کد خبر: 231761 A

آیدا:

ما فقط مرتب‌سازی و شماره‌گذاری را انجام می‌دهیم و سعی شده کمترین دخالت را در محتوای این کتاب داشته باشیم.

چند سال است که مجلد دوازدهم کتاب کوچه(حرف چ) مراحل نهایی حروفچینی و آماده‌سازی را گذرانده و منتظریم توسط نشر مازیار منتشر شود. این جلد از مجموعه کتاب کوچه بنا بود در بیست و ‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که اردیبهشت امسال برگزار شده بود؛ حضور داشته باشد که به دلیل مشکلی که بر سر راه مجوز برای مجلد دوازدهم کتاب کوچه بود از حضور در نمایشگاه بازماند.

همسر احمد شاملو که کار تدوین «کتاب کوچه» را برعهده دارد در همین رابطه به خبرنگار ایلنا گفت: منتظر انتشار مجلد دوازدهم(حرف چ) هستیم و کار مجلد‌های بعدی را نیز سال‌هاست با همکارم ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: فاصله‌ی زمانی انتشار مجلد‌های بعدی را نمی‌توان مشخص یا تخمین زد. ممکن است یک کتاب به زمان بیشتری برای آماده‌سازی و سپس حروف‌چینی نیاز داشته باشد و از پیش نمی‌توان تاریخ انتشار مجلدات بعدی را مشخص کرد.

آیدا سرکیسیان(شاملو) درباره‌ی احتمال اضافه کردن برخی نکات به فیش‌هایی که توسط خود احمد شاملو تهیه شده، گفت: مدتی در مسیر ادامه‌ی کار آماده‌سازی کتاب کوچه مردد شده بودیم که آیا باید مطالب مرتبط دیگر را هم به کتاب اضافه کنیم یا فقط همان فیش‌هایی را که توسط خود شاملو کار شده و یا یادداشت شده مرتب‌سازی و آماده کنیم؟ با وجود آن که عده‌ای سخت به گسترش کتاب تأکید داشتند، درنهایت تصمیم گرفتیم کار را بدون دخالت به سرانجام برسانیم، چون وارد کردن مطالب جدید باعثدو دست شدن کار بود و اصالت متن نامشخص می‌شد، از آن کار صرف‌نظر کردیم. ما فقط تنظیم، پیاده کردن یادداشت‌های شاملو و شماره‌گذاری را انجام می‌دهیم و سعی بر این است کار با کمترین دخالت ممکن پیش برود. این تصمیم با استقبال ناشر هم مواجه شد چون تردید ما درباره‌ی این مسئله باعثشده بود که کار چاپ و انتشار مجلدهای کتاب کوچه جلو نرود.

او در ادامه افزود: همین تدوین و شماره‌گذاری کار و زمان زیادی می‌برد چراکه کار جزئیات زیادی دارد و باید با دقت انجام پذیرد. حدود دو سال زمان صرف تصحیح مجلدات قبلی و استخراج مترادفات از آن و فیش کردن آن‌ها شده است که این موارد با عنوان " افزوده‌های آ، الف، … تا چ " در انتهای مجلد سیزدهم(حرف ح) خواهد آمد و انتشار کتاب کوچه به صورت کنونی تا حرف ی، دیگر افزوده‌یی نخواهد داشت. به هر صورت بنا را بر این گذاشته‌ایم که دخالتی در محتوای کتاب نشود و نتیجه‌ی کار محدود به فیش‌ها و یادداشت‌های شاملو باشد. کتاب شاملو ازجمله کتب مرجع است و همانطور که خودش در مقدمه‌ی کتاب اشاره کرده، گسترش آن برعهده‌ی آیندگان خواهد بود. دایره‌المعارف‌ها هر پنج سال، برای چاپ مجدد بازبینی و تکمیل و به روز می‌شود. اما کتاب کوچه چون ساختاری پیچیده‌ و شبکه‌ای دارد، به‌روزرسانی آن نیازمند سازماندهی منسجم و تخصصی و برنامه‌ریزی‌شده است.

«کتاب کوچه» عنوان دانشنامه‌ی فولکلور ایران‌ است که توسط احمد شاملو و با همکاری آیدا سرکیسیان تهیه و تنظیم شده‌ و تاکنون ۱۱ جلد از آن توسط نشر مازیار منتشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند مجموعه کامل «کتاب کوچه» را در قالب یک بسته جامع از کتابفروشی‌ها تهیه کنند و چنانچه نیاز به یک یا چند مجلد خاص دارند هم باید بصورت مستقیم از طریق نشر مازیار اقدام کنند.

کتاب کوچه آیدا سرکیسیان(شاملو)
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر