کد خبر: 305910 A

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در کرج مطرح کرد

ایلنا: معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه وظیفه اصلی بهزیستی بالابردن امنیت روانی و مهیا کردن شرایط بهتر زندگی‌ست گفت: مستندات آزار معلولان مرکز نگهداری آفرینش فردیس در کمیسیون عالی بهزیستی در حال بررسی‌ست.

به گزارش ایلنا در کرج، حسین نحوی‌نژاد امروز در نشست با خانواده‌های معلولان مرکز نگهداری معلولان آفرینش، در بهزیستی البرز افزود: دستورالعمل جامع تامین ایمنی مددجویان در مراکز نگهداری به تمامی مراکز دولتی وخصوصی تحت نظارت سازمان بهزیستی ابلاغ شده است.

نحوی‌نژاد با بیان اینکه تلاش برای ورود معلولان به شرایط بهتر زندگی از اهداف سازمان بهزیستی کشور است خاطرنشان کرد: چگونگی بستن معلولان، محافظ‌ها، دیوار‌ها دراین دستورالعمل مورد توجه قرار گرفته و دراین دستورالعمل مراکز نگهداری معلولان موظف شده‌اند هراتفاقی که برای معلولان افتاد کمتر از یک روز به مدیران استان اطلاع داده و مدیر استانی نیز به سازمان بهزیستی اطلاع رسانی لازم را داشته باشد.

وی با اعلام اینکه خانواده‌های معلولان در مراکز نقش موثری در اطلاع رسانی از نحوه نگهداری معلولان دارند ادامه داد: طرحی که امروز درحضور خبرنگاران رونمایی وابلاغ می‌شود مانند انجمن اولیا و مربیان در مدارس خواهد بود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: دراین طرح خانواده‌ها ضمن الزام به سرکشی از معلول خود در مراکز نگهداری ملزم به گزارش وضعیت بهداشت، تغذیه و مشکلات این مراکز به بهزیستی نیز خواهند بود.

نحوی‌نژاد با ابراز تاسف نسبت به بروز اتفاقات غیر اخلاقی و انسانی در مرکز نگهداری معلولان آفرینش فردیس گفت: در حال حاضر این مرکز تعطیل شده و کمیسیون عالی بهزیستی به احتمال قوی به معزول شدن مدیر یا تعطیلی مرکز رای خواهد داد.

وی افزود: شاکی در این پرونده سازمان بهزیستی است و از ابزارهای مقام قضایی هم در این پرونده بهره گرفته خواهد شد.

معاون توانبخشی بهزیستی کشور در خصوص روند رسیدگی به تخلفات در این سازمان گفت: اگر تخلفات کوچک باشد تذکر شفاهی داده می‌شود و در غیر این صورت پس از اخطار کتبی یک ماهه به موسسه در صورت مرتفع نشدن موضوع، پرونده به کمیسیون مرکزی بهزیستی ارجاع می‌شود.

نحوی‌نژاد با بیان اینکه مدیرکل بهزیستی استان بلافاصله به محض مشاهده عکس و فیلم دراین زمینه طبق وظایف ومسئولیت خود اقدامات لازم را انجام داده و این مرکز را تعطیل کرده است افزود: در حال حاضر کمیسیون عالی بهزیستی به این نتیجه رسیده که تعطیلی این مرکز ادامه داشته باشد و اقدامات قضایی تا مجازات افراد متخلف و مسئول پیگیری شود.

وی با بیان اینکه در هفته گذشته سه مرکز نگهداری متخلف تعطیل شد گفت: نخستین رای ما معزول شدن مدیریت مرکز بود و تعطیلی دائم مرکز نگهداری آفرینش در دست بررسی ست.

معاون توانبخشی بهزیستی کشور با بیان اینکه مرجع اصلی اطلاع رسانی حوزه بهزیستی در استان مدیر کل این سازمان است افزود: این مرکز متخلف در ۲۶ خرداد تعطیل شد که برخی از رسانه‌ها به دلیل کسب اطلاعات غلط در شهریورماه به این مسئله ورود پیدا کردند.

نحوی نژاد بیان کرد: بهزیستی با مشکلات جامعه هدف خود آشنا است و اکنون یک هزار و۱۰۰ مرکزتوانبخشی روزانه و شبانه، خدمات درمنزل زیر پوشش بهزیستی هستند.

وی افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار معلول زیر پوشش بهزیستی کشور است که با درنظر گرفتن سایر گروه‌ها از جمله کودکان کار، نابینایان، ناشنوایان، سالمندان این آمار به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفرمی رسد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در ادامه با بیان اینکه باید تمامی تمهیدات برای توجه به قشر معلولان پیش بینی شود و بخش خصوصی را برای ورود در این عرصه دلسرد نکنیم خاطرنشان کرد: اکنون ۴۰ هزار معلول که نیاز به مراقبت شدید در مراکز نگهداری دارند، زیر پوشش داریم و با توجه به بودجه‌های کم بدون استفاده از ظرفیت‌های مردمی نمی‌توانیم موفق باشیم.

نحوی نژاد گفت: اطلاع رسانی نباید به گونه‌ای باشد که باعث از بین رفتن انگیزه برای سایر مراکز و کارکنان بهزیستی باشد و این نکته مهم باید مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد.

این مسوول با اشاره به بازتاب رسانه‌ای این موضوع در رسانه‌های داخلی و خارجی تصریح کرد: بهزیستی با هرگونه آزار و شکنجه جسمی وروحی در مراکز تحت نظارت خود برخورد می‌کند و همچنین از رسانه‌های داخلی به خاطر دلسوزی و پیگیری آن‌ها کمال تشکر و قدردانی را دارد، اما متاسفانه رسانه‌های خارجی در این موضوع مغرضانه عمل کردند و این اتفاق را به کل نظام نسبت دادند.

نحوی نژاد با بیان اینکه آرامش معلولان مرکز آفرینش درسایر مراکز تا قطعی شدن نتیجه می‌بایست تامین شود خاطرنشان کرد: این پرونده با جدیت در دست پیگیری‌ست.

بهزیستی معلولان
نرم افزار موبایل ایلنا