کد خبر: 303465 A

ایلنا: رییس شورای اسلامی کلانشهر تبریز گفت: مسوولان در گذشته توجهی به گسل شمالی شهر تبریز در طراحی شهری نداشته و توسعه شهری به سمت وسوی درستی پیش نرفته است.

به گزارش ایلنا، شهرام دبیری، عصر دوشنبه در کنفرانس بین المللی ژئوتکنیک و مهندسی لرزه‌ای شهری در سالن اجتماعات شهرداری افزود: در حالی که امن‌ترین قسمت شهر تبریز به وادی رحمت و مردگان این شهر اختصاص دارد، بلند مرتبه سازی‌های زیادی در روی گسل شمال تبریز انجام شده است.

وی گفت: تلاش‌های شورای اسلامی شهر و شهرداری در زمان حاضر برای کاهش تلفات ناشی از زلزله‌های احتمالی در تبریز تا حدودی می‌تواند این مشکل را مرتفع نماید.

وی افزود: سیاست‌های تشویقی و اقدامات پیشگیرانه شورای اسلامی شهر و شهرداری در بافت‌های فرسوده شهر تبریز با جدیت دنبال می‌شود.

وی گفت: در بافت‌های فرسوده تبریز با وجود اینکه املاک قولنامه‌ای هستند، شهرداری متقاضیان پروانه ساخت را از عوارض معاف می‌کند.

وی با اشاره به تملک اراضی و مسیرگشایی شهرداری در خیابان ۴۲ متری تبریز افزود: مسیرگشایی از اقدامات مفید شورای اسلامی شهر و شهرداری برای امداد رسانی به اهالی در مواقع بروز حدادث غیر مترقبه در مناطق حاشیه‌ای شهر است.

وی ضمن تقدیر از دست اندرکاران کنفرانس اظهار کرد: امیدواریم تا متخصصان این کنفرانس پس از بازدید از شهر تبریز در تعیین مسیر توسعه شهری به شورای اسلامی و شهرداری این شهر کمک کنند.

برگزاری کنفرانس بین المللی ژئوتکنیک و مهندسی لرزه‌ای شهری از ۱۶ تا ۱۸ شهریور با حضور اساتید بین المللی در تبریز و با توجه به وجود گسل زلزله و بافت‌های فرسوده در این شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

گفتنی‌ست در کلانشهر تبریز ۱۸ محله حاشیه نشین وجود دارد و نیمی از جمعیت ۴۰۰ هزار نفری این مناطق در روی گسل زلزله و در منازل فاقد ایمنی زندگی می‌کنند.

شهر تبریز با بیش از چهار هزار سال قدمت شاهد ۱۹ زلزله شدید بوده و به ادعای کار‌شناسان تا زمان حاضر هشت بار در اثر زلزله با خاک یکسان شده است.

رییس شورای شهر تبریز گسل زلزله
نرم افزار موبایل ایلنا