کد خبر: 337898 A

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری خبر داد:

ایلنا: رییس پژوهشگاه ارتباطات وفناوری اطلاعات گفت: در جهت ارتباط گیری موثر با مراکز علمی، دانشگاه‌ها و شرکتهای دانش بنیان، پروژه‌های تحقیقاتی پژوهشگاه به ۸ شرکت فعال در بخش خصوصی برون سپاری می‌شود.

به گزارش ایلنا از وزارت ارتباطات محمد خوانساری- رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری- در رابطه با تقویت ارتباط با دانشگاه‌ها، مراکز علمی و شرکت‌های دانش بنیان، در حوزه ICT، گفت: برون سپاری پروژه‌های تحقیقاتی پژوهشگاه به ۸ شرکت فعال در بخش خصوصی، همکاری با ۱۰دانشگاه کشور در قالب قرارداد همکاری پژوهشی، انعقاد چهار توافقنامه همکاری با شرکتهای دانش بنیان در راستای تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه (در زمینه‌های توسعه سیستم عامل بومی، مرکز عملیات امنیت بومی و اینترنت اشیا) ازجمله این فعالیت‌ها است.

وی به برگزاری فراخوان‌های متعدد در جهت انجام طرح‌های کلان پژوهشگاه از جمله طرح جویشگر، توسعه فاوای روستایی، اینترنت اشیا و... با مشارکت و اولویت بخش خصوصی و دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: ‌ تجهیز، به روزرسانی و توسعه ۱۴ آزمایشگاه تایید نمونه و تخصصی فاوا در دانشگاه‌ها، راه اندازی و توسعه ۸ آزمایشگاه آپا در دانشگاههای بر‌تر کشور از دیگر فعالیت‌های پژوهشگاه ارتباطات است.

 خوانساری با اشاره به جذب۱۰ نفر از نخبگان کشور به عنوان دانشجوی دوره دکتری پژوهش محور دراین مرکز، ادامه داد: خوشبختانه، انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشکده کارافرینی دانشگاه تهران در راستای توسعه فضای کارافرینی حوزه فاوا از طریق شناسایی و همچنین برگزاری دوره‌های اموزشی و استعدادیابی کارافرینی در بین دانش اموزان (طرح کاشف) انجام شد.

 رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: ‌ انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی واحد غرب و توسعه همکاری‌های پژوهشی، علمی و مشاوره‌ای در جهت ایجاد فضای کارافرینی عملی با برگزاری رویداد جهانی استارتاپ ویکند دانشگاه نیز درسال جاری انجام شد.

 خوانساری انعقاد تفاهم نامه همکاری با صندوق حمایت از صنایع الکترونیک در راستای حمایت و ارایه تسهیلات لازم به طرح‌های تحقیقاتی، ازمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی شرکتهای خصوصی حوزه فاوا راحایز اهمیت خواند و ادامه داد: ‌ همچنین تفاهم نامه همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جهت برپاسازی پارک پیشروان فاوا در کشور انجام شد.

 رییس پژوهشگاه ارتباطات به کارگیری دانشجویان نخبه و علاقمند حوزه فاوا و توسعه فناوری کاربردی و اشتغال زایی برای ارتباط گیری بهتر با دانشگاه‌ها را ضروری دانست و گفت: ‌ تعامل در جهت انعقاد تفاهم نامه با مرکز همکاری‌های فناوری و نواوری ریاست جمهوری در راستای طرح جویشگر نیز درحال انجام است.

 وی همکاری در ارزیابی بیش از ۷۰ شرکت متقاضی دریافت تسهیلات دانش بنیان با کارگزاری ارزیابی شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ارزیابی بیش از چندین شرکت در حوزه خدمات نرم افزاری را مهم دانست و افزود: تشکیل کارگروه‌های فنی و ارزیابی بیش از ۱۳۰ پرونده شرکت خصوصی متقاضی تسهیلات وام وجوه اداره شده وزارتخانه در پژوهشگاه نیز، از دیگر اقدامات این مرکز است.

 خوانساری با بیان اینکه تعامل و همکاری نزدیک با سندیکای مخابرات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، دردستور کار این پژوهشگاه قراردارد؛ افزود: دراین زمینه در جهت نزدیک شدن فعالیتهای پژوهشی کاربردی پژوهشگاه با نیاز صنعت، در نظر گرفتن چالشهای صنعت و مرتفع کردن نیاز ان‌ها، راهکارهایی در تدوین برنامه ششم توسعه بخش فاوا پیشنهاد شده است.

 وی در پایان تصریح کرد: با همت کار‌شناسان به دنبال اشاعه فرهنگ نوآوری باز و حمایت از توسعه زیست بوم باز از طریق دسترسی آزاد به دانش و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه، هستیم.

اینترنت بخش خصوصی رایانه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر