کد خبر: 246380 A

چامسکی در کتاب «تسخیر خیابان‌های آمریکا» جنبش وال استریت را نخستین واکنش مردمی به ۳۰ سال تضاد طبقاتی در جامعه آمریکا دانسته است.

آفرین ذبیح مند(مدیر مسوول نشر هونار) از چاپ اول کتاب «تسخیر خیابان‌های آمریکا» با عنوان اصلی occupy به قلم «نوام چامسکی» با ترجمه ضیاءالدین خسروشاهی خبر داد.

به گزارش ایلنا؛ ذبیح مند گفت: این کتاب در سال ۲۰۱۲ منتشر شده و شامل چند مصاحبه و سخنرانی از چامسکی‌ست که در محل اعتراض‌ها و برپایی چادرهای معترضان انجام گرفته است.

چامسکی در این کتاب جنبش وال استریت را «نخستین واکنش مردمی به ۳۰ سال تضاد طبقاتی» در جامعه آمریکا دانسته است. واکنش به نابرابری، فساد اقتصادی و اضمحلال نظام آمریکا که در لایه‌های زیرین جامعه جریان داشتند اما گیش از این کمتر عرصه مطرح شده بودند.

مطابق با مطالب منتشر شده در این کتاب، جنبش ضدسرمایه‌داری موسوم به تسخیر خیابان‌های آمریکا اوج اعتراضات مردم آمریکا علیه سیاست اقتصادی دولت، در قالب اعتراض‌های خیابانی از تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱ در خیابان وال استریت آغاز و تا مارس ۲۰۱۲ در همین محل قلب یعنی تپنده اقتصاد آمریکا ادامه یافت.

اعتراض به مسائلی همچون فقر، بیکاری، نفوذ شرکت‌های بزرگ، نابرابری‌های اجتماعی و… ازجمله اهداف آغاز این جنبش اعلام شد. به اعتقاد معترضان، ثروت و قدرت هنگفتی در اختیار اقلیت صاحب سرمایه(یک درصد) قرار گرفته که علاقه‌ای به بهبود سلامت و اقتصاد دیگر افراد جامعه ندارند، بر همین اساس شعار محوری جنبش «۹۹ درصد برابر یک درصد» بازتاب جهانی عظیم پیدا کرد.

از آنجا که شرایط نابرابری‌های اجتماعی، شکاف طبقاتی و محرومیت با گذشت بیش از ۳ سال از آغاز اعتراضات نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده، معترضان معتقدند که روح جنبش وال استریت هنوز کاملا زنده است.

چامسکی معتقد است؛ قدرت آمریکا رو به افول است. در طول این جنبش بسیاری از متفکران در مورد آن موضع گرفتند. نوام چامسکی زبانشناس، نظریه‌پرداز و اندیشمند آمریکایی از ابتدا از اصلی‌ترین همراهان آن بود.

کتاب «تسخیر خیابان‌های آمریکا» با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه در ۹۹ صفحه و با قیمت ۸۰۰۰ تومان در نشر هونار چاپ و توسط پخش ققنوس در بازار کتاب توزیع شده است.

نشر هونار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر