کد خبر: 204942 A

علی شجاعی صائین خبر داد:

به دنبال اعلام موضع وزارت ارشاد در واگذاری ممیزی به ناشران قانون‌مدار، علی شجاعی صایین از اجرایی شدن این طرح در مهرماه سالجاری خبر داد / قرار نیست سختگیری شدید داشته باشیم چون اشتباه ممکن است پیش آید.

واگذاری ممیزی به ناشران اولویت‌بندی شده و ناشران دولتی در اولویت اصلی قرار دارند. به احتمال زیاد ناشران خصوصی با این طرح محتاطانه برخورد می‌کنند.

علی شجاعی صایین(مدیر دفتر توسعه کتابخوانی) به خبرنگار ایلنا گفت: الان فعالیت‌های دفتر توسعه کتابخوانی بیشتر منوط به بحثممیزی می‌شود و کارهای کتابخوانی را دیگر بخش‌ها مثل خانه کتاب و دفتر مطالعات فرهنگی انجام می‌دهند. من تلاش کردم این نکته را یادآوری کنم که نیازمند تغییر رویکرد هستیم. اگر رویکرد ما به کتابخوانی تغییر نکند و تقاضایی نباشد؛ افزایش دسترسی به کتابخانه‌ها فایده‌ای ندارد.

وی افزود: طی ۸ ماه گذشته در اداره کتاب، آن بخش از کتاب‌هایی که ناشران و نویسندگان تقاضای تجدیدنظر داشتند دوباره به جریان افتادند و به جز ۵۰ یا ۶۰ اثر، بقیه را در این مدت پاسخ داده‌ایم.

شجاعی درباره‌ی بررس‌های کتاب گفت: بررس‌های ما کارمند نبودند و نیستند و مجموعه‌ای از همکاران بیرون از اداره با ما همکاری می‌کنند و سطح کارشناسان افزایش یافته است و با تعاملی که با هیئت نظارت خواهیم داشت؛ تغییراتی هم خواهیم داشت.

وی افزود: مهمترین اتفاق در این مدت فراهم کردن امکان بازبینی را برای اعتراض ناشران و نویسندگان است و آیین‌نامه واگذاری ممیزی کتاب به ناشران نیز تصویب شده که مهرماه آن را اجرایی می‌کنیم.

شجاعی ادامه داد: هر ناشری که مایل باشد می‌تواند ممیزی را به عهده بگیرد البته اولویت به ترتیب با ناشران دولتی، ناشران بخش عمومی و بعد بخش خصوصی است. بررسی مجوز کتاب‌ها هم به ترتیب اولویت کتاب‌های فنی - مهندسی سپس پزشکی و در آخر کودک و نوجوان قرار دارند.

شجاعی درباره این طرح گفت: هر ناشری که داوطلب بود می‌تواند بعد از اعلام نهایی این طرح اقدام کند و با توجه به ضوابطی که وزارت ارشاد برای آن درنظر گرفته، برای آن اقدام کند. بعد از اظهارنظر ناشران دربارة مجوز کتاب، برخی کتاب‌ها را بررسی می‌کنیم.

وی یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود که ناشران خصوصی برای این طرح با احتیاط برخورد کنند.

شجاعی صائین گفت: همانطور که ما در مسیر مجوز دادن ممکن است دچار اشتباه شویم یعنی به کتابی نباید مجوز دهیم و به اشتباه مجوز دهیم یا به کتابی باید مجوز می‌دادیم و نداده‌ایم، ناشران نیز شاید دچار اشتباه شوند و اگر ناشری در این مسیر اشتباه کرد اشکالی ندارد و قرار نیست سختگیری شدید داشته باشیم چون اشتباه ممکن است پیش آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اول اردیبهشت ۱۳۹۳ در اولین نشست اعضا هیات نظارت بر کتب بزرگسال و کودک و نوجوان گفت: می‌توان با تمهیدات لازم، چاپ کتاب ازسوی برخی از ناشرانی را که سابقه تخلف ندارند یا نهادها و شخصیت‌هایی که نیاز به ممیزی و نظارت وزارت ارشاد ندارند، به خود آنها سپرد و این وزارتخانه بیشتر بر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی تمرکز کند.

ممیزی کتاب علی شجاعی صائین واگذاری ممیزی به ناشران در مهرماه/ ناشران نترسند قرار نیست سختگیری شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر