کد خبر: 303375 A

مدارس علمیه کشور میزبان کسبه بازار

ایلنا: رئیس هیئت امنای انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه گفت: به منظور افزایش آگاهی بازاریان از احکام شرعی، کلاس مکاسب برای آن‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت الله مقتدایی، ظهر امروز در نشستی خبری که در محل سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، با اعلام آمادگی حوزه‌های علمیه برای بیان مسائل شرعی و احکام کسب در میان بازاریان و تجار، اظهار داشت: در نظر داریم کلاس مکاسب را در مدارس علمیه سراسر کشور برای بازاریان برگزار کنیم.

وی افزود: در حال حاضر نیز ۵ الی ۶ مدرسه علمیه در تهران با برگزاری کلاس‌هایی، در انجام این کار فعالیت می‌کنند.

رئیس هیئت امنای انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه با بیان اینکه هدف این انجمن حمایت از زیر ساختهای حوزه، تعمیر، نگهداری و احداث مدارس علمیه است، گفت: این نوع حمایت‌ها موجب می‌شود که حوزه علمیه بهتر بتواند در جامعه به ایفای خود­که‌‌ همان تفقه در دین، تبلیغ­آموزه­‌ها و ارزشهای اسلامی، تربیت نیروی انسانی متخصص و زمینه سازی استقرار حکومت عدل الهی است، اقدام کند.

آیت الله مقتدایی ادامه داد: جلسات متعددی ­که بین دو نهاد حوزه و انجمن برگزار شد، ‌‌نهایت طرفین به این نتیجه رسیده اند­که می‌شود همکاری بین طرفین را همانند گذشته تقویت کرد.

 عضو خبرگان رهبری اظهار داشت: در آن جلسه مقرر شد که حوزه مسؤلیت بیان احکام شرعی کسب و تحصیل مال مشروع را به صنف بازاریان و تجار برعهده بگیرد؛ این دغدقه بود که آن‌ها داشتند و حوزه هم حاضر به قبول آن شد.

رئیس هیئت امنای انجمن حامیان توسعه حوزه‌های علمیه گفت: حوزه هم در ابتدای امر با مشورتهایی که با بازاریان انجام داد نهایتا به این جمع بندی رسید که در مرحله اول مدارس علمیه‌ای که در بازار تهران فعال هستند، آموزش بیان مسائل شرعی­کسب و کار را به عهده بگیرند و در حال حاضر­مدارس علمیه مانند مجد، شیخ عبد الحسین، آیت الله مرحوم فلسفی در این امر فعالیت دارند و متدینین آموزش می‌دهند.

آیت الله مقتدایی افزود: این پی­گیری متدینین باعث شد مسؤلین حوزه در مرحله دوم دامنه کار را از تهران به شهرستان‌ها بکشانند و در همین راستا امام جمعه اصفهان و آذربایجان شرقی هم آمادگی خود را برای برگزاری این نوع کلاس‌ها و برنامه‌ها در سطح مدارس علمیه اعلام کرده‌اند که جای بسیار تقدیر و تشکر دارد.

عضو خبرگان رهبری ابراز داشت: مراجع عظام تقلید هم مانند آیت الله صافی از شنیدن این موضوع ابراز رضایت و خوشحالی کرده‌اند و خواستار بهتر برگزار شدن برنامه‌ها و سطح بیشتر همکاری بین طرفین برای پویایی­کسب و کار حلال و جامعه دینی از هر نوع آلودگی شده‌اند و همچنین گفتند «این سنت حسنه‌ای بودکه ترک شد و شما دوباره آن را احیاء کردید..

 نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه گفت: جای بسیار خوشحالی است که مردم و به خصوص صنف تجار و بازار به دنبال چنین حرکتی هستند و امیدواریم این حرکت باعث شود تا اصناف دیگر هم به این سمت بیایند تا جامعه‌ای عاری از هر گونه گناه داشته باشیم.

 آیت الله مقتدایی اظهار داشت: حضور این نوع اشخاص در مدارس علمیه یک امتیاز بزرگ هم برای روحانیت دارد و آن اینکه با زندگی طلبگی مانند حجره نشینی، رفتار طلاب، معیشت طلبه‌ها بیشتر آشنا می‌شوند و بهتر با حوزویان انس و الفت می‌گیرند که قطعا هر چه این گونه دیدار‌ها بیشتر شود، برای هر دو قشر بهتر خواهد بود.

عضو خبرگان رهبری در ادامه به روایتی درباه اهمیت کسب و تحصیل مال حلال از معصومین (ع) نبی مکرم هم اشاره کرد و گفت: کسب ومال حلال تأثیر بسیار زیادی در آینده فرزندان و عاقبت به خیری دارد.

بازار تهران جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حوزه های علمیه
نرم افزار موبایل ایلنا