کد خبر: 219600 A

سینا دادخواه:

چاپ اثر کلنل محمود دولت آبادی شاید نشان دهنده به ثمر رساندن تلاش‌های مسئولان مربوطه برای بهتر شدن شرایط کتاب و نشر کشور باشد که امیدواریم به زودی محقق شود.

سینا دادخواه؛ کتاب جدیدی درباره محور شهر تهران در دست نگارش دارد.

دادخواه به خبرنگار ایلنا گفت: درحال حاضر مشغول کار روی کتابی پیرامون شهر تهران هستم. این کار برخلاف دو کتاب قبلی تم داستانی ندارد و به شیوه تک‌نگاری شامل جستارهایی درباره سه محله امیرآباد، عباس‌آباد و یوسف‌آباد تهران خواهد بود.

وی ادامه داد: این کتاب مراحل پایانی نگارش را می‌گذراند و دست‌کم تا یکی، دو ماه آینده برای طی روال گرفتن مجوز و چاپ تحویل نشر چشمه می‌شود.

دادخواه در رابطه با تجربه ممیزی در حوزه داستان گفت: در صدور مجوز برای داستان‌ها بیشتر دقت‌ها روی موضوعات و محتوای داستان‌ها و رمان‌هاست. البته مواردی هم پیش می‌آید که برخی کلمات و عبارات نیز به حذف یا اصلاح نیاز پیدا می‌کنند، اما در حقیقت کل داستان است به دقت خوانده و تحلیل می‌شود و هم از نظر محتوایی و هم از نظر کلمات به کار رفته شده؛ مورد بررسی قرار می‌گیرد. مسئله بررسی محتوایی یا کلمه‌ای نیست بلکه دغدغه‌ی اصلی نویسنده‌ها، عدم وحدت رویه و شفافیت دستگاه ممیزی است.

این نویسنده با اشاره به افزایش عناوین کتاب‌های منتشر شده گفت: خوشبختانه به نظر می‌رسد شاهد رشد خوبی در تعداد عناوین کتاب‌ها در کشور هستیم و به خصوص تولیدات ناشران مستقل راحت‌تر به بازار کتاب راه پیدا کرده‌اند. به عنوان مثال چاپ آثار رضا براهنی یک خبر خیلی خوب برای ادبیات کشور بود.

وی در ادامه افزود: البته این بهبودی حد مطلوب و غایت نیاز نیست. چاپ اثر کلنل محمود دولت آبادی شاید نشان‌دهنده به ثمر رساندن تلاش‌های مسئولان ارشاد برای بهتر شدن شرایط کتاب و نشر کشور باشد که امیدواریم به زودی محقق شود.

دادخواه در رابطه با وضعیت داستان‌نویسی معاصر کشور و پاسخ به این سوال که آیا نسل جدید داستان‌نویسان می‌توانند انتظارات را برای خلق شاهکار‌های ادبی ایرانی برآورده کنند، گفت: نمی‌توان در این مورد پیش‌گویی کرد اما با توجه به پتانسیل جامعه ادبی معاصر؛ می‌توان امیدوار بود که شاهد موجی از کتاب‌های خوب و حتی عالی در ادبیات ایران باشیم. توانایی‌های داستان‌نویس جدید درصورت همدلی و آسان‌گیری دستگاه ممیزی می‌تواند خروجی خوبی برای ادبیات کشور داشته باشد.

او در پایان گفت: برای رواج کتابخوانی در کشور که متاسفانه به‌نظر می‌رسد علی‌رغم افرایش کتاب‌ها و کتاب‌فروشی‌های خوب، کمتر شده است باید دغدغه‌های ریالی و خستگی‌ها و استرس‌های روحی و روانی در جامعه کاهش یابد تا فرصت و علاقه به مطالعه در افراد جامعه مجدداً جان بگیرد.

سینا دادخواه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر