کد خبر: 273107 A

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد:

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از حضور ۴۰۰ بازرگان اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر در نهم و دهم اردیبهشت ماه در منطقه آزاد انزلی خبر داد.

به گزارش ایلنا، رضا مسرور در جمع مدیران و معاونان سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این منطقه میزبان پانزدهمین اجلاس اتاق‌های بازرگانی پنج کشور حاشیه دریای خزر در روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه جاری است، گفت: ۴۰۰ فعال اقتصادی کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و ایران در این اجلاس شرکت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این اجلاس با همکاری اتاقهای بازرگانی مشترک ایران و روسیه و اتاق بازرگانی استان گیلان برگزار می‌شود، افزود: هدف از این برنامه گسترش ارتباطات فعالین اقتصادی کشورهای منطقه با یکدیگر و شناخت بیشتر این بازرگانان از توانمندی‌ها و ظرفیتهای مشترک همکاری دو جانبه با محوریت منطقه آزاد انزلی برگزار می‌شود.

مسرور با اشاره به سفر ریس جمهور به منطقه آزاد انزلی و تصریح دکتر روحانی مبنی بر تبدیل منطقه آزاد انزلی به هاب ارتباطی با کشورهای منطقه، تصریح کرد: رویکرد راهبردی منطقه آزاد انزلی تبدیل شدن به مرکز داد و ستد کالاهای استراتژیک کشورهای آسیای میانه و قفقاز از طریق تکمیل زیرساختهای بندری و ریلی منطقه، ایجاد و رونق بورس کالا بهمراه فعال سازی کریدور شمال-جنوب و راه اندازی کریدور جدید تجاری چین-اکتائو-بندر انزلی، است که برگزاری این اجلاس گام موثری در نیل هدف فوق می‌باشد.

وی افزود: از سوی دیگر برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر از سوی منطقه آزاد انزلی، به منظور توسعه همکاریهای فعالین اقتصادی حوزه خزر با محوریت این منطقه، را باید در راستای عملیاتی نمودن طرح تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد حاشیه دریای خزر تعبیر نمود که این سازمان به عنوان پیشنهاد راهبردی در جهت گسترش مراودات منطقه‌ای مطرح نموده است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی از عزم جدی سازمان متبوع خود برای فعال سازی کریدور شمال جنوب و توسعه مراودات کشورهای حوزه این کریدور خبر داد و میزبانی سازمان منطقه آزاد انزلی از اجلاس اتاقهای بازرگانی کشورهای دریای خزر را در همین راستا اعلام کرد.

 وی گفت: حضور ۱۰۰ فعال اقتصادی کشورهای همسایه ایران در این دریا، در کنار حضور بازرگانان ایران، فرصت بی‌نظیری برای آشنایی و شناخت آن‌ها با مزایا و معافیتهای سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی و استان گیلان است.

مسرور، برگزاری نمایشگاه توانمندیهای صنعتی، صنایع دستی و فن بازار در محدوده فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی را از بخش‌های جنبی این اجلاس معرفی کرد و افزود: در این فن بازار ۱۱ پارک علم و فناوری کشور، چهار مرکز رشد، چهار دانشگاه و مرکز تحقیقاتی و بیش از ۷۰ شرکت فناور و دانش‌بنیان حضور دارند و صنایع دستی و محصولات تولیدی شرکتهای منطقه آزاد انزلی و استان گیلان، توانمندیهای خود را به بازرگانان کشورهای عضو این اجلاس عرضه می‌کنند.

وی اضافه کرد: آشنایی فعالین اقتصادی با ظرفیتهای موجود استان، تجاری سازی و ایجاد بستر مناسب برای همکاری بخش خصوصی و شرکتهای دانش بنیان کشور با توجه به مزایا و معافیتهای متعدد انجام هر گونه فعالیت اقتصادی-تولیدی در منطقه آزاد انزلی از جمله دلایل برگزاری نمایشگاه جنبی فوق می‌باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی حضور مدیران دستگاههای اجرایی مرتبط با فعالیت اقتصادی بین المللی را از جمله نقاط قوت این اجلاس در مسیر دست یابی به موفقیت ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: برگزاری نشست‌های تخصصی میان اعضای اتحادیه اتاقهای بازرگانی کشورهای حوزه خزر در کنار نشست اصلی، بازدید از محدوده بندری، مجتمع بندری کاسپین، طرح‌های زیر ساختی و کارخانجات و واحدهای تولیدی فعال در محدوده این منطقه و مراکز گردشگری استان از دیگر بخش‌های این اجلاس دور روزه بین المللی است.

گفتنی است، منطقه آزاد انزلی روزهای ۹ و ۱۰ اردیبهشت ماه جاری میزبان پانزدهمین اجلاس اتاقهای بازرگانی منطقه خزر است.

ایران و روسیه تجارت دریای خزر علم و فناوری قفقاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر