کد خبر: 305591 A

ایلنا: بخش خاوران با دارابودن اراضی کشاورزی، مراتع، عشایر و باغات، بافت و ساختاری متمایز از شهر تهران دارد که عملا با ضوابط و قوانین شهری سنخیت ندارد و مدیریت شهری در این بخش قابل اعمال نیست

این مطلب را «خیرعلی الوند»، رییس شورای بخش خاوران به خبرنگار خبرگزاری ایلنا در جنوب استان تهران گفت و افزود: «مدیریت شهری تهران بداند خاوران سکونت‌گاه و محل زندگی و امرار و معاش اهالی غیور و ولایتمدار قیامدشت و روستاهای مجاور آن است و در قانون تقسیمات کشوری که هیات وزیران از این قانون به عنوان عالیترین مرجع حوزه بندی جغرافیایی کشور یاد می‌کند، قیامدشت، به عنوان مرکز بخش خاوران، یک شهر مستقل شناخته شده است».

وی در همین راستا خواستار اجرای تبصره ۵ ماده ۴ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری شد و گفت: «بخش خاوران با دارابودن اراضی کشاورزی، مراتع، عشایر و باغات، بافت و ساختاری متمایز از شهر تهران دارد که عملا با ضوابط و قوانین شهری سنخیت ندارد و مدیریت شهری در این بخش قابل اعمال نیست».

رییس شورای بخش خاوران با بیان این مطلب که «به فرض آنکه حریم تهران در این منطقه صادق باشد» به تبصره ۳ ماده ۹۹ قانون شهرداری‌ها اشاره و تاکید کرد: «طبق این تبصره، بایستی ۸۰ درصد از درآمد‌ها و عوارض اخذ شده از حریم در‌‌ همان محل هزینه گردد که متاسفانه تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است».

 «الوند» با بیان این مطلب که ۸۰ در صد از بخش خاوران در محدوده حریم شهر تهران است، صدور مجوز ساخت و ساز در حریم را ممنوع اعلام کرد و اظهارداشت: «متاسفانه شاهد هستیم که هر از چندگاهی در نقاط خاصی توسط شهرداری تهران توافقاتی با افراد صورت می‌گیرد که این امر نقض قانون توسط شهرداری تهران است».

وی تاکید کرد: «مسولین شهرداری تهران با گسترش بی‌ضابطه حریم شهر تهران بواسطه قانون حریم ضمن اینکه مانع از پیشرفت و ترقی این بخش شده‌اند، با کمال جسارت عنوان «حاشیه نشینی» را به ساکنین روستاهای این بخش که قدمتی کمتر از تهران ندارند را می‌دهند».

رییس شورای بخش خاوران اظهار داشت: «احداث شهرکهای کارگاهی تحت عنوان مجتمع‌های صنفی و خدماتی که طی توافقات با شرکت ساماندهی تهران و شهرداری تهران صورت می‌گیرد، سبب ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی در این منطقه شده و آسیب‌های جدی به سلامت ساکنین بخش خاوران وارد می‌سازد».

 «الوند» ادامه داد: «نواحی صنعتی خاور، توتک، لپه زنک، محمود آباد بدلیل اعمال قانون حریم در بلاتکلیفی به سر می‌برند و در شرایطی که می‌بایست از صنایع و واحدهای تولیدی و صنعتی در جهت افزایش اشتغال و حمایت از تولید ملی، حمایت شود، تولید کنندگان این واحد‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند».

وی معضل دیگر بخش خاوران را عدم نظارت بر تخلیه نخاله و پسماندهای ساختمانی در حریم شهر و روستاهای بخش اعلام کرد و خواستار برخورد جدی با متخلفان شد.

 «الوند» در بخش دیگری از این گفتگو از تلاشهای مستمر حجت الاسلام و المسلمین امیری، امام جمعه قیامدشت، دکتر هدایت اله جمالی‌پور، معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری، سید اصغر تقوی، بخشدار خاوران و اعضای شورای بخش خاوران در حل و رفع مسایل، مشکلات و معضلات این بخش قدردانی کرد.

بخش خاوران یکی از ۵ بخش تابعه شهرستان ری است که با ترکیب دو حوزه خاوران شرقی و خاوران غربی به ترتیب شامل روستاهای «چهلقز، سنگتراشان، توتک و شهر قیامدشت» و «لپه زنک، محمود آباد خالصه، قاسم آباد تهرانچی و عباس آباد علاقه‌بند» است.

خبرنگار: روح الله حسین زاده

خاوران
نرم افزار موبایل ایلنا