کد خبر: 304999 A

رئیس نظارت بر حیات وحش استان خبر داد

ایلنا: رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست البرز، از اتمام برنامه سرشماری تابستانه حیات وحش استان با همکاری کار‌شناسان و ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان خبر داد.

به گزارش ایلنا در کرج، حکیمی گفت: در این برنامه شش روزه تعداد ۳۵ نفر در قالب ۲۷ مسیر سرشماری در منطقه طالقان و تعداد ۳۷ نفر نیز در قالب ۲۷مسیر سرشماری برای منطقه حفاظت شده البرز جنوبی در نظر گرفته شد.

وی افزود: براساس این برنامه زمان‌بندی شده، سرشماری تابستانه جمعیت حیات وحش منطقه شکار ممنوع طالقان ازتاریخ ۱۰ الی ۱۲ شهریور و منطقه حفاظت شده البرز جنوبی از تاریخ ۱۷ الی ۱۹ شهریور انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اهداف از پیش تعیین شده، به منظور برآورد دقیق‌تر از جمعیت حیات وحش منطقه، تلاش شد با افزایش نیرو‌ها و مسیرهای سرشماری، سطح بیشتری از زیستگاه‌های حیات وحش مورد پیمایش قرار گیرد و آمار واقعی تری از حیات وحش استان ثبت شود.

حکیمی گفت: براساس نتایج حاصله توسط اکیپ‌های سرشماری، تعداد ۱۹۳۸رأس کل و بز، ۱۵۳۶ رأس قوچ و میش، ۹ قلاده خرس قهوه‌ای، رد پای ۳ قلاده پلنگ، ۲ راس گراز، ۲ قلاده گرگ و یک سر خرگوش به روش مشاهده مستقیم مورد شمارش قرار گرفت.

وی با بیان اینکه جمعیت گونه‌های فوق نسبت به سال گذشته افزایش داشته است در توضیح این اتفاق افزود: زحمات شبانه روزی مامورین، افزایش سطح پوشش منطقه برای شمارش حیات وحش و همچنین افزایش میزان همکاری و مسئولیت پذیری جوامع محلی و همیاران محیط زیست در امر حفاظت از حیات وحش، از دلایل اصلی افزایش گونه‌های حیاب وحش استان بوده است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین گونه حیات وحش این منطقه کل و بز است خاطرنشان کرد: در منطقه قوچ و میش نیز وجود دارد که دارای جمعیت قابل توجهی بوده وجزء گونه‌های مهاجر بوده که با توجه به پوشش گیاهی منطقه، صرفا در فصل تابستان به این منطقه مهاجرت می‌کند.

محیط زیست حیات وحش البرز
نرم افزار موبایل ایلنا