کد خبر: 272222 A

رییس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان از تهیه اطلس مشاغل بومی مناطق ۴۰ گانه استان اصفهان با هدف آشنایی دانش‌آموزان با مشاغل بومی شهرستان‌ها و نواحی استان و احیای این مشاغل خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان «مرتضی اسپنانی» پیش از ظهر امروز در آیین گشایش نمایشگاه آثار هنر جویان هنرستان شهید آوینی کاشان با اعلام این مطلب افزود: برنامه‌های آموزش و پرورش به دنبال توسعه هنرستان‌ها و فراهم ساختن فرصت‌ کسب آموزش‌های مهارتی است.

وی تاکید کرد: جامعه امروز نیازمند برخورداری تمام افراد از توانایی‌های مهارتی است و در دنیای معاصر، انسانی موفق است که لااقل سه مهارت را بداند که این موضوع باید در سطح مدارس در میان دانش‌آموزان نهادینه شود.

وی تصریح کرد: هدف از آموزش، دانستن چیزهایی است که تبدیل به توانستن شود و به زندگی معنا و مفهوم ببخشد و علم و دانشی که منجر به توانستن و مهارت آموزی شود،

به گفته وی، مهارت آموزی یکی از مسایل اساسی توسعه و پیشرفت است و در این شرایط نظام آموزشی باید به گونه‌ای برنامه ریزی کند که دانش آموزان در پایان تحصیلات به یک مهارت مجهز شوند.

 مدیر آموزش و پرروش کاشان گفت: دانش‌آموزان باید در دوران تحصیل خود با مهارتهای شغلی و مراکز شغلی موجود در منطقه خود شوند و برای آینده شغلی و تحصیلی خود متناسب با آن برنامه ریزی کنند.

 «محمود خدمتی» افزود: برپایی نمایشگاه‌های توامندی دانش آموزان در هفته مشاغل برگزاری و بازدید دانش‌آموزان از این مراکز به عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آموزش و پرورش در راستای تحقق این موضوع به شمار می‌رود.

وی، با اشاره به اینکه برنامه‌های مهارتی نباید محدود به هنرستان‌ها شود تاکید کرد: برای آشنایی دانش‌آموزان با مهارتهای فنی و حرفه‌ای در همه مراکز آموزشی باید برنامه ریزی کرد.

وی تاکید کرد: باید موانع فرهنگی در مسیر تبیین مفهوم کار و کارآفرینی برطرف شود و دانش آموزان به گونه‌ای تربیت شوند که به کارآفرینی توجه کرده و تحصیلات آن‌ها منجر به درآمدزایی هدایت شود.

خدمتی گفت: در شرایط امروز جامعه، کسی باید بیکار قلمداد شود که مهارتی نمی‌داند بنابراین باید نگرش خانواده‌ها به گونه‌ای اصلاح شود که فرزندان خود را به تحصیل در هنرستان‌ها تشویق کنند.

همزمان با هفته مشاغل، از اول تا هشتم اردیبهشت، نمایشگاه‌هایی از آثار دستی حدود سه هزار هنرجوی هنرستانهای کاشان برپا شده است.

استان اصفهان خانواده دانش آموزان برنامه ریزی آموزش و پرورش استان اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر