کد خبر: 285029 A

ایلنا: مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان گفت: حدود 100 کتابخانه عمومی با امکانات روزآمد اکنون در استان فعال هستند که علاوه بر ارائه خدمات روزمره، در سایر حوزه‌های فرهنگی نیز فعالیت می‌کنند.

به گزارش ایلنا از رشت، امیر محمد پور در دیدار با سیدرضا موسوی روزان عضو شورای اسلامی شهر رشت، با اشاره به  نقش شوراهای اسلامی در حمایت از کتابخانه‌های عمومی، اظهار داشت: بخش اعظمی از نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه در خارج از محیط کتابخانه‌ها و با حمایت شورای اسلامی و شهرداری‌ها صورت می‌پذیرد.

وی افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی به عنوان متولی اصلی هدایت جامعه بسوی کتابخوان شدن نیازمند کمک و همکاری شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها و روستاها است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان تجربه موفق اجرای برنامه‌های مشترک با شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی را عاملی پیش برنده در اجرای برنامه‌های آتی عنوان کرد.

وی از آمادگی این اداره کل جهت برگزاری برنامه‌های فرهنگی با موضوع کتاب با همکاری این نهاد اجتماعی خبر داد.

وی همچنین کتابخانه‌های عمومی را پایگاه‌های فرهنگی مناسبی برای حضور شهروندان برای استفاده از امکانات فراوان آن دانست و گفت: حدود 100 کتابخانه عمومی با امکانات روزآمد امروز در استان گیلان وجود دارند که علاوه بر ارائه خدمات روزمره، در سایر حوزه‌های فرهنگی نیز فعال هستند.

محمدپور تاثیرگزاری برنامه‌های اجرا شده در کتابخانه‌های عمومی را نیازمند توجه و حمایت بیشتر شهرداری‌ها در قالب پرداخت سهم حداقل نیم درصدی به حساب کتابخانه‌های عمومی دانست و گفت: همه مبالغ پرداختی به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی در همان شهر مورد نظر و برای نهادینه شدن فرهنگ مطالعه هزینه خواهد شد.

سید رضا موسوی روزان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از فعالیت‌های ارزنده در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه در استان گیلان و شهرستان رشت، اظهار امیدواری کرد با تعامل سازنده به وجود آمده در دوره جدید شوراهای اسلامی و کتابخانه‌های عمومی شاهد رشد شاخصهای مطالعه باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به منابع درآمدی نهاد کتابخانه‌های عمومی برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی از حداقل نیم درصد درآمدهای شهرداری‌ها اظهار کرد: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی شهردای‌ها علاوه بر وظایف ذاتی خود در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه، موظف به حمایت از کتابخانه‌های عمومی در غالب پرداخت سهم نیم درصدی خود هستند.

موسوی روزان با اذعان به همکاری‌های خوب شهرداری کلانشهر رشت با کتابخانه‌های عمومی در سال جاری گفت: خوشبختانه نتایج این همکاری‌ها در رشد شاخص‌های مطالعه بخوبی نمایان است و با ادامه این همکاری‌ها می‌توان آینده‌ای بسیار روشن در زمینه رشد فرهنگی در زمینه کتابخوانی متصور شد.

وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر رشت نیز آمادگی کامل برای تصویب و اجرای برنامه‌های فرهنگی کتاب محور را دارد، تاکید کرد: برگزاری برنامه‌های فرهنگی کتاب محور می‌تواند موجب ترغیب جوانان به مطالعه و در نتیجه داشتن شهروندانی قانون‌مدار می‌شود و این موضوع از اهداف اصلی تشکیل شوراهای اسلامی است.

 

کتابخانه های عمومی کتابخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر