کد خبر: 291795 A

مدیر دفتر حفاظت آب منطقه‌ای فارس

ایلنا: مدیر دفتر حفاظت و نگهداری از منابع سازمان آب منطقه‌ای فارس گفت: حجم مصرفی سالانه آب در فارس حدود 9 میلیارد متر مکعب است که 95 درصد از این آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، مهدی شریفی در همایش بحران آب و احیای دریاچه طشک، بختگان بر لزوم استفاده از روش‌های جایگزین توسعه کشاورزی تاکید کرد و افزود: وجود 75 هزار حلقه چاه مجاز و 20 هزار حلقه چاه غیر مجاز در فارس آسیب جدی به سفره‌های آب زیر زمینی وارد کرده و موجب شده که اثرات خشکسالی دراین استان دوچندان شود.

این مقام مسئول در آب منطقه‌ای فارس ادامه داد: اکنون شرایطی شکننده و آسیب پذیر را در دشت‌های استان شاهدیم و این احتمال وجود دارد که بزودی همه دشت‌ها به عنوان دشت ممنوعه اعلام شود.

مدیر دفتر حفاظت و نگهداری از منابع سازمان آب منطقه‌ای فارس خاطر نشان کرد: در استان شرایط برای حفاری‌های غیر مجاز در سال‌های گذشته فراهم بود و با وجود همه فعالیت‌هایی که در ممانعت از احداث چاه‌های غیر مجاز و کف شکنی‌ها صورت می‌گرفت اما ما شاهد رشد قارچ‌گونه این چاه‌ها بودیم.

شریفی گفت: فارس در این سالها بهشت حفاران بود و 19 درصد از کل حفاری‌ها دراین استان انجام می‌گرفت اما در سال‌های اخیر نهضت پر کردن چاه‌های آب شکل گرفته است.

 

بخش کشاورزی خشکسالی رشد کشاورزی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا