کد خبر: 214389 A

وزیر کشور:

وزیر کشور گفت: در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، نرخ بیکاری از ۱۲.۵ درصد به ۹.۵ درصد کاهش پیدا کرده است که در این حوزه با رشد ۳ درصدی روبه‌رو بودیم و امروز شاهد هستیم که ثبات اقتصادی در کشور ایجاد شده است.

وزیر کشور گفت: در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نرخ بیکاری از ۱۲.۵ درصد به ۹.۵ درصد کاهش پیدا کرده است که در این حوزه با رشد ۳ درصدی روبه‌رو بودیم و امروز شاهد هستیم که ثبات اقتصادی در کشور ایجاد شده است.

به گزارش ایلنا از اردبیل، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه شورای اداری استان اردبیل اظهار کرد: ما در سطح کشور در حوزه سرمایه‌گذاری، تولید و ایجاد اشتغال راه طولانی در پیش داریم تا به معیارهای مناسب برسیم ولی از آغاز به کار دولت تدبیر و امید فعالیت‌های خوبی در این زمینه‌ها انجام گرفته است.

وی افزود: هدف دولت تدبیر و امید در این است که نظام برنامه‌ریزی بر مبنای تعادل وجود داشته باشد و سعی می‌کنیم که امکانات و منابع را به صورت عادلانه در اختیار همه مناطق قرار دهیم.

وزیر کشور ادامه داد: همه استان‌های کشور توان و پتانسیل اداره منطقه خود از نظر اقتصادی را دارند و هم چنین استان اردبیل از امکانات گردشگری، مرزی، فرهنگی و مدیران کارآمد برخوردار است ولی باید به این مسئله توجه داشته باشیم که چه کینه‌ای موجب عقب‌افتادگی این استان از کاروان پیشرفت شده و باید ضعف‌های به وجود آمده را جبران کنیم.

رحمانی فضلی بیان کرد: همه استان‌ها به بودجه عمومی کشور متصل هستند و استفاده از بودجه عمومی برای پیشرفت استان یک ضعف است و باید نگاه‌ها برای استفاده از بودجه عمومی تغییر یابد که تغییر این نگاه نیازمند تعادل و دقت در انجام کارها است.

این مسوول ادامه داد: استان اردبیل و سایر استان‌های محروم مانند سیستان و بلوچستان و ایلام و چند استان دیگر که به دلیل بی‌توجهی‌های سال‌های گذشته دچار عقب‌ماندگی شده‌اند بیش تر از سایر مناطق کشور باید مورد توجه باشند و برای آبادانی و پیشرفت این استان‌ها یک همت بسیار بالا باید وجود داشته باشد.

وزیر کشور مطرح کرد: انتخاب بنده به عنوان وزیر کشور به دلیل نگاه توسعه‌طلبانه‌ای بود که به مناطق محروم داشتم و به همه استانداران ابلاغ کرده‌ایم که یک بودجه استانی مستقل که شامل نیازهای استان است به وزارت کشور اعلام کنند.

رحمانی فضلی گفت: حضور مردم در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی بسیار مطلوب است ولی متاسفانه شاهد هستیم که حضور مردم در عرصه‌های اقتصادی کمرنگ است و این به دلیل آن است که نتوانسته‌ایم شور و نشاط لازم را در بین مردم برای انجام کارهای اقتصادی فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: باید مدیران، مسئولان و نمایندگان استان‌ها تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت استان‌های محروم از جمله اردبیل انجام دهند و نیز همه تلاش‌های خود را برای کسب اعتبار دولتی بیشتر برای پیشرفت انجام دهند.

وزیر کشور ادامه داد: تا پایان امسال ۱۰۰ درصد اعتبار استان‌ها پرداخت خواهد شد و در بعضی استان‌ها تعدادی از این اعتبارات واریز شده و تا پایان سال نیز به همه استان‌ها به صورت ۱۰۰ تخصیص می‌یابد.

رحمانی فضلی گفت: در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نرخ بیکاری از ۱۲.۵ درصد به ۹.۵ درصد کاهش پیدا کرده است که در این حوزه با رشد ۳ درصدی روبه‌رو بودیم و امروز شاهد هستیم که ثبات اقتصادی در کشور ایجاد شده است.

این مقام مسوول ادامه داد: رضایت اجتماعی بزرگترین سرمایه نظام است که مردم می‌دانند حکومت ما اسلامی است و به هیچ‌وجه از آن دست بر نمی‌دارند چرا که مردم به ولایت فقیه و مردم‌سالاری دینی اعتقاد دارند.

وی افزود: قدرت در دست مردم است و این رضایت‌مندی مردم را باید قدر بدانیم.

وزیر کشور گفت: ما باید قدر این نشاط و رضایت‌مندی اجتماعی را بدانیم و در مقابل باید برای مردم کار کنیم مشکلات مردم را حل کرده و به آنها احترام بگذاریم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه احترام و وحدت نظر در استان موضوع مهمی است، بیان کرد: جلسات باید بر اساس مشورت و تعامل و کارشناسی تشکیل شود اما تصمیم گرفته شده برای همه قابل اجرا است و من عدم همکاری دستگاه‌ها را قبول ندارم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحثسرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: در خصوص بهره‌وری قرار بود از ۸ درصد برنامه اقتصادی ۳ درصد بهره‌وری باشد اما بهره‌وری ما منفی ۱.۵ درصد است یعنی ۴.۵ درصد از برنامه غافلیم.

وزیر کشور ادامه داد: قیمت تمام شده محصول ما بالا است زمان اجرای پروژه ما بالا است و… و ما باید تلاش کنیم بهره‌وری را بالا ببریم و سهم خروجی را بالا ببریم البته لازم نیست همیشه ورودی‌ها زیاد باشد.

رحمانی فضلی با اشاره به رعایت اعتدال در مصرف تصریح کرد: در زمینه آب، برق و… مصرف ما غیراستاندارد است که باید در این زمینه اعتدال رعایت شود.

وی گفت: اکنون دولت تدبیر و امید اعتقاد به واگذاری کار به مردم دارد و وزیر کشور به عنوان وزیر توسعه انتخاب شده است و استانداران با توجه به شاخص توسعه‌ای انتخاب می‌شوند و حتی فرمانداران را نیز از همین مرجع انتخاب کرده‌ایم.

وزیر کشور عنوان کرد: ما در انتخاب‌های خود به گرایش‌های سیاسی توجه نکرده‌ایم برای ما نگاه اعتدال در حوزه سیاسی مطرح بوده است.

رحمانی فضلی ادامه داد: من قول می‌دهم دیانتم را به سیاسیون و سیاست نمی‌فروشم و انتخابات در دولت تدبیر و امید منطبق بر قانون سالم و نشاط و کاملاً عادلانه برگزار خواهد شد.

وی افزود: اگر رای می‌خواهید به فکر مردم باشید و مردم بدانند که برای آنها کار می‌کنیم.

وزیر کشور در پایان سخنان خود بیان کرد: شهادت می‌دهم همه وزرا در دولت دغدغه توسعه دارند و رئیس جمهور به جز منویات رهبری، منافع ملی و خواست ملت به چیز دیگری فکر نمی‌کند.

استان اردبیل استان های کشور برق بهره وری بیکاری دولت رشد سیاسی و اجتماعی سیستان و بلوچستان کارشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر