کد خبر: 298257 A

مدیر کل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد

ایلنا: مدیرکل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: وجود آزمایشگاههای همکار آزاد در کشور با داشتن تجهیزات فوق پیشرفته می‌تواند علاوه بر کمک به دولت تدبیر و امید، در جهت پاسخگویی به نیاز جامعه و کمک به رفع مشکلات کشور و استان‌ها مؤثر باشد.

به گزارش ایلنا از رشت، اولین نشست کمیته استانی سامانه آزمایشگاههای همکار آزاد (سا‌ها)، با حضور مدیر کل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی کشور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، رؤسا و معاونین پژوهشی واحد‌ها و مراکز آموزشی دانشگاههای آزاد اسلامی استان گیلان و اعضای کمیته استانی سا‌ها، در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد.

مدیر کل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن تبریک دهه کرامت، با اشاره به اهمیت وجود آزمایشگاههای همکار آزاد (سا‌ها)، گفت: با توجه به دیدگاه ویژه ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی به مسائل علمی و پاسخگویی به نیاز جامعه، دولت و صنعت و کمک به رفع مشکلات کشور، راه اندازی این آزمایشگاه‌ها بطور جدی در دستور کار قرار گرفت.

دکتر علیرضا ایرانبخش افزود: هدف از ایجاد این آزمایشگاه‌ها استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود واحد‌های دانشگاهی و تأمین بخشی از منابع غیر شهریه دانشجویان و تولید ثروت از علم است.

وی، با توجه به تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزه پژوهشی، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با تشکیل ۱۴ کارگروه تخصصی و استفاده از ظرفیت‌های علمی ۹۶ نفر از اساتید متخصص، به درخواست رسیده از واحد‌ها در خصوص خرید و یا استفاده از تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز، رسیدگی و پس از حدکثر ۴۵ روز کاری به درخواست‌ها پاسخ خواهد داد.

ایرانبخش، خاطرنشان کرد: وجود آزمایشگاههای همکار آزاد در کشور با داشتن تجهیزات فوق پیشرفته می‌تواند علاوه بر کمک به دولت تدبیر و امید، در جهت پاسخگویی به نیاز جامعه و کمک به رفع مشکلات کشور و استان‌ها مؤثر باشد.

مدیر کل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، ادامه داد: کارکرد سامانه سا‌ها در دو بخش خواهد بود که بخش اول ایجاد نظام جامع آماری و پورتال مورد نظر برای ثبت گزارش است که تمام تجهیزات و وسایل مورد نیاز را برای داشبورد مدیریتی دانشگاه آزاد تأمین می‌کند و بخش دوم نیز پاسخگویی به نیاز‌های همه محققان کشور و منطقه است که در این بخش بیش از صد هزار نوع ارائه خدمات پیش بینی شده است.

این مقام مسئول، تصریح کرد: در کنار ایجاد این طرح، تبلیغات محیطی مناسب در دانشگاه‌ها، تشکیل کمیته‌های ساماندهی به تعرفه‌های آزمایشگاهی، حمایت از تولیدات داخلی و حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی، عقد تفاهم نامه‌های مختلف، برگزاری کارگاههای توانمندسازی برای استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: همچنین رعایت ایمنی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و ایمنی مواد و رعایت ایزو ۱۷۰۲۵ جزء اولویت‌های راهبردی در سا‌ها است و واحد‌های دانشگاهی باید در خصوص اخذ این استاندارد برای آزمایشگاههای خود اقدام کنند.

ایرانبخش، ضمن تبریک اخذ استاندارد کشوری به دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت که نتیجه ۸ ماه فعالیت مستمر بوده است، استان گیلان را یکی از استانهای بسیار توانمند دانست.

وی بیان داشت: واحد‌های دانشگاهی گیلان و در رأس آنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در جهت ارائه خدمات هر چه بیشتر به جامعه و صنعت بوده و با داشتن آزمایشگاه پیشرفته سنجش و ارزیابی مواد و اخذ استاندارد کشوری می‌توانند به کمک مسئولین استانی در جهت رفع مشکلات استانی بشتابند.

مدیر کل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی کشور، عنوان کرد: نیاز به اطلاعات آزمایشگاه‌ها به صورت مکتوب بسیار احساس شده و الزامی است لذا واحد‌های دانشگاهی باید در جهت تدوین کتابچه‌های ارائه خدمات آزمایشگاهی کوشا باشند.

در پایان مدیر کل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی از مجموعه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت بازدید کرد.

دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا