کد خبر: 270925 A

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه علمیه قم:

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن کریم حوزه علمیه، گفت: امروز نیمی از اساتید حوزه وارد عرصه تفسیر قرآن شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی میرکتولی، شب گذشته، در یازدهمین همایش اساتید تفسیر قرآن کریم که به همت مجمع عالی تفسیر قرآن کریم حوزه علمیه و در بیت مفسر بزرگ قرآن مرحوم علامه طباطبایی (ره) در قم برگزار شد، اظهار داشت: این مجمع از ۶ سال گذشته در راستای مهجوریت زدایی از قرآن کریم تلاش خود را آغاز کرده است.

وی افزود: امروز ۴۰۵ کرسی تفسیر ترتیبی و موضوعی در حوزه علمیه قم برگزار می‌شود که شاهد بارزی از تحول مثبت در حوزه علمیه است.

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن کریم حوزه علمیه با اشاره به آیه ۳۳ قرآن کریم مبنی بر اینکه خداوند متعال خود را نخستین مفسر عالم هستی و قرآن کریم معرفی می‌کند، اظهار داشت: در این عالم هرآنچه وجود دارد و ندارد در قرآن گفته شده است و اصول دین و معارف اسلامی در این کتاب وحیانی وجود دارد.

وی تصریح کرد: خداوند عالم تفسیر کننده حقیقت انسان است و قرآن اختصاص به دوره یا زمانی ندارد.

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه علمیه قم، افزود:‌‌ همان گونه که پدیده‌ها خود را شرح و تفسیر می‌کنند، قرآن کریم نیز مفسر و بازگوکننده تمام زوایای خود است.

حجت الاسلام والمسلمین می‌رکتولی بر ضرورت توجه بیشتر به تفسیر قرآن کریم تاکید کرد و گفت: اگر به قرآن بی‌توجهی شود پیامبر اکرم (ص) در پیشگاه خداوند شهادت می‌دهد امت من قرآن را در مهجوریت گذاشتند.

وی با بیان اینکه مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه علمیه قم از ۶ سال گذشته در راستای مهجوریت زدایی از قرآن کریم تلاش خود را آغاز کرده و شورای منتخب زحمات بسیاری را در این زمینه متحمل شده است، تصریح کرد: امروز ۴۰۵ کرسی تفسیر ترتیبی و موضوعی در حوزه علمیه قم برگزار می‌شود که شاهد بارزی از تحول مثبت در حوزه علمیه می‌باشد.

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه آیت الله العظمی سیستانی و مراجع نجف در دیدار با اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین از توجه به درس تفسیر قرآن در حوزه ابراز تقدیر کردند، گفت: حوزه‌ای که هزار استاد سطح عالی دارد نباید به ۴۰۵ کرسی اکتفا کند؛ از اساتید تقاضا داریم به این مسئله اهتمام بیشتری داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین می‌رکتولی افزود: آیت الله العظمی مظاهری نیز در دیداری تاکید کردند بحث تفسیر را هرروز بیست دقیقه در ابتدای درس فقه خود ارائه می‌دهم و از اساتید بخواهید نسبت به تفسیر قرآن کریم اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی در پایان از آیت الله یزدی به پاس حمایت از مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه تقدیر کرد و گفت: امروز نیمی از اساتید حوزه وارد عرصه تفسیر قرآن شده‌اند و از اساتید سطوح عالی خواهشمند هستیم از آغاز سال تحصیلی جدید، نسبت به تدریس تفسیر قرآن کریم اهتمام بیشتری داشته باشند.

جامعه حوزه علمیه قرآن قرآن کریم قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر