کد خبر: 273278 A

هئیت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی:

هئیت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی با انتشار بیانیه‌ای خواستار رسیدگی به تخلف شرکت بیمه‌گر «آینده سازان» شد.

به گزارش ایلنا، کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی در این بیانیه با خلاف قانون دانستن عضویت کارگران مشمول قانون کار در این صندوق بیمه گر آورده است: متاسفانه از چندین سال پیش عده‌ای تحت عنوان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز اقدام به اخذ حق بیمه کارگران واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک با تمرکز در استانهای آذربایجان شرقی، مرکزی، تهران و اصفهان نموده و با اجبار مدیران وقت سازمان گسترش در دهه ۶۰ و ۷۰ چهارده هزار نفر کارگر را بر خلاف ماده ۱۴۸ قانون کار به عضویت صندوق در آورده‌اند. 

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اینکه صندوق آینده ساز مجوز‌های قانونی برای اخذ حق بیمه کارگران را نداشته و برای اخذ مجوز نیز اقدامی نکرده است، تصریح شده است: هیچ نهاد و سازمانی بر عملکرد این صندوق نظارت ندارد و تخلفات آن توسط هیچ سازمانی پیگیری و مواخذه نمی‌گردد. 

هئیت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این بیانیه با تعجب بر انگیز خواندن این اقدام که سرنوشت ۱۴ هزار نفر نیروی کار به همراه هزاران نفر خانواده‌هایشان به دست چند نفر سپرده شده در حالی که آنان پاسخگویی هیچ کس نیستند، آورده است: علاوه بر شکایات متعدد و گزارش‌های زیاد کارگران و کار فرمایان گرفتار صندوق، کار تا آنجا بالا گرفته که مسئولین صندوق خود را مقید به رعایت قوانین مصوب مجلس و دولت نمی‌دانند و از اعمال هر گونه ظلم و ستم و رفتار خلاف قانون بر اعضای صندوق و کارفرمایان شرکتهای تحت پوشش ابا ندارند. 

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اقدام کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی پرونده صندوق آینده ساز آمده است: کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در بررسی خود این صندوق را فاقد مجوزهای لازم شناخته و بر اساس ماده ۲۳۶ ارجاع پرونده را به قوه قضاییه تصویب نموده است.

هئیت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی در ادامه این بیانیه از مسئولین امر بویژه قوه قضاییه تقاضای رسیدگی سریع و قاطع به این پرونده را مطرح کرده و از آنان خواسته است تا با عودت سوابق و حق بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی علاوه بر اجرای قانون یکی از موانع تولید را نیز از پیش پای تولید کننده ایرانی برداشته شود. 

در بخش دیگری از این بیانیه کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی با ابراز نگرانی از وضعیت مبهم این صندوق تأکید کرده‌اند: مسئولین امر توجه نمایند در این ارتباط وقت بسیار مهم و حیاتی است و بعید نیست صندوقی که هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد هر لحظه بار و بندیل بسته، هزاران کارگر و ده‌ها هزار خانواده ایشان را دست خالی در پشت در‌های بسته‌‌ رها ساخته، باری دیگر بر دوش نظام جمهوری اسلامی بیفزایند. 

کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی در بخش پایانی این بیانیه خواستار انتقال بی‌قید و شرط صندوق آینده ساز به بیمه تامین اجتماعی و مجازات عوامل صندوق غیر قانونی آینده ساز  شده‌ است.

کارگران آذربایجان شرقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر