کد خبر: 219294 A

مرحوم امین‌پور تلاش فراوانی در پیوند دادن ادبیات سنتی و مدرن داشت و همواره تاکید می‌کرد که علاوه بر شناخت باید ریشه‌ها و سنت‌ها را می‌بایست با جدید‌ترین رویکرد‌ها و نظریات ادبی آموخت و فراگرفت.

رئیس‌مجلس در پیامی به همایش نکوداشت قیصر امین‌پور، این شاعر را نمونه‌ای از شاعران متعهد به انقلاب دانست.

به گزارش ایلنا؛ متن پیام علی لاریجانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سخن از قیصر امین‌پور بعنوان شاعر تاثیرگذار در طیف هنرمندان و فرهیختگان پیشرو انقلاب که موجودیت شاعران نسل جدید را به رسمیت رسانید، در واقع معرفی و تبیین شعر و ادبیات موفق نسل انقلاب است که توانست با الهام‌گیری از آموزه‌ها و مبانی قیام ملت علیه استبداد و خودکامگی، فضای با طراوت و مطهر انقلاب را در دل‌ها و قلوب جاری سازد.

امین‌پور نمونه کامل از شعر متعهد به انقلاب و ملت انقلابی خود می‌باشد. او با توصیف فضای معنوی و حماسی سالهای انقلاب و دفاع مقدس جلوه‌های ناب و لحظات سراسر عشق و ارادات الهی مردم کشورش را نمایان ساخت.

او در شعر‌هایش بسیار زلال و شفاف بود و نوگرایی در مضامین و معانی و اندیشه را در ‌‌نهایت ذوق و سلیقه به کار می‌گیرد که آثار او در زمینه دفاع مقدس از نمونه‌های شاخص این بخش می‌باشد.

شعرهای امین‌پور این ویژگی را داشت که مضامین با تازگی و طراوت بیان می‌شد که این امر بیانگر نبوغ ذهنی و هنری سرشارش بود صدای دلنشین و ضرباهنگ کلمات او به هنگام شعرخوانی در طول سالهای دفاع مقدس که در بین رزمندگان انجام می‌شد شور وهیجان وصف ناشدنی را در دل‌ها بوجود آورد.

قیصر امین‌پور همچنین در قامت یک معلم با نگاه و روح لطیف شاعرانه و بهره گرفتن از ذوق و استعداد اول به نشر و گسترش ادبیات زمان خویش پرداخت و پراحساس و متعهد نظریات ارزشمندش را به شاگردان آموزش می‌داد.

وی تلاش فراوانی در پیوند دادن ادبیات سنتی و مدرن داشت و همواره تاکید می‌کرد که علاوه بر شناخت باید ریشه‌ها و سنت‌ها را می‌بایست با جدید‌ترین رویکرد‌ها و نظریات ادبی آموخت و فراگرفت.

اینک اگرچه به ظاهر قیصر امین‌پور در میان ما و علاقه مندان خود نیست اما به یقین نگاه نافذ و آثار پرارزش او همواره بر پیشانی ادبیات انقلاب جلوه گر بوده و منبع بهره‌مندی دوستداران و اهالی فرهنگ و ادبیات و اندیشه می‌باشد.

اینجانب از تلاش برگزارکنندگان مراسم نکوداشت مرحوم قیصر امین‌پور تقدیر کرده و امیدوارم حاصل و دستاورد این همایش آشنایی نسل جدید و ویژه جوانان این مرز و بوم با آثار این شاعر گرانقدر باشد.

پیام لاریجانی به نکوداشت قیصر امین‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر