کد خبر: 273159 A

در سال گذشته؛

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: سال گذشته برای ۳۴ آموزشگاه آزاد تجسمی و نمایشی مجوز فعالیت در استان صادر شد.

به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی گفت: سال گذشته طی دو مرحله در ماه‌های خرداد و اسفند از متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌های آزاد تجسمی و نمایشی در استان، آزمون تخصصی گرفته شد.

فاضلی تصریح کرد: در مجموع این آزمون‌ها ۵۷ نفر از متقاضیان شرکت داشتند که در ‌‌نهایت پس از گذراندن مراحل آزمون کتبی و مصاحبه، برای ۳۱ نفر مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد تجسمی و برای سه نفر مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد نمایشی توسط این اداره کل صادر شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه از صدور بیش از ۱۶ هزار گواهینامه مهارتی جهت اخذ دیپلم کار و دانش در رشته‌های فرهنگ و هنر در سال ۹۳ توسط این اداره کل خبر داد.

فاضلی اظهار کرد: طی سال گذشته در مجموع بیش از دو هزار نفر از مهارت آموزان مراکز مهارت آموزی تحت پوشش این اداره کل در سه مرحله خرداد، شهریور و بهمن ۹۳ در آزمون‌های جامع مهارت آموزی در رشته‌های مختلف مهارتی کار و دانش فرهنگی و هنری شرکت کردند که بیش از ۱۶ هزار گواهینامه مهارتی برای آنان صادر شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۱ مرکز مهارت آموزی با مجوز رسمی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در شهرهای رشت، لاهیجان، تالش، آستارا، بندرانزلی، صومعه سرا، رضوانشهر و آستانه اشرفیه مشغول به فعالیت است که ۱۰ مورد از این مراکز در سال ۹۳ مجوز گرفته‌اند.

به گفته فاضلی؛ این مراکز با عنایت به آیین نامه همکاری وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مراکز آموزشی و تولیدی مصوب سال ۷۱ هیأت وزیران در زمینه آموزش استانداردهای مهارتی شاخه کار و دانش (برای اخذ مدرک دیپلم) فعالیت می‌کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: این مجوز به آموزشگاه‌ها و موسساتی که تحت پوشش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به فعالیت بوده و دارای شرایط لازم می‌باشند، اعطا خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ادامه داد: از سال ۱۳۸۷ تا کنون حدود هفت هزار نفر از مراکز مذکور در رشته‌های فرهنگی و هنری از قبیل تصویرسازی کامپیوتری، گرافیک کامپیوتری، چاپ دستی، عکاسی، عکاسی دیجیتال، چهره سازی، طراحی صفحات وب، مدیریت و برنامه ریزی امور خانواده، نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی، آواز ایرانی و... فارغ التحصیل شده‌اند.

فاضلی اضافه کرد: همچنین در حال حاضر ۹۹ هنرستان دولتی و ۴۱ هنرستان غیردولتی سازمان آموزش و پرورش در زمینه آموزش‌های مهارتی رشته‌های فرهنگی و هنری در استان فعالیت می‌کنند که صدور گواهی برای هنرآموزان این مدارس توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان انجام می‌شود.

وی افزود: این اداره کل آمادگی دارد به منظور توسعه و ترویج هنر اصیل در جامعه و پرورش هنرمندان ماهر درخصوص ایجاد و راه اندازی رشته‌های آینه کاری، سفالگری، قلم زنی، منبت کاری، خاتم کاری، معرق کاری، گره چینی، سازسازی، تصویربرداری، دستیاری طراحی لباس، تذهیب و تشعیر و... نیز مجوزهای مربوطه را برای متقاضیان دارای صلاحیت و یا هنرستان‌های آموزش و پرورش صادر شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در پایان گفت: همچنین طی سال ۹۳ در مجموع ۲۵ دوره آموزشی ضمن خدمت شامل دوره‌های شغلی (تخصصی)، عمومی، فرهنگی و اجتماعی، مدیریتی، و توجیهی بدو خدمت برای کارکنان و مدیران این اداره کل برگزار شد.

فاضلی تصریح کرد: میزان کل دوره‌های آموزشی مذکور ۲۰۳۱۲ نفر ساعت است که این رقم نسبت به سال ۹۲ رشد ۱۲ درصدی و نسبت به سال ۹۱ رشد ۲۸ درصدی داشته است. همچنین میانگین سرانه آموزش برای مدیران ۶۴ ساعت و برای کارکنان ۹۲ ساعت است.

اجرای برنامه های فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر