کد خبر: 305692 A

ایلنا: معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی گیلان از برگزاری نخستین جشنواره حصیر استان در منطقه آزاد انزلی خبر داد.

به گزارش سلمان شاه محمدی اظهار داشت: در اولین جشنواره حصیر ۱۸۰ اثر در طرح‌های مختلف از ۳۲ هنرمند به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد ۵ اثر بعنوان برگزیده انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه حصیر بعد از گلیم دومین صنعت دستی پرطرفدار در گیلان است اذعان نمود: در سال‌های اخیر برای رونق حصیربافی در استان فعالیت‌های خوبی صورت گرفته که برگزاری جشنواره‌های صنایع دستی، اعطای تسهیلات و نیز بازاریابی از جمله این اقدامات است.

شاه محمدی افزایش خلاقیت و نوآوری در هنرمندان حصیرباف، توسعه فعالیت‌های آن‌ها، برندسازی این محصول با نام شهرستان بندر انزلی و فراهم آوردن فضایی برای نمایش محصولات حصیری بصورت متمرکز را از اهداف این جشنواره خواند که از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان دنبال می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه مواد اولیه حصیر به صورت رایگان در اختیار حصیربافان قرار می‌گیرد تصریح کرد: سال گذشته هنرمندان حصیرباف گیلانی ۳۰۰ هزار قطعه حصیر تولید کردند.

شاه‌محمدی خاطرنشان کرد: از سال گذشته صادرات حصیر گیلان به کشورهای عراق و آذربایجان شروع شد و درصدد افزایش میزان صادرات در سالجاری هستیم.

گفتنی‌ست؛ رشت، انزلی، آستانه اشرفیه، لنگرود و لاهیجان از جمله شهرستان‌هایی هستند که هنر حصیربافی در آن‌ها رواج دارد.

صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا