کد خبر: 201908 A

احمد مسجدجامعی خبر داد:

اهالی صنعت چاپ امکان فعالیت در سطح شهر را دارند و جزو صنایع مزاحم شهری نیستند و از این رو می‌توانند فعالیت‌های خود را گسترش دهند.

عضو شواری شهر تهران از آمادگی این شورا برای حل مشکل چاپخانه‌داران و اهالی چاپ خبر داد.

به گزارش ایلنا؛ احمد مسجد جامعی، رئیس شورای شهر تهران درباره راه‌اندازی جشنواره صنعت چاپ در دوره حضورش در وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این جشنواره برای ایجاد یک فعالیت جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فاصله زمانی بین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت و هفته کتاب در آبانماه ایجاد شد.

وی افزود: یکی از اهداف برگزاری این جشنواره این بود که ابعاد و توانایی‌های صنعت چاپ به جامعه شناسانده شود. همچنین این جشنواره فرصتی برای تعامل با دستگاه‌ها و نهادهای دیگر جهت استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها برای توسعه صنعت چاپ بود.

مسجد جامعی با اشاره به تحولات صورت گرفته در صنعت چاپ اظهار کرد: نگاه سنتی که چاپ را فقط محدود به کتاب و نشریات می‌بیند تغییر یافته است. باید فضایی مهیا شود تا متخصصین نیز وارد این حوزه شوند و اساتید خارجی و داخلی نیز کارگاه‌هایی را با این موضوع برگزار کنند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به آمادگی شواری شهر تهران برای تعامل با اهالی صنعت چاپ گفت: اهالی صنعت چاپ امکان فعالیت در سطح شهر را دارند و جزو صنایع مزاحم شهری نیستند و از این رو می‌توانند فعالیت‌های خود را گسترش دهند. از قدیم نیز این صنایع در کنار مردم به فعالیت می‌پرداختند و از این نظر همواره در کنار مردم حضور داشته‌اند.

مسجد جامعی ادامه داد: کارگران حوزه چاپ نیز بیشتر کارگر فرهنگی بودند تا کارگر صنعتی و از این رو مشکلی برای فعالیت‌های آن‌ها وجود ندارد. شورای شهر و شهرداری این توانایی را دارد تا با چاپخانه‌داران برای حل مشکلات آن‌ها وارد تعامل شود. البته در این راه اهالی صنف باید خود به منافع و برنامه‌های خود آگاه باشند و مطالبات خود را مطرح کنند.

چاپ و نشر مکمل یکدیگر هستند

شاهین روحانی کارشناس صنعت چاپ درباره برگزاری جشنواره صنعت چاپ گفت: جشنواره صنعت چاپ هر ساله روح تازه‌ای را در صنعت تزریق می‌کند و صنعتگران چاپ در جشنواره احساس می‌کنند که آثار آن‌ها دیده می‌شوند.

داور پنج دوره از مسابقات تخصصی آثار چاپی در توضیح فواید این مسابقات گفت: یکی از فواید برگزاری مسابقات چاپی این است که چاپخانه‌داران کارهای رقیبان خود را می‌بینند و با مقایسه کار خود با دیگران، متوجه می‌شوند که در چه جایگاهی قرار دارند.

روحانی صنعت نشر را مکمل چاپ خواند و اظهار کرد: دلیل عدم تحرک صنعت چاپ بی رونق بودن صنعت نشر است. این دو صنعت به هم وصل هستند و نقش مکمل را برای یکدیگر دارند و در صورت تضعیف یکی، دیگری نیز ضعیف می شود.

روحانی همچنین اظهار کرد: آینده صنعت چاپ در ایران درخشان است زیرا هم صنعتگران موفقی داریم و هم بازار خوبی در اطرافمان است اما باید مراقب باشیم که این پتانسیل از بین نرود.

شاهین روحانی درباره شرایط سرمایه‌گذاری در صنعت چاپ اظهار کرد: خوشبختانه دولت یازدهم گام‌های مثبتی در جهت حذف تحریم‌ها برداشته اما تا زمانی که تحریم‌ها به شکل کامل رفع نشود، سرمایه‌گذاران رغبتی به سرمایه‌گذاری ندارند.

این کارشناس صنعت چاپ ورود ماشین آلات دسته دوم با کیفیت را مناسب دانست و افزود: در حال حاضر عده‌ای به دلیل اینکه شرکت‌های درجه یک جهان به ما ماشین نمی‌دهند از تجهیز چاپخانه خود منصرف شده‌اند و یا روی به واردات ماشین آلات بی‌کیفیت آورده‌اند اما معتقدم که ماشین آلات دسته دوم درجه یک نیز می‌تواند به ما کمک کند و نیاز کشور را با هزینه‌ای کمتر برطرف کند.

وی ادامه داد: صنعت چاپ در صورت وجود رونق اقتصادی رشد می‌کند زیرا رونق اقتصادی بستر لازم برای پیشرفت هر صنعتی است.

جشن خانواده صنعت چاپ روز شنبه ۲۲ شهریور ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

جشننواره صنعت چاپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر