کد خبر: 273142 A

در دانشگاه فرهنگیان این شهرستان برگزار شد؛

همایشی با عنوان تشریح بحران آب و خشکسالی در حوضه مارون با هدف فرهنگ سازی در مدیریت مصرف بهینه آب با حضور اساتید، کارکنان و دانشجویان در مرکز آموزش عالی امام جعفر صادق (ع) (دانشگاه فرهنگیان) بهبهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، رئیس دانشگاه فرهنگیان بهبهان از برگزاری این همایش در دانشگاه فرهنگیان استقبال و عنوان کرد: اگر این نعمت بزرگ الهی از بین برود بی‌شک حیات بر روی کره زمین هم نابود خواهد شد، بنابراین می‌طلبد که توجه ویژه‌ای نسبت به استفاده درست و اصولی از آن داشته باشیم.

دکتر آیت کریمی افزود: هریک از شما فرهنگیان می‌توانید در مدارس به عنوان مبلغ فرهنگ سازی مصرف بهینه آب فعالیت کنید چون که دانش آموزان از جمله اقشار تاثیرگذار در خصوص استفاده بهینه از منابع آبی و صرفه جویی در این نعمت الهی هستند.

در ادامه این همایش، مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری مارون ضمن قدردانی از برنامه ریزی و هماهنگی‌های انجام شده توسط مدیریت و معاونت فرهنگی دانشگاه فرهنگیان در خصوص اجرای این همایش باتوجه به ضرورت فرهنگ سازی مصرف بهینه آب و با در نظر داشتن شرایط بحرانی آب و خشکسالی در حوضه مارون گفت: اهمیت آب و بحث صرفه‌جویی در منابع آب یکی از مباحث جدی و چالشی در سطح کشور است و ضرورت وجود آب و مدیریت آب یک اصل است و صرفه‌جویی در مصرف آب نیازمند برنامه‌ریزی جدی است.

وی افزود: قرار گرفتن خوزستان در منطقه گرم و خشک باعث شده تا سه برابر میانگین جهانی تبخیر داشته و مصرف آب در بخش کشاورزی ۲ و نیم برابر مصرف جهانی باشد. همچنین همزمان با تغییرات آب و هوایی و تغییر اقلیم در جهان، کشور ایران نیز درگیر این تغییرات بوده و متوسط بارندگی در کشور کمتر شده است. کم شدن بارش‌ها در کل کشور و همچنین بهبهان باعث شده تا نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد بارندگی در کل حوضه مارون که شامل مناطقی از کهگیلویه و خوزستان می‌شود، کاهش یابد.

 علی مکاری بهبهانی تصریح کرد: کاهش بارندگی و تداوم پدیده خشکسالی سبب شده تا سرشاخه‌ها و چشمه سارهای رودخانه مارون کم آب و یا خشک شوند و میزان ورودی آب به مخزن سد مارون به شدت کاهش یابد.

وی ادامه داد: حجم عظیمی از دریاچه که هر سال بر اثر بارندگی و سیلاب پر می‌شد، امسال خالی مانده و بیش از ۷۵ درصد مخزن برای مصرف آب کشاورزی تخلیه شده که در تابستان آتی با مشکل بحران آب مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری مارون اضافه کرد: با وضعیت موجود و محدودیت‌بارش‌ها، راهی جز استفاده بهینه از منابع آبیِ موجود نداریم و دراین مسیر شما فرهنگیان عزیز می‌توانید در برطرف شدن مشکلات مربوط به کم‌آبی، کنترل بحران‌های آبی و ترویج مصرف بهینه آب نقش بسزایی داشته باشید و باید از همه ظرفیت‌های آموزشی و فرهنگی در شهرستان بهبهان برای ترویج مصرف بهینه آب درحوزه‌های مختلف به خصوص آب شرب و کشاورزی استفاده کنیم.

مکاری خاطر نشان کرد: دانش‌آموزان به عنوان سفیران ترویج مصرف بهینه آب می‌توانند نقش ارزنده خود را در کنار اولیا ایفا کنند.

در ادامه این همایش گزارشی از وضعیت میزان بارندگی و کاهش شدید آب مخزن سد مارون و توضیحاتی نیز در خصوص تداوم خشکسالی و اهم مشکلات تامین آب و چالش‌های پیش روی تامین آب از سوی مدیرعامل شرکت بهره برداری مارون ارائه داده شد.

همایش تشریح بحران آب و خشکسالی در حوضه مارون با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه فرهنگیان بهبهان، معاونت بهره برداری، دفتر برنامه ریزی و بهبود مدیریت و روابط عمومی شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری مارون برگزار شد.

آموزش عالی بخش کشاورزی جهان خشکسالی فرهنگ سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر