کد خبر: 294607 A

استاندار گیلان

ایلنا: استاندار گیلان با اشاره به هزینه کلان برای طرحهای مطالعاتی در استان، بر ضرورت ارتباط بیشتر مدیران اجرایی با دانشگاهها تأکید کرد.

به گزارش ایلنا، محمدعلی نجفی در نشست با مدیران، اعضای هیئت علمی و پژوهشگران جهاد دانشگاهی گیلان که در محل استانداری برگزار شد با گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، این نهاد ارزشمند را مولود انقلاب دانست و افزود : جهادگران دانشگاهی افرادی متخصص، متعهد، با فرهنگ، متدین و خودباور هستند که در جهت توسعه و تعالی کشور تلاش می‌کنند.

وی  با اشاره به نقش مهم دانشگاهیان در تحقق اقتصاد مقاومتی بر لزوم ارتباط هر چه بیشتر بین صنعت و دانشگاه تأکید کرد و افزود: در دانشگاههای بزرگ دنیا علاوه بر تولید علم و جذب نیروی متخصص و تربیت نیروهای علمی، در بخش تولید ثروت نیز به خوبی عمل شده به گونه‌ای که چندین برابر بودجه کشورشان در این بخش درآمدزایی دارند.

استاندار گیلان بر ضرورت ارتباط بیشتر مدیران اجرایی با دانشگاهها تأکید کرد و افزود: مدیران باید  با بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاهیان، فعالیتهای پژوهشی خود را از طریق آنها انجام دهند.

نجفی بر ضرورت استفاده از شرکتهای دانش بنیان با فناوری روز تأکید کرد و افزود: نیروهای دانشگاهی باید در بخش برنامه‌ریزی و مدیریتی فعالانه عمل کنند.

وی به نقش مهم جهاد دانشگاهی در انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی اشاره و بیان کرد: این مجموعه مهم می‌تواند در بخشهای مختلف به انجام کارهای مطالعاتی بپردازد.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم تمرکز فعالیتهای تحقیقاتی در بحث محیط زیست تاکید کرد و افزود: در بحث محیط زیست چندین کار تحقیقاتی صورت پذیرفت و در طی سالها پولهای بسیاری در خصوص تالاب انزلی هزینه شد که مقطعی و مسکن بود.

نجفی تحول در بخش کشاورزی را نیاز گیلان دانست و گفت: باید در بخش آب و کمبودهای مربوط به این بخش، کارهای بنیادی و مطالعاتی انجام گیرد که جهاد دانشگاهی می‌تواند در این رابطه نقش‌آفرینی کند.

وی افزود: طبیعت گیلان به گونه‌ای است که کسی گمان نمی‌کند که این استان با مشکلات کم آبی مواجه باشد اما حقیقت چیز دیگری است.

نجفی با بیان اینکه گیلان سالانه بیش از 1000 میلی متر بارندگی دارد اظهار کرد: بخش اعظمی از این بارندگی‌ها در مناطق دشت و جلگه استان می‌بارد و از سوی دیگر سد منجیل ما خالی از آب است که باید از این نعمت الهی استفاده لازم را برد و از هدر رفت آن جلوگیری کرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه زمانی حق آب گیلان از حوضه سفیدرود بزرگ در حدود 2 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب بود که اکنون این رقم به یک میلیارد مترمکعب کاهش یافته افزود: از وزیر نیرو سهم گیلان را از سفیدرود بزرگ مطالبه کردیم و اقدامات خوبی در این خصوص صورت پذیرفته است.

وی با بیان اینکه باتوجه به مشکلات کم آبی در کشور تنها استانهای گیلان و مازندران برای کشت برنج در نظر گرفته شده‌اند افزود: باید از بارندگی‌های استان که اکثراً از شهریور تا بهمن ماه صورت می‌پذیرد نهایت استفاده را برده و از هدر رفت آن جلوگیری کنیم که شما می‌توانید در این بخش برنامه داشته باشید.

نجفی با اشاره به اعلام آمادگی بخش آموزش جهاد دانشگاهی برای برگزاری دورههای آموزشی در رابطه با ازدواج تصریح کرد: برگزاری کلاسهای آموزشی پیش از ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

محمد علی نجفی
نرم افزار موبایل ایلنا