کد خبر: 271917 A

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، گفت: کمیته ساماندهی تعاونی‌های غیر فعال در سال گذشته تشکیل شد و با بررسی مشکلات تعاونی‌ها در راستای حل این مشکلات اقدامات لازم صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، احمد غریوی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، امروز سه شنبه (۱اردیبهشت) در جمع خبرنگاران با تبریک هفته کار و کارگر اظهار داشت: خبرنگاران در جریان اخبار و بعد از انتشار خبر با دشواری‌ها و سختی‌ها مواجه هستند.

غریوی، با بیان اینکه رسالت خبرنگاران سنگین است، افزود: سال قبل سال سختی برای اداره کل جهادی تعاون بود که با برنامه‌های مختلف گذشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با تعاون کار ایجاد خواهیم کرد تا به رفاه برسیم شعار سال وزارت تعاون است، افزود: دیدی مثبت در زمینه ادغام وزارتخانه تعاون از سوی این وزارتخانه وجود دارد.

غریوی یکی از بخش‌های مهم اداره کل تعاون، تعاون است، افزود: تعاون یکی از بخش‌های مهم اقتصادی محسوب می‌شود که از گذشته هم مورد اعتماد مردم بوده است و با توجه به حضور مردم در این بخش تحقق بخش سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.

وی با اشاره به اینکه نقش مردم در ۳۶ سال گذشته همواره برجسته بوده و محور هه مسائل بوده‌اند، یادآور شد: مردم در شکل گیری، دوران دفاع مقدس و پس از آن با ایستادگی و مقاومت حماسه‌های مختلفی را در عرصه‌های مختلف خلق کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه حضور مردم در بخش تعاون نیز همواره تاثیرگذار بوده است که ضروری است به این بخش توجه ویزه شود، افزود: در سال گذشته معاونت امور تحول هفت راهبرد اصلی را برای ارتقای بخش تعاون در نظر گرفته‌اند.

غریوی با اشاره به اینکه توجه به این راهبرد‌ها موجب ارتقای این بخش می‌شود، تصریح کرد: تقویت برند تعاون‌های نیز در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه راهبردهای ذکر شده دارای برنامه‌های بسیاری است که در استان هم برای ترویج فرهنگ تعاون اقدامات لازم صورت می‌گیرد، تصریح کرد: برگزاری همایش‌ها، نشست‌ها وکارگاه‌های اطلاعی رسانی در خصوص مزیت‌های تعاون و کار گروهی است که در استان هم اجرایی می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نظارت بر عملکرد تعاونی‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های این اداره کل عنوان کردو گفت: کمیته ساماندهی تعاونی‌های غیر فعال در سال گذشته تشکیل شد و با بررسی مشکلات تعاونی‌ها در راستای حل این مشکلات اقدامات لازم صورت گرفت.

غریوی با اشاره به اینکه در سال گذشته صندوق ضمانت سرمایه گذاری برای تضمین تسهیلات حساس شد، بیان داشت: برخی از تعاونی‌ها محلی برای سودجویی برخی افراد جامعه بود که این تعاونی‌ها انحلال شده است.

وی از تشکیل کمیته ساماندهی تعاونی‌های مسکن در زنجان خبر داد و افزود: در جلسات کار‌شناسی مشکلات این تعاونی‌ها بررسی شد و انتظار داریم دستگاه قضایی در این زمینه با این اداره کل همکاری لازم را داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان بر ضرورت تشکیل مراجع تعاونی‌ها تاکید کرد و گفت: مصوبه قانونی تصویب شود تا شعبات دادگستری ملزم به رسیدگی به پرونده‌های تعاون در حداقل زمان باشند.

غریوی با بیان اینکه در این خصوص با دشواری‌ها و گرفتارهای مواجه هستیم، تصریح کرد: ضروری است در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.

وی بانک توسعه تعاون وظیفه داشت تسهیلاتی را برای تعاونگران اختصاص دهد، افزود: بانک توسعه تعاون از قبل سرمایه گذاری‌های تعاونگران ایجاد شده است تسهیلات لازم را به تعاونگران ارائه کند که در سال گذشته به دلیل بالا بودن نرخ تسهیلات تعاونگران نتوانستند تسهیلات مطلوبی را کسب کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به نظارت بر تعاونی‌ها گفت: عدم شفافیت‌های بخش تعاون، تعاونی‌ها موجب شده تا افراد سود جو در این زمینه به سودجویی بپردازند که اداره کل اختیارات کافی را در این زمینه برای برخورد ندارد.

غریوی با بیان اینکه بدون اغماض با متخلفان بخش تعاون برخورد می‌شود، تصریح کرد: برخی افراد به دنبال قانون مداری و قانون پذیری نیستند و به دنبال سوء استفاده از این بخش هستند.

وی با اشاره به تشکیل شرکت توسعه بنیاد شهرستانی در شهرستان‌های استان در سال جاری خبر داد و گفت: مطابق قانون توسعه شهرستانی حداقل نیم درصد افراد ساکن در شهرستان‌ها باید در تعاونی‌ها عضو باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه در کل استان مطابق سامانه جامع آمارهای ثبتی ۳ هزار و ۹۲۶ تعاونی ثبت شده است که ۲ هزار و ۷۰۸ تعاونی فعال هستند، افزود: ۶۹ درصد تعاونی‌های استان فعال و ۳۱ درصد غیر فعال هستند.

غریوی با اشاره به اینکه هفت درصد تعاونی‌های استان مسکن هستند، تصریح کرد: ۳۰ هزار قطعه زمین به مردم در قالب تعاونی‌ها داده‌اند، افزود: متاسفانه تعاونی‌ها مسکن را زیر سئوال می‌برند در حالی که خدمات مطلوبی از سوی تعاونی‌ها مسکن در استان ارائه شده است.

وی با بیان اینکه باید اعتقاد جمعی در زمینه توسعه تعاون وجود داشته باشد، یادآور شد: عدم حمایت از این بخش موجب ناکارآمدی آن می‌شود که ضرروی است در این زمینه فرهنگ سازی لازم صورت گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه در سال ۹۲، سند توسعه بخش تعاون به استان‌ها ابلاغ شده است و وظایف همه دستگاه‌ها مشخص شده است که در این زمینه هیچ یک از دستگاه‌ها به وظیفه خود در این زمینه عمل نکرده‌اند، افزود: در سال جاری مدیران دستگاه‌ها با توجه به وظیفه‌ای که دارند باید توضیح بدهند.

غریوی با بیان اینکه ۳۵ درصد در بخش کشاورزی و ۲۳ درصد صنعتی و شش درصد تعاونی‌ها تامین نیاز در استان فعال هستند، افزود: ۳۳ اتحادیه ثبت شده ۲۶ اتحادیه فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه تعداد تعاونی‌های مسکن مهر را هشت تعاون عنوان کرد و گفت: هر شهرستان دارای یک تعاونی مسکن است و ۲۲ پروژه این تعاونی‌ها به اتمام رسیده و ۳ هزار و ۹۲۲ واحد در اختیار مردم قرار گرفته شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه همه پروژه‌های استان زنجان در زمینه مسکن مهر به اتمام رسیده و در مرحله صدور سند هستند، خاطرنشان کرد: ۱۳۰ تعاونی متعارف فعال داریم که ۴ هزار و ۱۸۲ واحد به اقشار کم در آمد تحویل داده و ۳۰ هزار قطعه زمین و ۶ هزار آپارتمان در دست اجرا دارند.

غریوی با اشاره به برنامه‌های هفته کار و کارگر در زنجان اظهار داشت: بیشتر برنامه‌های این هفته در استان فرهنگی و تجلیل از این قشر خواهد بود.

وی با بیان اینکه این هفته فرصتی برای تقدیر و تجلیل از جامعه کارگری و کارفرمایی است، تصریح کرد: در سال جاری رویکرد این اداره کل در برگزاری برنامه‌های هفته کار و کارگر با همکاری تشکل‌های کارگری و کارفرمایی خواهد بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه ایجاد هم افزایی و هم اندیشی موجب شده تا برنامه‌های مشارکتی برگزار شود، افزود: آذین بندی معابر عمومی، برگزاری مسابقات ورزشی، گفت‌و‌گوی چهره به چهره با مردم و رفع مشکلات مراجعه کنندگان، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان زنجان، استاندار زنجان، برگزاری جشن بزرگ کارگری، دیدار با خانواده‌های شهدا، غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدا، حضور دانش آموزان در واخدهای تولیدی و حضور در نماز وحدت بخش جمعه از برنامه‌های این هفته است

غریوی با بیان اینکه در حوزه کار نیز اقداماتی در سال گذشته انجام شده است، افزود: ۵ هزار و ۸۶۹ رای از سوی هئیت‌های تشخیص و حل اختلاف صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان رسیدگی به پرونده‌های هئیت تشخیص ۱۹ روز و در هئیت حل اختلاف ۲۶ روز بوده است، افزود: ۶ هزار ۲۲۶ بازرسی نیز در سال گذشته انجام شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه سامانه مشاغل سخت و زیان آور در استان راه اندازی شده است، افزود: استان زنجان از استان‌های پیشگام در این زمینه است.

غریوی در پایان، با اشاره به اینکه در حوزه مشاغل خانوادگی ۴۵۳ مجوز صادر شده است، افزود: در سال گذشته تنها برای ۴۱ نفر ایجاد اشتغال صورت گرفت.

اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر