کد خبر: 305098 A

جعفرزاده ایمن آبادی

ایلنا: نماینده مردم رشت در مجلس گفت: بی‌توجهی به اقتصاد مقاومتی از یک سو و تکانه‌های اقتصادی از جمله تحریم‌ها از سویی دیگر زیرساخت‌های کشور را با چالش روبرو کرده است.

به گزارش ایلنا از رشت، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در نشست با مدیران مجموعه آب و فاضلاب شهری گیلان با تاکید بر اهمیت بهداشت عمومی شهر با توجه به تأثیر آن بر سلامت روح و روان افراد اظهار داشت: مردم در کنار مسائل معیشتی خود بهداشت شهر و حفاظت از محیط زیست را نیز مطالبه می‌نمایند و باید گیلان را از آلودگی محیط زیست نجات دهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر و تحولات اقتصادی کشور، افزود: این تغییر و تحولات وظیفه مسئولان را سخت‌تر می‌نماید و باید جهت جذب اعتبارات تلاش بیشتری نمائیم.

وی با بیان اینکه در پائیز بر روی قانون بودجه سال ۹۵ باید جدی‌تر و تخصصی‌تر کار شود و جهت اجرای پروژه‌ها نگاه ملی داشت، خاطرنشان کرد: همچنین جهت تدوین برنامه ششم نیز باید مجموعه تخصصی آب و فاضلاب کارگروه تخصصی تشکیل دهد.

جعفرزاده ادامه داد: پنج برنامه قبل باید مطالعه گردد و مفاد برنامه‌های مرتبط با آب و فاضلاب تفکیک و در سطح ملی نقد و بررسی شود و ضمن ترسیم نقشه راه و تعیین فرآیند‌ها، برای طرح فاضلاب رشت باید از همه ظرفیت‌ها بهره برد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی در سنوات گذشته تصریح کرد: زیرساختهای کشور در تکانه‌های اقتصادی از جمله تحریم‌ها بدلیل بی‌توجهی به اقتصاد مقاومتی با چالش مواجه شد.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان نیز در این نشست با اشاره به اقدامات انجام شده از اعتبارات بانک جهانی اظهار داشت: در صورت اخذ کل وام بانک جهانی ۲۵% پروژه فاضلاب رشت اجرایی می‌شد که با توجه به اجرای ۴۱۲ کیلومتر شبکه مدرن، ساماندهی کامل این طرح نیازمند ۷۱۴ میلیارد تومان اعتبار است.

کاظم لطفی افزود: در راستای اجرای این طرح سه ایستگاه پمپاژ PSW، PSN و PSK احداث گردید که هر ایستگاه پمپاژ بخشی از فاضلاب رشت را به تصفیه خانه فاضلاب رشت در منطقه فخب هدایت می‌کند و با بهره برداری کامل از این سه ایستگاه پمپاژ ۲۵% جمعیت رشت از مزایای این طرح برخوردار خواهند بود.

مدیرعامل آبفای گیلان تصریح کرد: در صورت تخصیص اعتبار طی ۲ سال آینده ۴۰% فاضلاب رشت جمع آوری و به تصفیه خانه انتقال می‌یابد و تصفیه خانه فاضلاب فخب نیز به ظرفیت نهایی خود خواهد رسید و برای جمع آوری کل فاضلاب شهر باید نسبت به اجرای مدول دوم اقدام نمود.

لطفی با بیان اهداف شرکت و افق طرح در ۱۴۰۵ گفت: نجات رودخانه‌های زرجوب و گوهررود اولویت اصلی و پوشش ۱۰۰درصدی جمعیت رشت در حوزه فاضلاب از اهداف طرح است که بر این اساس طبق خروجی‌های فاضلاب شهر پهنه بندی شده و احداث ۱۰ تصفیه خانه فاضلاب Local (محلی) در دستور کار شرکت قرار دارد.

وی بیان داشت: با توجه به تأکید بر تمرکز زدایی و پراکندگی تأسیسات، پکیج پیشنهادی رشت جهت درمان رودخانه‌های رشت موثر بوده و با احداث ۱۰ تصفیه خانه فاضلاب محلی با برآورد هزینه ۳۶۵ میلیارد تومان در صورت تأمین اعتبار طی ۴۰ ماه آتی نسبت به اجرای طرح اقدام خواهد شد.

مدیرعامل آبفای گیلان با تأکید براینکه شبکه‌های درهم یک سرمایه است، خاطرنشان کرد: شبکه‌های سنتی فاضلاب نباید کنار گذاشته شود و با احداث ۱۰ تصفیه خانه فاضلاب محلی و پاکسازی رودخانه‌ها دو طرح موازی و همزمان اجرا می‌گردد که نیازمند حمایت مالی دولت و مجموعه نمایندگان استان است.

محیط زیست تحریم ها
نرم افزار موبایل ایلنا