کد خبر: 301089 A

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد

ایلنا: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت نقش آفرینی ایران برای برقراری ارتباط بین شبه قاره هند و کشورهای آسیای میانه، گفت: باید از امتیاز دسترسی به آبهای آزاد به خوبی بهره بگیریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس آخوندی در آیین افتتاح موج شکن، حوضچه و اسکله جدید بندر انزلی با اشاره به پیشینه تاریخی این بندر اظهار داشت: مردم این منطقه از دیرباز با کشورهای حاشیه خزر روابط تجاری داشته‌اند.

وی با تاکید بر لزوم افزایش حجم مبادلات تجاری با کشورهای همسایه، افزود: بزرگ‌ترین بندر تجاری عملیاتی خزر متعلق به ایران است.

آخوندی با بیان اینکه هم اکنون بنادر ایران از شمال تا جنوب از ظرفیت‌های بزرگی برخوردار هستند، عنوان کرد: در کنار زیر ساخت‌ها باید ایجاد شبکه‌های تجاری نیز مورد توجه قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی به نقش پررنگ ایران در منطقه اشاره کرد و بیان داشت: ایران همواره ثابت کرده است که بر امنیت منطقه پافشاری می‌کند و این را در مذاکرات هسته‌ای نیز نشان داد.

وی ادامه داد: ایران علاوه بر تلاش برای امنیت و رفاه خود، توسعه و ثبات منطقه را نیز دنبال می‌کند.

آخوندی به ظرفیت‌های دریایی ایران اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بنادر شمالی کشور بیش از ۲۰ میلیون تن ظرفیت دارند که به زودی به ۲۵ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد.

وی ارتقای سیستم‌های نرم افزاری، حقوقی، گمرکی و... ضروری دانست و یادآور شد: توجه به این موارد برای توسعه تجارت اهمیت بسیار زیادی دارد.

آخوندی توسعه شبکه ریلی را موجب رونق گرفتن ترانزیت دانست و با اشاره به وضعیت راه آهن گیلان گفت: راه‌آهن رشت‌ـ قزوین بسیار فعال است و قطعا با اتصال راه آهن به بنادر انزلی و آستارا ترانزیت نیز تقویت می‌شود.

وی بر لزوم تلاش اتاق‌های بازرگانی گیلان، مازندران و گلستان برای توسعه حمل و نقل دریایی تجاری با کشورهای حاشیه خزر تاکید کرد و اذعان نمود: باید از ظرفیت‌های موجود ‌‌نهایت بهره را گرفت.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت نقش آفرینی ایران برای برقراری ارتباط بین شبه قاره هند و کشورهای آسیای میانه، گفت: باید از امتیاز دسترسی به آبهای آزاد به خوبی بهره بگیریم.

وی با اشاره به افتتاح موج‌شکن، حوضچه و اسکله بندر انزلی گفت: تعداد پست‌های اسکله بندر انزلی از ۱۰به ۱۵ افزایش پیدا کرده است.

آخوندی بندر انزلی را به دلیل قرار گرفتن در بافت شهر حائز امتیاز ویژه دانست و گفت: روند سرمایه گذاری‌ها و توسعه این بندر ادامه خواهد یافت.

راه آهن راه و شهرسازی آب‌های آزاد
نرم افزار موبایل ایلنا