کد خبر: 295729 A

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی

ایلنا: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از نیاز500 هزارمیلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بهداشتی درمانی خبر داد.

به گزارش خبرنگارایلنا ازساری؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی عصر امروز درمراسم قدردانی از خیرین حوزه سلامت و اصحاب رسانه درهتل بادله ساری به حدود 300 مجموعه در حوزه خیران سلامت اشاره کرد و گفت: 600 سازمان مردم نهاد در کشور ثبت شده و از این تعداد 100 مرکز حضور جدی در امر سلامت دارند.

هاشمی با اعلام اینکه حدود 3 هزارمیلیارد تومان، خیران به حوزه سلامت کمک کردند، گفت: بسیاری ازپروژه‌های نیمه‌تمام داریم که مشارکت خیرین می‌تواند در این امر بسیار اثرگذار شود.

وی به حجم عظیم گسترده کاری وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: استفاده از مشارکت خیرین و مشارکت‌های مردمی و خیرین سلامت نقش مهمی در تامین و ارتقای سلامت جامعه دارد.

هاشمی با بیان اینکه خیرین باید بصورت مستمر و مداوم در جامعه حضور داشته باشند، اظهار کرد: فرهنگ کارهای خیر باید در جامعه نهادینه شود.

وزیر بهداشت با عنوان اینکه فرهنگ جامعه زمینه‌ساز رفتار مردم‌ست به نقش خبرنگاران اشاره کرد و گفت: خبرنگاران می‌توانند در جهت تخریب و یا ارتقای فرهنگ جامعه تلاش کنند و در این امر هیچ قاضی بهتر‌ از وجدان نیست.

هاشمی با بیان اینکه وزارت بهداشت قدردان همه خیرین در حوزه سلامت است، افزود: کار خیر مصداق عمل صالح است  و با نوع‌دوستی به هم‌نوعان خودمان کمک کنیم.

هاشمی افزود: فقط 3 درصد از بودجه کشور به ساخت بیمارستان اختصاص داده شده است بنابراین دولت باید تعرفه واقعی را تعریف کند تا بخش خصوصی یا سرمایه‌گذار در این امر مشارکت داشته باشد.

وی با اعلام اینکه در حوزه آب ، برق ، تلفن و... قیمت تمام شده را حساب کردند و بخشی را دولت و مجلس تعهد کرد، افزود: در بخش سلامت نیز باید هزینه خدمات تمام شده را حساب کرده و دولت و مجلس نسبت به پرداخت مابه التفاوت هزینه تمام شده اقدام کند.

هاشمی با بیان اینکه مشکل وزارت بهداشت تهیه زمین یا ساخت بیمارستان نیست بلکه مشکل تجهیز ، حفظ و نگهداری آن است، اظهار کرد: دولت در استخدام افراد، به کارگیری نیروی تخصصی  که بسیار اهمیت دارد باید ورود پیدا کند در غیر اینصورت ما علاقه‌ای به اداره بیمارستان و تصدی‌گری نداریم و این امر مستلزم این است خیرانی که در این موارد ورود پیدا می‌کنند خودشان نیز اداره بیمارستان را به عهده بگیرند.

وی به طرح‌های بهداشتی راکد مانده اشاره کرد و گفت: 500 هزارمیلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد.

در پایان مراسم  از تعدادی خیران  و خبرنگاران حوزه سلامت تقدیر شد.

وزیر بهداشت سید حسن قاضی زاده هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا