کد خبر: 291789 A

مدیر مرکز پژوهشهای علوم جوی و اقیانوسی

ایلنا: مدیر مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی نبود دریاچه‌ها و تالاب‌ها، خشک شدن منابع آب و کویری شدن هوای کشور عاملی برای کاهش ریزش باران اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، محمد جعفر ناظم السادات در همایش بحران آب و احیای دریاچه طشک، بختگان افزود: تحقیقات علمی نشان داده که میزان رطوبت بسیار زیادی از ورای جو زمین و از روی سرزمین ما می‌گذرد و در کشورهای آسیای میانه به ویژه تاجیکستان بارش می‌کند.

ناظم السادات افزود: چیزی که این فرضیه را قوی‌تر می‌کند این است که در 15 سال اخیر بارش‌های کشور ما کاهش یافته و در کشورهای همسایه شمالی ما این بارشها فزونی داشته است.

وی ادامه داد: رطوبتی که از ورای جو و از بالای کشور ما می‌گذرد نمی‌توان در کشور ما به صورت باران فرود آید و در جاهای دیگر می‌بارد.

ناظم السادات افزود: شرایط مساعد برای تبدیل شدن این رطوبت به ابر در کشور ما فراهم نیست و رطوبت یاد شده که از روی خلیج فارس عبور می‌کند و به کشور ما می‌آید، در کشورهای شمالی می‌بارد.

وی نبود دریاچه‌ها و تالاب‌ها، خشک شدن منابع آب و کویری شدن هوای کشورمان را عاملی برای بروز این پدیده دانست و گفت: این مواد باعث کم شدن تعرق شده و نمی‌گذارد ابر در آسمان کشور تشکیل شود.

این پژوهشگر علوم آب و هوا نسبت به دخالت‌های نسنجیده در آب‌های خلیج فارس نیز هشدار داد و گفت: برخی مواقع ایده‌هایی مانند انتقال آب از خلیج فارس به دریاچه‌های داخلی مطرح می‌شود. این ایده‌ها اگر بصورت نسنجیده بخواهد اجرا شود پیامدهای شدیدتر از شرایط فعلی برایمان دنبال خواهد داشت.

خشکسالی- فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر