کد خبر: 164200 A

دبیر اجرایی خانه کارگر اردبیل:

اشتغال در استان اردبیل نه تنها جهشی نداشته بلکه از سال ۸۴ با رشد منفی روبه‌رو بوده به طوری که بر تعداد بیکاران افزوده شده است.

دبیر خانه کارگر استان اردبیل گفت: اشتغال در استان اردبیل نه تنها جهشی نداشته بلکه از سال ۸۴ با رشد منفی روبه‌رو بوده و بر تعداد بیکاران افزوده شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اردبیل، مرتضی مقدم در دیدار اعضای خانه کارگر اردبیل با استاندار اردبیل اظهار داشت: در سال ۸۴ در استان اردبیل ۴۰۵ هزار نفر شاغل داشتیم که تا سال ۹۱ این تعداد به ۳۹۵ هزار نفر کاهش یافته است، به طوری که در این هشت سال نه تنها شغل جدیدی برقرار نشده، بلکه بسیاری از شاغلان نیز کار خود را از دست داده‌اند.
وی آمار بیکاری در استان اردبیل را بالا‌تر از میانگین کشوری اعلام کرد و افزود: در حالی که در کشور میانگین بیکاری ۱۰.۳ درصد است، در این استان این رقم ۱۲.۶ درصد است که ۲.۳ درصد آمار ما از میانگین کشوری بالا‌تر است، به طوری که رتبه هشتم کشور را از این بابت داریم.
قرارداد سفید امضا در قبال صداقت کارگران بی‌حرمتی به آن‌هاست
مقدم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما امروز با کمترین تنش کارگری علی‌رغم بی‌مهری‌ها به این قشر و پرداخت نشدن چندین ماه حقوق و معوقات به آن‌ها روبه‌رو هستیم؛ به طوری که کارگران با وجود دریافت نکردن حقوق چهار ماهه سر موقع در محل کار حاضر شده و حتی سه شیفت کار می‌کنند.
وی تاکید کرد: کارگران زحمتکش ذوب‌آهن اردبیل هر چند پنج تا شش ماه است که حقوق نگرفته‌اند، اما با کمترین اعتراض همچنان بر سر کار حاضر شده و در مقابل این نجابت انتظار می‌رود کارفرمایان نیز امر پرداخت حق و حقوق واقعی کارگران را مدنظر داشته باشند.
دبیر خانه کارگر استان اردبیل یادآور شد: ما در برخی از موارد شاهد عقد قرارداد سفید امضا از سوی کارگران با کارفرمایان هستیم که این خود عدم تامین امنیت شغلی را می‌رساند و این معضل باید به صورت دقیق برطرف شود.
دبیر خانه کارگر استان اردبیل با یادآوری اینکه خانه کارگر به عنوان یک تشکل صنفی ۱۳ هزار و ۸۶۰ عضو دارد، تصریح کرد: ارائه خدمات آموزشی کوتاه مدت و رایگان در سال‌های اخیر به جامعه زیرپوشش آغاز شده به طوری که تاکنون ۵ هزار نفر کارگر دوره‌های آموزشی IT، کامپیو‌تر، زبان انگلیسی، ‌حسابداری و آموزش‌های قرآن کریم را سپری کرده‌اند.
دبیر خانه کارگر استان اردبیل عقد قرارداد با مراکز رفاهی و فرهنگی در ارائه تخفیف به کارگران و اعضای خانه کارگر را یادآور شد و گفت: ما در هشت سال گذشته مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته‌ایم و حتی به یکی از جلسات مرتبط نیز دعوت نشدیم و در برخی موارد خائن لقب گرفتیم، در حالی که تنها با حمایت برخی از مجموعه‌ها نظیر شهرداری و نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل موفق شدیم در شهرک رازی یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش علمی کاربردی مجهز شمال غرب کشور را شامل آزمایشگاه و دو سایت کامپیوتری به صورت ملکی و با ۴ هزار متر‌مربع دایر کنیم.
مقدم به تاسیس دو مرکز علمی کاربردی خانه کارگر را در اردبیل و پارس‌آباد اشاره کرد و ادامه داد: ما با دو رشته ماشین‌افزار و نرم‌افزار فعالیتمان را از سال ۸۲ آغاز کردیم و هم اکنون در ۱۱ رشته کاردانی و کار‌شناسی در اردبیل پذیرش دانشجو داریم و در هشت رشته در شهرستان پارس‌آباد شامل هفت رشته در مقطع کاردانی و یک رشته در مقطع کار‌شناسی جذب دانشجو انجام شده است.
این مسئول با بیان اینکه در چهار سال اخیر جذب دانشجو در این مراکز با افول روبه‌رو شده است، خاطرنشان کرد: تعداد دانشجویان ما از یک هزار و ۶۰۰ دانشجو به کمتر از ۵۰۰ دانشجو کاهش یافته است در حالی که هم اکنون در دو مرکز اردبیل و پارس‌آباد یک هزار و ۲۰۰ دانشجو تحصیل می‌کنند و ۳ هزار نفر نیز از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.
مقدم افزود: ‌ مهم‌ترین مشکل ما در استان اردبیل نبود کارخانه‌های مادر و مولد است که یکی از درخواست‌های ما از استاندار اردبیل این است نسبت به جذب سرمایه‌گذار در این حوزه اقدام شود چرا که در هشت سال گذشته کارخانه‌ای که قرار بود ۱۰ هزار نفر کارگر جذب کند با بنای ناصحیح و تشویق به واردات کالاهای چینی تحلیل رفته و حتی قادر نیست برای ۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد کند.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان اردبیل در پایان گفت: ‌ما از استاندار اردبیل انتظار داریم تا اصل ۴۴ قانون اساسی احیا شده و از تعاونی‌ها و تشکل‌های صنفی و سرمایه‌گذاران واقعی حمایت شود چرا که ما ظرفیت‌های خوبی همچون شورابیل را داریم که به دلیل ورودی‌های نابجا در این مجموعه حتی سرمایه‌گذاری همچون شهر خورشید نیز گله‌مند کاهش در‌آمد خود تا نصف است که باید شورای شهر در این زمینه اقدام جدی را انجام دهد.

دبیران اجرایی خانه کارگر استان‌ها هفته کارگر 93 استان‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر