اسلامی و بدون ربا حرکت می‌کند، گفت: بانک مهر اقتصاد باور دارد که بانکداری بدون ربا امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمیدرضا نجف‌پور، شب گذشته و در آستانه فرارسیدن هفته بانکداری اسلامی، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: بانک مهر اقتصاد از سال ۷۲ تأسیس و همواره سیر صعودی خود را طی کرد و امروز با بیش از ۸۰۰ شعبه در ۳۱ استان کشور حرف برای گفتن دارد.

وی افزود: بانک مهر اقتصاد با بودجه‌ای معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان که حاصل سرمایه گذاری ۱۲ میلیون مشتری این بانک است که به ما اعتماد کردند، یکی از بانک‌های خوشنام ایران محسوب می‌شود.

معاون اعتبارات و تجهیز منابع بانک مهر اقتصاد با بیان اینکه در هر سال حدود ۸۰۰ هزار نفر از مشتریان بانک مهر اقتصاد از این بانک وام و تسهیلات دریافت می‌کنند، گفت: هدف ما ایجاد رفاه برای مشتریان، برطرف سازی نیاز مالی مردم، کمک به نرخ رشد اقتصادی جامعه، ایجاد اشتغال و... است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال‌های گذشته از سوی مقام معظم رهبری که با رویکرد اقتصادی صورت گرفته است، گفت: نامگذاری سال‌های گذشته نشان از توجه ویژه مقام معظم رهبری به بحث اقتصاد و البته اقتصاد اسلامی دارد.

نجف‌پور گفت: ما نیز پیرو فرمایشات و تأکیدات مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد معتقدیم که آرمان اقتصاد مقاومتی و خلق حماسه سیاسی که در توصیه‌های ایشان مکررا مشاهد می‌شود، جز از طریق ایجاد بانکداری اسلامی امکان پذیر نخواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه بانک مهر اقتصاد در جهت رسیدن به آرمان بانکداری اسلامی و بدون ربا حرکت می‌کند، خاطرنشان کرد: حدود ۳۰ سال است که قانون بانکداری بدون ربا مصوب شده اما امروز خلأ جدی بین قانون و آنچه که اجرا و آنچه که برداشت می‌شود داریم.

معاون اعتبارات و تجهیز منابع بانک مهر اقتصاد، تصریح کرد: متأسفانه بانک مرکزی نیز یک سازمانی که متولی و سیاستگذار برای حرکت درست و سریع برای رسیدن به بانکداری اسلامی باشد را ایجاد نکرده در حالی که این کار از اولین اقداماتی است که باید در این عرصه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه بانک مهر اقتصاد باور دارد که بانکداری بدون ربا امکان پذیر است، گفت: برای رسیدن به بانکداری اسلامی ۱۲ مرحله را تعریف کردیم که از جمله آن‌ها مهندس نظام آموزشی بانکداری اسلامی، ایجاد شاخص شرعی ارزیابی عملکرد مدیران بانک، نهادینه سازی فرهنگ بانکداری بدون ربا و... است.

نجف‌پور افزود: البته این اقدامات ۵۰ درصد کار برای رسیدن به بانکداری اسلامی است و ۵۰ درصد دیگر را مردم و مسئولین کشور باید انجام دهند تا به این آرمان برسیم.

وی یادآور شد: ما حتی به عنوان مسئولان بانک مهر اقتصاد، به وزیر علوم گفتیم که رشته بانکداری اسلامی را در دانشگاه‌ها ایجاد کنید تا ما اساتید و منابع درسی آن را در اختیار شما بگذاریم اما آن‌ها از این کار سرباز زدند. حتی پیشنهادهایی را به آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه برای همکاری بیشتر نیز دادیم.

معاون اعتبارات و تجهیز منابع بانک مهر اقتصاد، گفت: از سال گذشته ۵ کارگروه بین حوزه‌های علمیه و بانک مهر اقتصاد برای رسیدن به قانون جامع بانکداری اسلامی تدوین شده و تیمی از علمای حوزه به عنوان مشاوران فقهی بانک مهر اقتصاد معین شده‌اند.

وی اضافه کرد: در همین ایام و قبل از شروع هفته بانکداری اسلامی که خود بانک مهر اقتصاد از سال‌های گذشته این هفته را به این نام نامگذاری کرد، مدیران اعتبارات بانک مهر اقتصاد از سراسر کشور برای یک دوره آموزشی ۵ روزه به قم آمده تا در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر