کد خبر: 291641 A

ایلنا: مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت دو آیین سنتی مازندران در لیست آثار ملی ناملموس میراث فرهنگی کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا از ساری، دلاور بزرگ نیا گفت: لافند بازی (بندبازی)به شماره 1069و کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت )روستای فشکور به شمارزه 1070 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود:از این پس این آثار در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال 1384 و ماده 12 از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال 1384 و مواد 2و3 آیین نامه اجرایی مذکور مصوب 86.11.6هیات وزیران جزو آثار ناملوس میراث فرهنگی کشور به شمار می‌آید.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران از کشتی میس میسی(کشتی مشت در مشت) به عنوان یکی از وزش‌های سنتی منطقه مازندران نام برد و اظهار کرد:این کشتی سنتی مازندرانی به مناسبت‌های مختلف عروسی، آیین‌های سنتی تیر سیزده شو و بیست و شش عید ماه و جشن خرمن در روستاها و شهرهای مازندران برگزار می‌شود.

بزرگ‌نیا با بیان اینکه این مراسم در گذشته در مراسم استقبال از پادشاهان و امیران معمول بوده است و در پایان نیز گاو یا گوسفندی به عنوان جایزه به برنده کشتی سنتی اهدا می‌شود گفت: خوشبختانه کشتی سنتی همه ساله در قالب جشنواره بازی‌های محلی در روستای فشکور شهرستان چالوس برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: بند بازی که در مازندران به لافند بازی مشهور است از نمایش‌های سنتی و بومی مازندران در مناطق کوهستانی است که بیشتر در فصل تابستان در فاصله اوایل تیر تا اواخر مرداد ماه و همچنین در روزهای نوروز معمول بوده که در بازارهای هفتگی نیز تماشاگران زیادی را به خود جلب می‌کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت این آیین‌ها به عنوان قدمی موثر در جهت پویایی و احیای دوباره این آیین‌ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم با به ثبت رساندن این ورزش‌ها و آیین سنتی بتوانیم دست کم بخش مهمی از دانش و دانسته‌های موجود درباره  این مهم را دسترس علاقه‌مندان و پژوهندگان این حوزه قرار دهیم.

صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر