کد خبر: 271781 A

معاون رئیس‌جمهوری در مراسم بزرگداشت سعدی:

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: جهانگردی و سیر و سفر سعدی در خلق شاهکار‌های ادبی وی تاثیر فراوان گذاشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، مسعود سلطانی‌فر که شامگاه دوشنبه ۳۱ فروردین در مراسم یادروز شیخ مصلح‌الدین سعدی، در شیرازسخن می‌گفت، سعدی شیرازی را یکی از نخستین شاعران جهانگردی دانست که میان ادبیات، گردشگری، سفر و جهانگردی پیوند برقرار کرده و در ادامه افزود: سعدی آگاهی، اخلاق سفر، فلسفه و سفر، حکمت و سفر، شعر و سفر، بارور کردن فکر و سفر را به هم پیوند زده است.

وی ایران را شاهراه تمدن‌ها و سرزمین پذیرای فرهنگ‌های گوناگون معرفی کرد و گفت: این مسئله نه تنها ایران را به نماد تمدن‌های جهان تبدیل کرده است، بلکه موجب شده ایرانیان بیش از هر کشوری فرهنگ و هنر را با سفر و دنیا دیدگی پیوند بزنند.

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور ابوریحان بیرونی را از سرآمدان و طلایه‌داران تمدن اسلامی و ناصر خسرو ایرانی را ترسیم‌گر بیداری از زادگاه خود تا مکه دانست و افزود: اما در میان این همه مفاخر سعدی شیرازی طلایه‌دار جهاندیدگی، سفر، حکمت و صلح است.

وی تأکید کرد: میان جهانگردی، بلوغ فرهنگ و تمدن ارتباط گسست ناپذیر و عمیقی وجود دارد که بنابراین نامگذاری دو اثر برجسته سعدی بی‌دلیل نبوده و از این مهم تأسی گرفته است.

سلطانی فر با بیان اینکه جهانگردی سعدی موجب ترسیم تجربه‌ها و فرهنگ‌ها شده است، گفت: بی‌شک باید ایرانیان را در چهره مردان بزرگی چون سعدی دید که نام این شاعر بلندآوازه در تاریخ سفرهای تمدنی تا همیشه خواهد درخشید.

سلطانی‌فر سعدی را نماد روشنی از پیوند حکمت، شعار و سفر دانست و افزود: شیخ اجل به ما آموخته که هدف سفر فراهم کردن توشه‌هایی ارزشمند از فرهنگ‌های مختلف بشری است.

وی تصریح کرد: در فرهنگ و زبان فارسی ما کلمه دنیا دیده حکایت از فهم و دانش ناب یک فرد دارد، بدین معنا که از ابتدا میان ایرانیان جهانگردی توام با دانش، آگاهی و افزایش علم و خرد همراه بوده است.

سعدی شیرازی-سلطانی فر-تمدن- ادبیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر