کد خبر: 205271 A

برادر طاهره صفارزاده در نشست دومین جایزه ادبی طاهر صفارزاده:

صفار‌زاده در دیداری که با امام راحل(ره) داشت تغییر عجیبی در زندگانی‌اش ایجاد شد و شدیدا متحول گشت. این اتفاق را در زندگی جلال‌آل احمد هم شاهد بودیم که وقتی به دیدار آن حضرت رفت تغییرات عظیمی در زندگانی‌اش رخ داد.

نشست مطبوعاتی دومین جایزه ادبی طاهره صفارزاده امروز؛ سه‌شنبه(۲۵ شهریور) در حوزه هنری با حضور علیرضا قزوه، ‌ جلال صفارزاده و رضا اسماعیلی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در این نشست؛ جلال صفارزاده(برادر طاهره صفارزاده) برخی از خصوصیات اخلاقی او را بیان کرد.

صفارزاده گفت: طاهره معتقد بود اگر من مردم زندگانی‌ام باید وقف مستضعفین مسلمان شود. از بیست سال پیش هم در هر سفری که میرفت وصیت می‌کرد اموالش وقف نیازمندان شود.

وی ادامه داد: او دست نوشته‌هایش را وقف مجروحین انقلاب و مستضعفین و معلولین کرد.

رضا اسماعیلی(دبیر کنگره ادبی طاهره صفارزاده) نیز در این نشست گفت: طبق فراخوانی که دادیم بخش ویژه‌ای داریم که در آن یک بانوی برگزیده فرهنگی انتخاب می‌شود. شورای ادبی اسامی بانوان فرهنگی را رصد می‌کند و از همین‌جا درخواست می‌کنم از بانوانی که درحوزه فرهنگ و ادب صاحب تالیفاتی هستند؛ این تالیفات را برای حوزه بفرستند تا با نظارت شورا کسانی که دارای شرایط باشند انتخاب ‌شوند.

وی ادامه داد: در بخش شعر و مقاله و پایان نامه‌های دانشجویی کسانی که می‌خواهند می‌توانند آثارشان را بفرستند و در هر بخش یک برگزیده خواهیم داشت.

اسماعیلی درباره جوایز گفت: جوایز بیشتر ارزش معنوی دارند ولی ما امسال سعی کردیم جوایز در حوزه مادی هم ارتقا پیدا کند.

وی بیان کرد: سال گذشته مریم سقلاتونی از بین ۵۰۰ اسم طبق ضوابطی که تعریف شده بود؛ جایزه ادبی طاهره صفارزاده را به خود اختصاص داد.

دبیر کنگره ادبی طاهره صفارزاده اظهار داشت: در این مراسم برنامه‌های جانبی‌ای داریم که شامل رونمایی از دو کتاب که گزیده اشعار شاعران معاصر است و آن را به طاهره صفارزاده تقدیم کردند. همچنین تمبر یادبود طاهره صفارزاده در مراسم رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در مکاتبه‌ای که با مهندس چمران داشتیم تصمیم برآن شد که در منطقه یک تهران بوستان یا میدانی به نام طاهره صفارزاده نامگذاری شود. این اتفاق تا چهارم آبان ماه یا کمی بعد از آن خواهد افتاد.

اسماعیلی افزود: در محورهایی که تعیین کردیم محور قرآن هم افزوده شده؛ باتوجه به اینکه طاهره صفارزاده یک شخصیت قرآنی داشته به همین دلیل یکی از محورها را صفارزاده و قرآن پژوهی قرار دادیم.

وی در رابطه با برنامه‌های سال آینده گفت: یکی از برنامه‌هایی که برای سال آینده مدنظر قرار دادیم برگزیده مقالات است که در یک مجلد آماده چاپ شده و برای سومین دوره جایزه ادبی صفارزاده این کتاب رونمایی خواهد شد. مقالات سال پیش بسیار ارزنده بود و برای آنانی که پیگیری کرده بودند تکلیف مقالات چیست؛ باید بگویم این مقالات به همراه تالیفاتی که امسال به دست ما می‌رسد؛ در یک جلد جمع آوری شده و در برنامه سال آینده رونمایی می‌شود.

دبیر کنگره ادبی طاهره صفارزاده افزود: امیدواریم در سال آتی این مراسم چهره بین‌المللی پیدا کند. تالیفات و پایان‌نامه‌های بسیاری درباره صفارزاده توسط دانشجویان نوشته شده‌است. امیدوارم بتوانیم برنامه‌ای شایسته‌تر با همکاری وزارت ارشاد برای سال آینده داشته باشیم.

اسماعیلی درباره مراسم دومین جایزه ادبی صفارزاده گفت: این مراسم یکشنبه چهارم آبان ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ همزمان با هفتمین سالگرد درگذشت این شاعر برزگ برگزار خواهد شد. همچنین باید اضافه کنم ویژه نامه ۱۶ صفحه‌ای به عنوان ویژه نامه صفارزاده ضمیمه روزنامه اطلاعات در همان روز منتشر خواهد شد. کلیپی نیز از زندگی صفارزاده ساخته شده که در مراسم پخش خواهد شد و در اختتامیه مراسم جوایز را تقدیم می کنیم.

علیرضا قزوه اظهارداشت: صفار‌زاده در دیداری که با امام راحل(ره) داشت تغییر عجیبی در زندگانی‌اش ایجاد شد و شدیدا متحول گشت. این اتفاق را در زندگی جلال‌آل احمد هم شاهد بودیم که وقتی به دیدار آن حضرت رفت تغییرات عظیمی در زندگانی‌اش رخ داد.

وی ادامه داد: از این نظر این دو بزگوار نقطه مشترکی داشتند و آن هم تاثیری بودکه از امام گرفته بودند.

قزوه اظهار داشت: طاهره صفارزاده به زبان انگلیسی هم شعر می‌گفت و گاهی اوقات شعر شاعران جوان را به زبان انگلیسی ترجمه می‌کرد. به نظر من صفارزاده جامعیتی دارد که در کمتر شاعری دیده شده. باید با این شخص زندگی کرد، آثارش را خواند تا او را شناخت.

وی ادامه داد: به اعتقاد من شاخص‌ترین چهره زن بعد از انقلاب طاهره صفارزاده است آن هم به این دلیل که این چهره، چهره‌ای جهانی است. او به مسائل قرآنی استنادمی‌کرد و دارای فکر و جامعیت بود. به اعتقاد من صفارزاده مظلوم واقع شده. باید درباره زندگی او مستند ساخت تا چهره واقعی او را به جوانان معرفی کنیم. اگر بگوییم صفارزاده تنها یک شاعر است به او ظلم کرده‌ایم او یک اندیشمند، ‌قرآن پژوه، مترجم واستاد دانشگاه بود و شاعری تنها چهره ادبی صفارزاده نیست.

نشست مطبوعاتی دومین جایزه ادبی صفارزاده دومین جایزه ادبی طاهر صفارزاده طاهره می‌گفت اگر مردم؛ زندگی‌ام باید وقف مستضعفین مسلمان شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر