کد خبر: 262621 A

ایلنا از جادبه‌های طبیعی لرستان گزارش می‌دهد؛

تونل برفی ازنا، یکی از شگفت‌انگیزترین مناظر دیدنی لرستان و شهرستان ازنا محسوب می‌شود که همه‌ ساله در این فصل مورد بازدید گردشگران، کوهنوردان و دوستداران طبیعت قرار می‌گیرد.

به گزارش ایلنا در لرستان، رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه با قلل ۱۳ گانه و بلندی ۴۲۵۰ متر در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته و هرساله پذیرای کوهنوردان، توریست‌ها و ایرانگردان و در پاره‌ای موارد گردشگران خارجی می‌شود.

اشترانکوه ازنا، مهد عجایب طبیعی و زاد بوم زبیا‌ترین جانداران و پرندگان مجموعه‌ای بی‌بدیل و بکر از خلقت را به تصویر می‌کشاند و قلل مرتفع آنچهره غبار گرفته آسمان را می‌خراشد تا تابش پرتو آفتاب از لابلای صخره‌ها بر برف‌های هزار ساله‌اش همانند پرنیان خیال هزار رنگ به خود گیرد. 

تول 8

دره‌های آن ژرف‌تر از هر اندیشه‌ای، چونان دستی سخاوتمند گیاهانی را پرورش داده که نظیر آن را در هیچ جای ایران نمی‌توان یافت و علاقه‌مندان و دوستداران را به دامان پر مهر و شکوه خود فرا می‌خواند. به راستی کسی که اشترانکوه را نبیند گویا چیزی را ندیده، اشترانکوه سمبل ازنا، شهر را مانند طفلی در آغوش خود کشیده و این کودک بر دامان مادر خود سال‌هاست که آرمیده است. 

در این قسمت می‌خواهیم شما را به سفر یک روزه دیدن و شرح تونل برفی ازنا، که آرزوی هر گردشگر و یکی از عجایب طبیعی ایران است ببریم تا دست کم علاقه‌مندان و ایرانگردانی که علاقه سفر به ازنا و دیدن عجایب اشترانکوه را داشته باشند، حالی کرده از این رهگذر ولذت کم هزینه بی‌نصیب نمانند. 

خوشبختانه به یمن اقدامات محیط زیست ازنا، اشترانکوه از تمام آلودگی‌ها حفظ مانده. سفر به دامنه‌های سرسبز اشترانکوه در فصل بهار (نه قله‌ها، یخچال‌ها و صخره‌های دهشتناک آنکه چند روز طول می‌کشد) نیازی به هزینه زیادی ندارد. 

یک جفت کفش محکم و کاری، توشه‌ای شامل کنسرو، خرما، نان، میوه‌های فصل، کرم ضد آفتاب و یک چوبدستی محکم از لوازمات این سفر بشمار می‌آیند. 

اگر اهل کوه، ماجراجویی و اکسیژن کمیاب هستید بسم ا... سفر را با هم شروع می‌کنیم. تونل برفی در دامنه‌های سرسبز اشترانکوه در شهرستان ازنا قرار گرفته، برای رفتن به تونل برفی از هرجای ایران ابتداء به شهرستان ازنا می‌رویم که اشترانکوه سترگ معلوم است.

سپس به میدان راه آهن رسیده و تابلوی راهنما ما را به سمت دهکده گردشگری دره تخت در جنوب ازنا راهنمایی می‌کند. بعد ازطی ۵کیلومتر به روستای دره تخت و دامنه‌های اشترانکوه می‌رسیم و سپس به سمت شرق حرکت کرده تا بعد از گذشتن از روستاهای مختلف به روستای سرسبز کمندان و مردم مهربانش برسیم. بعد از یافتن جایی برای نشستن در کنار رودهای جاری از برف، زیر درختان بید و رفع خستگی و نوشیدن چای و... به سمت دره «ازنادره» حرکت می‌کنیم و وارد آن می‌شویم تا طول دره را به سمت ارتفاعات جایی که برف و تونل برفی در آنجاست بپیماییم.  

تونل 6

ما در این سفر تنها نیستیم زیرا گردشگران زیادی همراه ما در حال رفت و آمد یا استراحتند.  

دره «ازنادره» یکی از زیبا‌ترین دره‌های اشترانکوه با گیاهان، جانوران، چشمه سار‌ها و رودهای جاری از برف است که صخره‌های رعب آور، بسیار بلند و کاملا عمود در طرفین ما قرار گرفته بحدی که تا نزدیکی ظهر از تابش آفتاب خبری نیست.  

این دره سنگ‌های بسیار سخت و یکپارچه دارند و جهت دره با شیب تندی به سمت ارتفاعات اشترانکوه می‌رود و آب فراوان ناشی از ذوب برف‌ها رودی خروشان تشکیل داده است.

منظره زیبای طبیعت این دره همراه با وزش نسیم خنک و رقص گل‌ها و گیاهان خودرو، حرکات بز و میش‌های وحشی بر صخره‌های بلند اطراف و غرش رود بر سنگ‌های رودخانه از بدیع‌ترین مناظر طبیعی ایران است و آنقدر ما را مسحور و بیخود می‌کند که هرگز متوجه خستگی نمی‌شویم.  

تونل 9گاهی درختان تنومندی را می‌بینیم که بر خلاف تمام درختان که عمودی رشد می‌کنند، از دل سنگ یکپارچه از دیواره صخره بیرون زده است و به صورت کاملا افقی رشد کرده است.

طول دره و پیچ و خم‌های آنرا به سمت ارتفاعات می‌پیماییم و بعد از حدود۲ ساعت طی کردن مسیر لکه‌های عظیم برف کم کم دیده می‌شوند.

 وسط ارتفاعات اشترانکوه به یکباره به لکه برفی عظیم که در واقع یخچالی چند هزار ساله است می‌رسیم و رودخانه خروشانی که در کنار ما است از آب‌های یخچال مذکور سرچشمه گرفته و از دهانه تونل برفی بیرون می‌آید.

 اکنون ما به تونل برفی رسیده‌ایم. منظره‌ای بسیار زیبا که مانند آنرا در هیچ جای ایران نمی‌توان یافت. آب‌های ناشی از ذوب برف‌های بالا‌تر تونلی به عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۳ متر در زیر یخچال‌ها ایجاد کرده است تونل برفی تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و ۸۰۰ متر طول دارد تا به برف‌های بالا‌تر از خود متصل شود.  

داخل تونل می‌شود رفت ولی بر اثر حرکت رود و وزش باد بسیار سرد و نیز احتمال ریزش برف وجود دارد. سفر در اینجا تمام نمی‌شود زیرا به بالای تونل می‌رویم که اغلب گردشگران درحال سرسره، عکس برداری و یا برف بازی هستند.  

در بالای تونل برفی کم کم احساس عجیبی پیدا می‌کنیم که تا حالا نداشته‌ایم و بعد از مدتی متوجه می‌شویم که پیشانیمان عرق کرده ولی پا‌هایمان یخ زده است زیرا برف‌های تونل برفی بسیار سرد هستند.  

در صورت تمایل دره به چند دره عظیم دیگر تقسیم می‌شود و همه به سمت ارتفاعات اشترانکوه ختم می‌شوند که هر کدام دیدنی‌های خود را دارد.  

برای رفتن به تونل برفی تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهرستان ازنا می‌توان یک روزه رفت و برگشت سفر کرد و بهار، تابستان و اوائل پائیز فصل‌های مناسب برای رفتن به تونل برفی هستند. باید گفت شکار در این منطقه مطلقاً ممنوع بوده و فراموش نشود برای حفاظت از محیط زیست زباله‌های ایجاد شده را در محیط‌‌ رها نکنیم تا دیگران نیز از طبیعت زیبای اشترانکوه استفاده کنند.

گزارش محمد یگانه از ایلنا لرستان

ایران جانوران چای حفاظت از محیط زیست خودرو راه آهن رفت و برگشت زباله طبیعت گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر