کد خبر: 258876 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:رسانه های جدید می توانند رهایی بخش یک جامعه باشند، امابهتر است با وجوه مخرب آنها آشنا باشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز،بهزاد مریدی که عصر امروز یکشنبه در جشنواره رسانه، نظم و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان فارس در شیراز سخن می گفت،بابیان این مطلب که  آنچه نظام سلطه را در جوامع پیشین تقویت می کرد، شکاف میان دارا و ندار یا شکاف داشتن و نداشتن بود که در شکل های مختلف شاه و رعیت و ارباب و دهقان نمایان بود،افزود: امروز آنچه می تواند منجر به بسط سلطه شود، شکاف میان دانستن و ندانستن است.

وی ادامه داد: اگر در طول قرن بیستم، انقلاب های اجتماعی در کشورهای مختلف از جمله ایران اسلامی راهکاری برای غلبه بر شکاف داشتن و نداشتن بود، در قرن بیست و یکم، انقلاب های رسانه ای ظهور می کنند تا شکاف میان دانستن و ندانستن را از بین ببرند.

مریدی، رسانه های جدید را راهی برای رسیدن به  جامعه ای باز دانست و اظهار کرد: این رسانه ها با گردش سریع اطلاعات بر انحصارگرایی خبری غالب می شوند و با کاربر محور شدن، از مطبوعات و خبرگزاری ها پیشی می گیرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اضافه کرد: رسانه های جدید هر روز کنترل ناپذیرتر می شوند اما این کنترل ناپذیری از یک سو رهایی بخش و از سوی دیگر نگران کننده است.

او گفت: کنترل ناپذیری و نظارت گریزی رسانه ها گاه مورد سوء استفاده قرار می گیرد و انتشار سریع و بدون واسطه هر نوع خبر، گاهی نظام هنجاری و اخلاقی جامعه را تهدید می کند.

مریدی بیان کرد: اگر چه در عصر رسانه های کاربرد محور، تمام اخبار و رویدادها امکان نشر دارند، اما آیا هر نوع خبر و رویدادی باید منتشر شود؟

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: تمام مردم در واکنش های رسانه ای خود (لایک کردن و به اشتراک گذاشتن) مدام با این پرسش مواجه هستند که آیا انتشار این رویداد امری اخلاقی است؟

او افزود: گاهی که رویدادهای زندگی خصوصی یک شهروند یا لطیفه هایی در نسبت با قومیت ها در رسانه های جدید مانند وایبر و واتس آپ منتشر می شود، نظام هنجاری جامعه آسیب می بیند و هر شهروند باید بداند که در هر لایک کردن و به اشتراک گذاشتن با امری اخلاقی روبرو است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: رسانه های جدید می توانند رهایی بخش باشند و ما را به سوی جامعه باز ببرند، اما باید با وجوه مخرب آنها آشنا باشیم، در غیر این صورت به سمت جامعه مضطرب و نگران حرکت خواهیم کرد.

انقلاب ایران اسلامی جامعه رسانه شهروند فرماندهی انتظامی استان فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نظم و امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر