کد خبر: 284934 A

ایلنا: مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: ماموران یگان حفاظت استان با همکاری همیاران محیط زیست از ابتدای امسال تاکنون موفق به کشف و ضبط هزار و 700 قطعه پرنده تزیینی قاچاق شدند.

به گزارش ایلنا، به نقل ازاداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی افزود: بر اساس اهداف ملی و بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست، خرید و فروش غیرمجاز گونه‌های جانوری و گیاهی به ویژه درمسیر مبادی مرزی کشورها توسط افراد سودجو جرم محسوب می‌شود و باید با متخلفان برخورد قانونی شود.

وی ادامه داد: همه ساله تعداد زیادی پرنده تزیینی غیر بومی از کشورهای همسایه شرقی ایران (پاکستان و افغانستان) توسط قاچاقچیان و افراد فرصت‌طلب از طریق مرز سیستان و بلوچستان وارد کشور ایران می‌شود.

وی گفت: اداره کل محیط زیست سیستان و بلوچستان امسال طرحی منسجم با عنوان برخورد قاطع با متخلفان و قاچاقچیان حیات وحش را با ایجاد گروه‌های ضربت آغاز کرد.

وی افزود: این گروه‌ها از ابتدای امسال تاکنون در گشت‌زنی‌های مستمر و شبانه‌روزی و کسب اطلاعات و اخبار در خصوص محموله‌های قاچاق پرندگان موفق به کشف و ضبط هزار و 700 قطعه از پرندگان مختلف تزیینی از جمله مینا در استان شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: گروه‌های ضربت متشکل از محیط‌بانان زبده و همیاران فعال محیط زیست استان هستند که براساس برنامه‌ریزی بلند مدت قصد دارند با برخورد قاطع با متخلفان و قاچاقچیان حیات وحش، ورود پرندگان زینتی از راه غیر قانونی به کشور را به حداقل برساند.

گونه‌های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع زیست می‌کنند.

حدود یک میلیون و 500 هزار هکتار از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده است و تحت نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد.

پرنده تزیینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر