کد خبر: 304260 A

در پنج ماهه اول امسال

ایلنا: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد از وقوع ۶۲ فقره آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی این در پنج ماهه اول امسال خبرداد.

عزت الله بهشتی جمعه به ایلنا از یاسوج گفت: مساحت دقیق عرصه‌های آتش سوزی شده تا اول شهریورماه امسال برابر با یک هزار و ۵۸ هکتار و سه هزار ۴۷۷ مترمربع بوده است.

وی افزود: بر این اساس ستاد مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد متولی اصلی کنترل آتش سوزی‌ها می‌باشد که اداره منابع طبیعی یکی از اعضای این ستاد است و همه دستگاه‌های لشکری و کشوری موظفند در اطفاء حریق شرکت کنند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، میزان خسارات وارده در اثر این آتش سوزی‌ها را ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد کرد.

بهشتی فر گفت: بیشترین مساحت آتش سوزی عرصه‌های منابع طبیعی در شهرستان بویراحمد است.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تا تاریخ ابتدای شهریور امسال در شهرستان بویراحمد ۲۹ فقره برابر با ۷۶۲ هکتار و سه هزار و ۶۰۶ مترمربع، در شهرستان کهگیلویه ۹ فقره برابر با ۱۲۷ هکتار و یک هزار و ۹۷۶ مترمربع، در شهرستان دنا ۱۲ فقره برابر با ۱۰۷ هکتار و چهار هزار و ۶۹۴ مترمربع، در شهرستان چرام هشت فقره برابر با ۳۷ هکتار و هشت هزار و ۱۹۷ مترمربع، در شهرستان گچساران چهار فقره برابر با ۲۳ هکتار و پنج هزار و چهار مترمربع رخ داده است.

این مسوول گفت: در شهرستانهای باشت و یهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد هیچگونه آتش سوزی تا پنج ماهه اول امسال رخ نداده است.

بهشتی فر، مهم‌ترین دلیل آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی کهگیلویه و بویراحمد را عامل انسانی چه به صورت عمدی و چه بصورت سهوی دانست.

وی افزود: در سال گذشته یک هزار و ۶۴ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد دچار حریق شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، تعداد قرقبان‌های استان را ۷۳ نفر ذکر و تاکید کرد که این تعداد جوابگوی حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی این استان نیست.

بهشتی فر گفت: در سال جاری در پی دستور سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور برای حفاظت از منابع طبیعی تعداد ۲۲ اکیپ مشارکت مردمی (جوامع محلی) در استان تشکیل شده است.

وی افزود: تعداد اعضاء این اکیپ‌ها ۵۷۵ نفر بوده که مسوولیت حفاظت از ۱۸۳ هزار و ۵۰۹ مترمربع را برعهده دارند.

آتش سوزی جنگل منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری
نرم افزار موبایل ایلنا