کد خبر: 285039 A

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه تجارت ایران خبر داد

ایلنا: مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه تجارت ایران از افزایش 20درصدی صادرات غیرنفتی کشور در سال 93 خبر داد و گفت: این حجم صادرات را مدیون هنر و مهارت بخش خصوصی هستیم.

به گزارش ایلنا از رشت، در نشستی تخصصی، عملکرد تجارت خارجی ایران و فرآیند تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور  با حضور مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه تجارت ایران و مدیران دستگاه‌های مرتبط با تولید و صادرات در سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان تشریح شد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه تجارت ایران در این نشست از صادرات خارجی 9 میلیارد دلاری ایران به کشورهای اروپایی خبر داد.

فرهاد نوری با اشاره به افزایش 20درصدی صادرات غیرنفتی کشور در سال 93 نسبت به سالهای گذشته افزود: سال گذشته 61 میلیارد دلار صادرات اعم از کالا، خدمات و میعانات گازی به خارج از کشور صادر شد.

وی افزود: از مجموع صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته، 35 میلیارد دلار مربوط به فروش کالا بوده است و در بخش خدمات نیز 12 میلیارد دلار درآمد نصیب کشور شده است که بخش عظیمی از آن شامل درآمدهای ارزی حاصل از گردشگری و جذب توریست به کشور بوده است.

این مقام مسئول، سهم صادرات میعانات گازی را نیز 14 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین بازارهای هدف صادراتی کشور ما شامل چین، عراق، امارات متحده عربی، هند، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، ایتالیا، پاکستان و مصر بوده است.

نوری مهم‌ترین مبادی واردات کشور را نیز شامل چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه، هند، سوئیس، آلمان، ایتالیا، هلند، تایوان عنوان کرد و با تأکید بر ضرورت وجود دیدگاه برنامه‌های بلند مدت و راهبردی در توسعه تجارت خارجی کشور افزود: اعزام هیأت‌های کارشناسی و کاوشی برای بررسی جوانب راهکارهای توسعه تجارت خارجی با سایر کشورها باید مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: صادرات محصولات با کیفیت و انجام واردات با ترکیب مشخص کالایی باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه تجارت ایران با اشاره بر لزوم حمایت دولتی از بخش خصوصی در توسعه تجارت خارجی، ارزش کلی تجارت خارجی با کشورهای اروپایی را 9 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در شرایط وجود تحریم‌های اقتصادی دستیابی به این میزان از حجم تجارت خارجی را مدیون هنر و مهارت بخش خصوصی هستیم.

وی با اشاره به محدودیت‌های بودجه‌ای دولت و عدم پرداخت جوایز صادراتی به صادرکنندگان نمونه تصریح کرد: اکنون آنچه در دسترس ما است تدوین قوانین حمایتی در برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور و عمل به آن است.

نوری با اشاره به تدوین پیش‌نویس سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه خاطر نشان کرد: تأسی به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، از مهم‌ترین پایه‌های اساسی در تدوین برنامه ششم توسعه کشور است.

وی با اشاره به تشکیل 29 شورا در تدوین پیش‌نویس‌های مربوط به برنامه ششم توسعه از تشکیل 3 شورا در وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تدوین بخشی از این پیش نویس خبر داد و افزود: شوراهای متشکله در وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل شورای برنامه‌ریزی و تولید، شورای روابط خارجی و بین الملل  و شورای بازرگانی و مالی است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه تجارت ایران، تسهیل و روان سازی امور مانند ثبت سفارش کالا، صدور مجوزهای صادراتی و وارداتی، حمایت از صادرات از طریق بانک تخصصی توسعه صادرات به عنوان ابزار حمایتی در توسعه صادرات را از جمله مباحث مطروحه در این پیش نویس عنوان کرد.

وی تهیه نقشه راه برای تنظیم روابط تجاری با کشورهای همسایه و شرکای مهم تجاری با ایران، افزایش رایزنان بازرگانی در 60 کشور هدف و اولویت دار، ایجاد شرکت‌های بزرگ و کنسرسیوم صادراتی برای توسعه و توانمندسازی شرکت‌های کوچک و متوسط صادراتی و شبکه کسب و کار صادراتی با هدف بهبود فضای کسب و کار در توسعه را از جمله مهم‌ترین موارد مطروحه در پیش نویس برنامه ششم توسعه در حوزه تجارت خارجی عنوان کرد.

 

بخش خصوصی صادرات غیرنفتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر