کد خبر: 303382 A

«خیر آباد» روستایی در دل شهر

ایلنا: روستای خیرآباد در بخش کهریزک از توابع شهرستان ری بوده و در شمال باقرشهر واقع شده است.

حدود نود سال قبل، هستهٔ اولیه روستا در قسمت جنوب روستای فعلی به صورت قلعه شکل گرفت. بعد از انقلاب اسلامی مالکیت روستا در اختیار بنیاد مستضعفان و جانبازان قرار گرفت و روستا از حالت قلعه خارج شد.

محدوده بافت روستا فاقد آثار تاریخی و امکانات رفاهی می‌باشد و مهاجرت بی‌رویه روستائیان به شهر، مانع روند صعودی جمعیت گردیده است.

جمعیت روستا در حال حاضر حدود ۵۰۰ نفر و وسعت آن ۵۸۰۰۰ متر مربع می‌باشد. دهیاری خیرآباد در سال ۱۳۸۸ تاسیس شده و آقای رضا واثقی پناه، رئیس، آقای علی اکبر مهدیان، نایب رئیس و خانم گلناز رضا، منشی شورای اسلامی روستا می‌باشند.

 «علی اکبر» دهیار روستای «خیر آباد» مهم‌ترین اقدام دهیاری و شورای اسلامی این روستا را پیگیری تعویض کامل شبکه لوله کشی آب روستا از طریق آب و فاضلاب روستایی شهرستان ری و تحویل آن به آبفای روستایی اعلام کرد و گفت: «مسولیت شبکه تامین آب شرب روستای خیرآباد که از زمان ایجاد آن مسئولی مشخص نداشت، با پیگیری‌های مستمر چندین ساله و با مساعدت فرماندارویژه شهرستان ری، بخشدار کهریزک و امور آب و فاضلاب روستائی شهر ستان ری، به آبفای روستای شهرستان محول شده است».

وی سرپوشیده کردن نهر آب این روستا در راستای جلوگیری از بوی نامطبوع و انتشار آلودگی‌ها در محیط روستا را از دیگر فعالیت‌ها در این روستا عنوان کرد و اظهار داشت: «با شهرداری منطقه ۱۹ هم مذاکراتی در خصوص تعریض خیابان «شهید گلشنی» و جدول گذاری و آسفالت این خیابان صورت گرفته که به زودی عملیات عمرانی آن آغاز می‌شود»

دهیار روستای «خیر آباد» که با خبرنگار ایلنا در جنوب استان تهران گفتگو می‌کرد افزود: «افزایش وسعت، تجهیز و تکمیل پارک شهدا، پیگیری اجرای طرح هادی، آسفالت و لکه گیری کوچه‌های روستا از جمله فعالیت‌های صورت گرفته دهیاری در این روستا ست».

 «اکبر» از اجرای سنگفرش پیاده رو خیابان‌های روستا توسط فرمانداری و پیگیری تعویض کامل شبکه لوله کشی آب روستا از طریق آب و فاضلاب روستایی شهرستان ری را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: «مسولیت شبکه تامین آب شرب روستای خیرآباد که از زمان ایجاد آن مسئولی مشخص نداشت، با پیگیری‌های مستمر چندین ساله و با مساعدت فرماندارویژه شهرستان ری، بخشدار کهریزک و امور آب و فاضلاب روستائی شهر ستان ری، به آبفای روستای شهرستان محول شده است».

به گفته وی، تکمیل شبکه گازرسانی، اصلاح شبکه روشنائی خیابان‌ها و کوچه‌های روستا، کمک به افراد نیازمند و یا معرفی آنان به جمعیت هلال احمر و معرفی افراد فاقد بیمه به مراکز خدمات درمانی و بیمه سلامت جهت صدور دفترچه بیمه از دیگر اقدامات دهیاری روستای خیرآباد شهرستان ری است.

دهیار روستای «خیر آباد» کاشت درختان برای فضای سبز و هرس و سمپاشی در سطح روستا جهت مبارزه با حشرات موذی و تلاش در ایجاد بهداشت عمومی را از دیگر اقدامات شورای اسلامی و این دهیاری عنوان کرد و افزود: «اجاره سالن و الیبال طالقانی و استخر ورزشی قمصر جهت پر کردن اوقات فراغت جوانان روستا، خرید وسایل ورزشی جهت پارک روستا، اهدای وسایل و البسه ورزشی به بازیکنان و کمک به پایگاه بسیج و مسجد روستا برای برگزاری مراسم جشن‌ها و اعیاد و سوگواری‌ها از برنامه‌های دیگر ما در این روستا بوده است».

این مقام مسول در روستای «خیرآباد» به مشکل اسناد مالکیت اهالی این روستا هم اشاره و اظهار داشت: «اغلب اراضی مسکونی و زراعتی روستا در تملک بنیاد مستضعفان و جانبازان می‌باشد و صدور اسناد مالکیت زمین‌های اداری بنا به کندی صورت می‌گیرد و اسناد زمین‌های فاقد بنا صادر نمی‌شود. در نتیجه ساخت و ساز اندکی انجام می‌شود و این مسئله باعث شده راه توسعه و پیشرفت روستا مسدود شود و روستا همچنان محدود و محروم باقی بماند و پیگیری‌های مستمر مسئولین روستا، راه به جایی نبرده است».

 «علی اکبر» از نبود خانه بهداشت به عنوان مشکل مهم دیگر روستای «خیر آباد» یاد کرد و گفت: «در حال حاضر اهالی روستا برای کمترین مسائل بهداشتی و کوچک‌ترین مشکل درمانی خود به شهر‌های باقرشهر و ری مراجعه می‌کنند که این امر مستلزم وقت و هم هزینه برای آنان است».

دهیار روستای «خیر آباد» در پایان این گفتگو بر ایجاد یک مجتمع فرهنگی و ورزشی در روستا تاکید کرد و از معضل ایمنی راه اصلی این روستا به جاده قدیم تهران-قم سخن گفت و افزود: «تردد بیش از اندازه سرویس‌ها و تریلی‌های مربوط به پالایشگاه تهران از خیابان گلشنی (جلوی خیرآباد) که با تعریض و دو بانده کردن خیابان مزبور و نصب روشنایی در حد فاصل جاده قم تا ایستگاه متروی باقرشهراست از نا‌امن بودن آن خواهد کاست».

روستای خیرآباد
نرم افزار موبایل ایلنا