کد خبر: 301036 A

محمد قضایی

ایلنا: مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان، افزود: این بانک دارای 8 هزار میلیارد ریال منابع است.

به گزارش خبرنگارایلنا از زنجان، محمد قضایی، امروز در جمع خبرنگاران اظهار گفت: بانک مهر اقتصادی در عرصه هفته بانکداری اسلامی تلاش می‌کند تا این فرهنگ را در جامعه ایجاد کند.

قضایی، با بیان اینکه رفتاری بانکی نمی‌تواند همه کار باشد، افزود: مردم باید در این زمینه آگاه بوده و به حق و حقوق خودآشنایی داشته باشند.

مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان با اشاره به اقدامات بانک مهر اقتصاد در حوزه بانکداری اسلامی یادآور شد: سند راهبردی پنج ساله ایجاد و براساس آن فعالیت‌های بانکداری اسلامی در کشور پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بانک مهر اقتصادی دارای ساختار بانکداری اسلامی‌ست، افزود: این موضوع به نفع بانک و مردم خواهد بود.

قضایی با بیان اینکه ایجاد ساختار بانکداری اسلامی نظام جامع آموزشی به عنوان یکی از راهبردهای تالیف شده و کار آموزش بانکداری اسلامی برای ۳۸۱ هزار ساعت انجام شده است.

مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان، همچنین از برگزاری همایش‌های تخصصی حتی با علمای اهل سنت در این زمینه خبر داد و گفت: بانکداری اسلامی در قالب این همایش‌ها توضیح داده شده است.

قضایی، از ستاد بانکذاری اسلامی از سوی دفتر مرکزی خبر داد و گفت: استارت این موضوع امروز رقم خورده و استان‌ها کمیته بانکداری اسلامی را تشکیل داده‌اند.

وی افزود: در بخش قرار داد‌ها کمیته‌ای با دانشگاه امام صادق (ع) ایجاد شده تا با بررسی علمی قرار داد‌ها در نظر گرفته شود.

مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان گفت: مرکز پاسخگویی به شبهات بانکداری اسلامی در کشور راه اندازی شده است و و تمام قراردادهای تسهیلاتی در کمیته‌های شرعی زیر نظر حوزه نمایندگی سپاه منعقد می‌شود.

قضایی با بیان اینکه اطلاع رسانی به مشتریان کتاب عقود اسلامی تنظیم و چاپ شده و دارای ویرایش‌های جدیدی است، گفت: در زنجان هم این کتاب این هفته توزیع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در شش سال اخیر که گام‌های ویژه برداشته شده است ۳۱ همایش آب و آیینه برای آشنایی مردم با بانکداری اسلامی برگزار شده است، افزود: این همایش سال ۹۱ در استان زنجان برگزار شد و بالغ ۲۰۰ میلیارد تومان سود شناسایی شد که باید به سپرده گذاران ارائه می‌شد.

مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان با اشاره به اینکه از ابتدای کار سود قطعی محاسبه و مشتریان ارائه شد، گفت: سود بانک‌ها علی الحساب است که باید مردم در این زمینه سئوال داشته باشند.

قضایی با بیان اینکه به ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر سود قطعی ارائه شده است، گفت: نمایشگاه ویژه از فردا در استان به مدت یک هفته راه اندازی می‌شود که تصاویر فعالیت‌های انجام شده است.

وی گفت: مسابقه برای نخستین بار در کشور با موضوع بانکداری اسلامی طراحی و ۱۱۰ هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند.

مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان، در بخشی از سخنان خود، با اشاره به اینکه شعبه ویژه بانکداری اسلامی در کشور راه اندازی شده است، گفت: مرکز تحقیقات بانکداری اسلامی در قم راه اندازی شده است.

قضایی با بیان اینکه مجموعه استفتئات در قالب یک کتاب جمع آوری می‌شود، افزود: این کتاب در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: استندهای بانک مهر اقتصاد استان زنجان در این هفته به بانکداری اسلامی اختصاص می‌یابد.

مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان با اشاره به اینکه همه مسئولان در ستاد استانی حضور می‌یابند و گزارشی از بانکداری اسلامی ارائه می‌شود، گفت: بانکداری اسلامی دارای دستاوردهای بزرگی از جمله ایجاد اقتصاد اسلامی، کاهش رفع نگرانی‌ها مراجع، توجه به اقتصاد مقاومتی و برجسته کردن بانکداری اسلامی و آگاه کردن مردم به حقوق خودشان و توجه به مسائل فقهی و حقوقی و فرهنگ مطالبه‌گری و آگاه سازی است.

قضایی، با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی در استان زنجان فعالیت‌های مطلوبی صورت گرفته است، تصریح کرد: با نرخ ۱۶ درصد این تسهیلات در ۱۰ عرصه کاری پرداخت می‌شود.

وی در این زمینه ادامه داد: تولید داخلی در اقتصاد مقاومتی از اهمیت بالایی برخوردار است که طرح اعتباری کالای ایرانی با گروه انتخاب اجرایی می‌شود که این کالا‌ها با نرخ ۱۶ درصد از طریق کارت اعتباری ارائه می‌شود.

مدیرکل بانک مهر اقتصاد استان زنجان، با بیان اینکه این کارت‌های اعتباری در دو سقف ۵و ۱۰ میلیون تومانی به همشهریان ارائه می‌شود، افزود: با عقد قرار داد این تسهیلات ارائه می‌شود.

قضایی، با اشاره به ارائه یک میلیارد تومان به عرصه‌های اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: تا پایان سال به ۱۰ میلیارد تومان می‌رسد.

وی، از وجود ۱۳ شعبه در استان زنجان خبر داد و گفت: تعداد شعب اضافه نمی‌شود، با وجود تلاش برای اضافه شدن شعب با مانع بانک مرکزی مواجه هستیم.

قضایی، با بیان اینکه بانک مهر اقتصاد در شبکه شتاب وارد نشده است، افزود: باید موضوع سهام با واگذاری ۳۰ درصد سهم به این شبکه متصل شود.

وی اضافه کرد: همه بسترهای بانکداری روز در بانک مهر اقتصاد آماده شده است و در طارم این فضا جلوه بیشتری دارد.

بانک مهر اقتصاد زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا