کد خبر: 295823 A

ایلنا: بانوان کوهنورد کشور در یک برنامه دو روزه در روزهای 15 و 16 مردادماه قله 4150 متری سن‌بران استان لرستان صعود می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از دورود، شهرستان دورود امروز میزبان 130 نفر از بانوان کوهنورد کشور بود که برای صعود به بلندترین قله اشترانکوه یعنی سِن‌بُران با ارتفاع 4150 متر به این شهرستان آمده بودند.

این صعود سراسری که با حضور بانوانی از تمام استان‌های کشور با شعار حمایت از سمندر لرستانی که یکی از گونه‌های نادر و حفاظت شده زیست‌محیطی و منحصر به استان لرستان است برگزار شد.

این برنامه با همکاری هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان لرستان و شهرستان دورود تحت نظر فدراسیون کوهنوردی و با همکاری اداره‌کل ورزش و جوانان و مسئولان شهرستان دورود در دو روز 15 و 16 مرداد برگزار شد.

آرش قیاسیان این اقدام بانوان کشور را برای اولین بار در تاریخچه کوهنوردی استان دانست و گفت: فرهنگ سازی برای حفظ بقا این موجود نایاب توسط ورزشکاران تاثیر مثبتی برروی محیط زیست وادامه نسل این گونه جانوری خواهد داشت و خوشحال هستیم که ورزشکاران به عنوان الگوهای فرهنگ سازٰ دست به این اقدام خواهند زد.

رئیس هیات کوهنوردی لرستان  همچنین افزود: این اقدام ورزشی بانوان جهت صعود به اشترانکوه، مورد استقبال گرفته است که امیدواریم کماکان این برنامه با تبلیغات بیشتری که انجام خواهیم داد با رونق خوبی انجام شود.

درادامه قیاسیان تصریح کرد: این صعود روز پنج شنبه آغاز وبه مدت دوروز ادامه خواهد داشت ودلیل انتخاب شدن اشترانکوه را جوان بودن این رشته کوه دانست؛ همچنین ، در حاشیه برگزاری همایش بانوان به اشترانکوه، از بانوان فعال و پیشکسوت لرستان نیز تجلیل خواهد شد.

گفتنی است: یکی دیگر از برنامه های جنبی این همایش جشنواره عکس کوه بانوی اشترانکوه است که با موضوع طبیعت در اشترانکوه برگزار و به عکس های برتر از طرف شرکت سنبوران سازه که حامی مالی برنامه است جوایزی اهدا خواهد شد. لازم به ذکر است سمندر کوهستانی لرستان یا سمندر خالدار قیصری یا سمندر قمصری یا سمندر خالدار امپراتور یا حاجی باریک او گونه‌ای سمندر بسیار رنگی است که در جنوب رشته کوه‌های زاگرس در نزدیکی شهبازان لرستان زندگی می‌کند.و متاسفانه علی رغم حفاظت از منطقه در بیشتر مواقع مورد استفاده سودجویان قرار می گیرد

گفتنی است حمایت مالی این برنامه کوهنوردان را آقای مسعود عبدی برعهده دارد.

پیش از اجرای این برنامه ورزشی همایشی با همین عنوان با حضور منصوره گرجی نایب رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور، ایرج عبدی نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس، عباس قائدرحمت نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس، ضرغام علیخانی معاون مدیرکل ورزش و جوانان لرستان، یعقوب بختیاری معاون فرماندار دورود و جمعی از مسئولان محلی و اهالی ورزش و بانوان کوهنورد کشور برگزار شد.

محمود گلپایگانی رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان دورود  در تشریح برنامه این صعود اظهار داشت: بانوان کوهنورد رأس ساعت 15 روز پنج‌شنبه از روستای تیان به سمت پناهگاه حرکت کردند و شب را در این محل استراحت و صبح روز بعد حرکت خود را برای فتح قله 4150 متری سن‌بران ادامه می‌دهند و بعد از ظهر همین روز بازگشت این گروه کوهنوردی متشکل از 130 کوهنورد زن است.

شامل هشت قله بالای چهار هزار متر است که بلندترین این قله‌ها سِن‌بُران با 4 هزار و 150 متر ارتفاع نام دارد.

اشترانکوه لرستان
نرم افزار موبایل ایلنا