کد خبر: 305915 A

استاندار همدان اعلام کرد

ایلنا: استاندار همدان گفت: تاکنون هزار چاه غیر مجاز در استان همدان مسدود و در این راستا حدود ۹۰ میلیون متر معکب آب صرفه‌جویی شد.

به گزارش ایلنا از همدان محمد ناصر نیک بخت امروز در شورای اداری استان همدان که با حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد بیان کرد: آب یکی از مشکلات اساسی کشور است و کسی باور نمی‌کند که همدان دچار مشکل کم آب و خشکسالی شده باشد، بیان کرد: ایران در سرزمینی خشک است پس باید در مسئله آب رعایت بسیاری از مسائل را داشته باشیم.

نیک بخت با بیان اینکه ایران یک سوم بارندگی دنیا را دارد و میانگین بارش در ایران ۲۵۰ میلیم‌تر و در دنیا ۸۵۰ میلیم‌تر است، عنوان کرد: تبخیر آب سه برابر در ایران بیشتر است و این موضوع می‌طلبد که صرفه جویی و نظارت‌های لازم را داشته باشیم.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه استان همدان در مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز رتبه نخست کشور را دارد، بیان کرد: تاکنون هزار چاه غیر مجاز در استان همدان مسدود و در این راستا حدود ۹۰ میلیون متر معکب آب صرفه جویی شد.

محمد ناصر نیک بخت با بیان اینکه استان همدان در اجرای آبیاری مدرن با ۱۲ هزار هکتار در سال رتبه نخست را در کشور دارد، ادامه داد: استان همدان دارای ۲۵۰ هزار هکتار زمین آبی کشاورزی است که تاکنون از این میزان ۱۳۰ هزار هکتار زیر پوشش آبیاری مدرن قرار گرفته و در ۴۵ درصد اراضی آبی استان آبیاری مدرن اجرا شده است.

وی با بیان اینکه اراضی کشاورزی که زیر پوشش آبیاری مدرن نیستند تعیین تکلیف شده تا هر سال بین هشت تا ۱۲ هزار هکتار زیر پوشش آبیاری مدرن قرار گیرند، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی باید الگوی کشت در کشور و استان را تغییر دهد چراکه در این شرایط بحرانی کشت محصولاتی مانند هندوانه، سیب زمینی و ذرت که محصولاتی پر آب بر هستند به صرفه نیست.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه ۹۳ درصد آب در استان همدان و کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، عنوان کرد: کشاورزی نیز از ضروریات و اولویت نخست کشور است ولی اگر آبیاری مدرن اجرا شود و صرفه چویی صورت گیرد می‌توان با خشکسالی مقابله کرد.

نیک بخت یکی دیگر از اقدامات انجام شده را انتقال پسآب فاضلاب همدان به نیروگاه مفتح دانست و با بیان اینکه پسآب فاضلاب همدان پس از تصفیه به نیروگاه منتقل می‌شود، ادامه داد: انتقال پسآب فاصلاب همدان به نیروگاه موجب بسته شدن ۲۵ حلقه چاه نیروگاه شد.

وی با اشاره به اینکه هفته دفاع مقدس را پیش رو داریم، بیان کرد: هفته دفاع مقدس یادآور جانفشانی‌ها، ایثارگری‌ها، احترام و تقدیس خون شهدای بزرگ است که در این راستا تقاضا دارم تمام سازمان‌ها و دستگاه‌ها در زنده نگهداشتن هفته دفاع مقدس تلاش کنند.

نیک بخت بیکاری را عامل فساد، تباهش و بسیاری از مفسده‌ها عنوان کرد و ادامه داد: اقتصاد و توسعه را به تنهایی نمی‌خواهیم بلکه خواستار توسعه، تولید و سرمایه گذاری را در کنار محیط زیست هستیم و برای هر طرح تولیدی داشتن پیوست زیست محیطی مهم است.

چاه های غیر مجاز
نرم افزار موبایل ایلنا