کد خبر: 235854 A

معاون فرهنگی وزیر ارشاد از افزایش تعداد کتابهای منتشر شده از ۴۸ هزار به ۷۰ هزار عنوان کتاب تا پایان سال خبر داد.

سیدعباس صالحی(معاون فرهنگی ارشاد) در افتتاحیه نهمین نمایشگاه کتاب بوشهرگفت: طی ۹ ماهه گذشته ۴۸ هزار و ۹۲ عنوان کتاب در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایلنا؛ صالحی اظهار داشت: این تعداد عنوان کتاب تا پایان سال به ۷۰ هزار عنوان کتاب افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در همین مدت در حوزه دین ۶ هزار و ۱۴۷ عنوان کتاب در سال گذشته و در سال جاری ۷ هزار و ۵۷۶ عنوان کتاب تولید شده که نشان از رشد ۲۲ درصدی دارد، همچنین کتاب تولید شده در حوزه سیاست در سال گذشته ۵ هزار و ۹۲۷ عنوان و در سال جاری ۷ هزار و ۱۳۴ عنوان است و رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

صالحی ادامه داد: در علوم عملی سال گذشته ۶هزار و ۸۱۶ عنوان کتاب و در سال جاری ۷ هزار و ۸۸۹ عنوان کتاب تولید شده که رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد یادآور شد: جریان تولید علم و کتاب در کشور یک جریان پر طپش و پر تکاپو بوده و به همت سرمایه عظیم اجتماعی صورت گرفته است.

صالحی گفت: با وجود اینکه تولید کتاب روند رو به رشدی داشته است، اما مشکلاتی در عرضه کتاب داریم که اگر بخواهیم جریان تولید کتاب به تمدن‌سازی بینجامد، باید نقاط ضعف را هم بپوشانیم.

وی بیان کرد: دو مشکل اصلی کتاب، دسترسی به کتاب و امر کتاب‌خوانی است، ‌ ضمن اینکه ویترین‌های کتاب به اندازه تولید کتاب نیست و زیرساخت‌های موجود برای بهره‌مندی از حجم ۷۰ هزارعنوان کتاب کافی نیست.

صالحی گفت: ‌ برپایی نمایشگاه کتاب یک کمک برای حل این مشکل است، اما معتقدیم برپایی نمایشگاه یک مسکن است و نیاز به زیرساخت‌های دائمی‌تری برای حل این مسئله داریم.

معاون امورفرهنگی وزیر ارشاد در ارتباط با تهدیدات مطالعه در کشور خاطرنشان کرد: نظام درسی آموزش و پرورش، خانواده‌ها و فناوری‌های جدید ۳ تهدید اصلی برای مطالعه کتاب هستند.

وی ادامه داد: ‌ آموزش و پرورش با تکیه بر مطالعه اجباری لذت مطالعه آزاد را از دانش‌آموزان گرفته است و باید فرصت مطالعه آزاد به دانش‌آموزان و دانشجویان بدهیم.

صالحی ادامه داد: خانواده‌های امروزی هم تهدیدی برای مطالعه هستند، چراکه در سبد خانواده مصرف کتاب بسیار پائین است و باید فرهنگ‌سازی شود تا کتاب در سبد اقتصادی خانواده‌ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه فناوری‌های جدید نیز نه تنها در ایران بلکه در کشورهای توسعه یافته تهدیدی برای کتابخوانی است، گفت: فناوری‌های جدید از جمله بازی‌های یارانه‌‌ای و شبکه‌های اجتماعی نیزتهدیدی برای عرصه کتابخوانی هستند.

رونمایی از آثار و تالیفات نویسندگان استان، نشست تخصصی آداب مسلمانی در خانه و خانواده، قصه‌گویی قرآن برای کودکان، کارگاه آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد، مهارتهای زندگی در آیات و روایات اسلامی، خیام‌خوانی، کارگاه آموزشی شیوه‌ها و راهکارهای عملی جذب فرزندان به نماز، نشست تخصصی ارتباط سالم خانواده سالم، پژوهشی پیرامون پیدایش و فعالیت‌های عرفان‌های نوظهور از دیدگاه قران و عترت، جشن زنده کتاب و کودک و ایستگاه نقاشی و سرگرمی کودکان ازجمله برنامه‌های جنبی درنظرگرفته شده برای این نمایشگاه است.

نهمین نمایشگاه کتاب بوشهر از ۳ تا۹ دی ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی بوشهر دایر است.

نمایشگاه کتاب بوشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر