کد خبر: 305749 A

استاندار گیلان خبر داد

ایلنا: استاندار گیلان گفت: جمهوری آذربایجان برای اتصال راه‌آهن این کشور به مرز جمهوری اسلامی ایران در آستارا اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش ایلنا، محمدعلی نجفی در پایان نشست هماهنگی اتصال راه‌آهن ایران به آذربایجان که به ریاست دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان برگزار شد، اظهار کرد: براساس پیشنهاد جمهوری آذربایجان و استقبال کشورمان راه‌آهن جمهوری آذربایجان از آستارای این کشور تا دو کیلومتر داخل خاک ایران ادامه می‌آید و به آستارای ایران متصل می‌شود.

وی افزود: همزمان با آغاز ساخت طرح امتداد راه‌آهن آذربایجان به ایران به طول ۷ کیلومتر ترمینال بزرگ بار و کالا در آستارای ایران نیز ساخته می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه تقویت روابط با کشورهای همسایه از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است، عنوان کرد: دیدارهای سازنده و سفرهای متقابل روسای جمهور دو دولت، فعال شدن کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان و جدیت کشورمان در تکمیل راه‌آهن قزوین- رشت- آستارا از دلایل پیشنهاد جمهوری آذربایجان است.

نجفی با بیان اینکه راه‌آهن گیلان، کشورهای آسیایه میانه و اروپا را به اقیانوس هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین شمال کشور را به جنوب وصل می‌کند، گفت: در حوزه ترانزیت حمل و نقل، جمهوری اسلامی ایران از طریق استان گیلان محور مهم اتصال جمهوری آذربایجان و آسیای مرکزی و قفقاز به آب‌های آزاد است و امتداد راه‌آهن آستارای این کشور به آستارای ایران موجب تقویت روابط تجاری و اقتصادی دو کشور و همچنین موجب اتصال ایران به اروپا از طریق راه‌آهن می‌شود.

وی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سفر دکتر روحانی به گیلان را تسریع در ساخت راه‌آهن قزوین- رشت- بندرانزلی- آستارا دانست و تصریح کرد: این پروژه مهم که از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است و بهترین مسیر جهت اتصال کریدور شمال –جنوب و شرق – غرب است و خوشبختانه مورد توجه و عنایت خاص رئیس جمهور قرار دارد و دستورات ویژه را در این خصوص صادر کردند.

نجفی با بیان اینکه ساخت این راه‌آهن تا پایان سال ۹۵ اتمام می‌یابد، گفت: راه‌آهن رشت -قزوین به طول ۱۶۵ کیلومتر برای تردد قطار مسافری با سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال با سرعت ۱۶۰ کیلومتر، قطار باری با سرعت ۱۲۰ کیلومتر و جابه‌جایی و حمل ۱۰ میلیون تن بار در سال طراحی شده است.

استاندار گیلان اظهار کرد: این پروژه از ایستگاه رشت به دو شاخه رشت -انزلی به طول ۴۱ کیلومتر و رشت -آستارا به طول ۱۶۵ کیلومتر تقسیم می‌شود.

راه آهن قفقاز
نرم افزار موبایل ایلنا