کد خبر: 305638 A

در زنجان

ایلنا: معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان، با اشاره به به برگزاری چهارمین جشنواره تئا‌تر طلوع دراستان، گفت: این فرصت خوبی برای شناسایی پتانسیل‌های معلولان زنجان با حضور مسئولان است.

به گزارش خبرنگارایلنا از زنجان، فرهاد میرزایی، امروز در جمع خبرنگاران، گفت: پرونده‌های حدود ۱۸ هزار نفر در سامانه توانبخشی بهزیستی استان زنجان ثبت شده است.

میرزایی، با بیان اینکه بیشترین خدمات شامل حال بخش توان بخشی است، افزود: بیشتر حمایت‌های ما نیز برای معلولان شدید جسمی، حرکتی، روحی و ذهنی است.

وی با اشاره به مبلغ پرداختی تصویب و هزینه‌های مستمری به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی دراین زمینه، گفت: ما در حال حاضر ۴هزار و ۵۶۰ نفر نا‌توانان جسمی، روانی حرکتی و بینایی تحت پوشش داریم.

میرزایی، همچنین با اشاره به نوع و شدت معلولیت این افراد، تحت پوشش این سازمان، تصریح کرد: دانشجویان دارای معلولیت هزینه‌های درمانی و تحصیلی دریافت می‌کنند.

وی، اضافه کرد: در سال ۹۳ حدودهای ۳۰۰میلیون تومان در قالب بیمه‌های تکمیلی به افراد تحت حمایت و پوشش پرداخت کردیم.

معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان، در ادامه با اشاره به ارائه خدمات تخصصی و بخش نگهداری از افراد معلول در سطح کشور و استان تصریح کرد: ۵۲۰نفر در مراکز ویژه ما در سطوح مختلف نگهداری می‌شوند.

میرزایی، خبر از ۱۳ مرکز ویژه داد و گفت: دراین مراکز دارای ارائه خدمات ویژه هستیم.

 وی با بیان اینکه ۲۱۰نفر از معلولان دارای خدمات تخصصی ویژه در گروه‌هایی جسمی حرکتی و روانی و سالمندان هستند، افزود: این افراد دارای یارانه هستند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان، با اشاره به ۱۲۰ نفرمعلول خیلی شدید تحت پوشش این مراکز یادآورشد: برخی از این افراد دارای خدمات ویژه در منازل نیز هستند.

میرزایی با یادآوری اینکه نقش خانواده‌ها در حمایت از معلولان با کمک ومساعدت بهزیستی حائز اهمیت است، وگفت: در صدد حمایت از خانواده برای نگهداری از این افراد معلول در جامعه هستیم.

وی، با اشاره به ممنوعیت اجرای برخی طرح‌ها، اظهارداشت: در حال حاضر با ممنوعیت توسعه مراکز شبانه روزی خانواده‌ها با دریافت هزینه دراجرای طرح ترخیص و پشت نوبت اولویت دارند.

میرزایی استان زنجان را دراین زمینه جزو استانهای بر‌تر در ترخیص عنوان کرد وگفت: در مجموع ۶۸نفر در این طرح بودند.

 وی همچنین نقش انجمن‌ها را دراین زمینه مهم ارزیابی کرد و گفت: درتلاش برای بهبود وضعیت انجمن‌ها دراین راستا هستیم.

معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان، در بخشی از سخنان خود، تتا‌تر را هنر سازنده در روحیه معلولان برای برگشت به جامعه مهم عنوان کرد و گفت: اولین جشنواره طلوع در سال ۸۸در زنجان برگزار شده است.

میرزایی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره تئا‌تر طلوع دراستان زنجان در سالجاری اظهار داشت: این فرصت خوبی برای شناسایی پتانسیلهای معلولان استان با حضور مسئولین است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان، با بیان اهمیت هماهنگیهای برگزاری این جشنواره در استان زنجان در بین استانهای شمالغرب کشور، تصریح کرد: این جشنواره در روزهای ۱۳-۱۰ اسفند سالجاری در زنجان برگزار می‌شود.

 وی، هدف از اجرای این نمایشنامه توسط شرکت کنندگان معلول را مهم دانست وگفت: الویت اجرای نمایشنامه‌ها با گروههای است که از معلولان بیشتری در این جشنواره برای اجرا استفاده کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان، در بخش پایانی سخنان خود، با بیان اینکه دستگاههای اجرایی زیادی دراین زمینه ما را کمک و حمایت می‌کنند، اظهارداشت: سالنهای پیام زنجان، شهرداری و فرهنگسرای امام و سالنهای دگر نیز دراین زمینه در اختیار ما خواهند بود.

لازم به ذکر است در پایان این نشست خبری با حضور رئیس و دبیر این جشنواره و خبرنگاران از از پوس‌تر جشنواره تئا‌تر معلولین در زنجان رونمایی شد.

بهزیستی استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا