کد خبر: 308591 A

رئیس دانشگاه کاشان

ایلنا: رئیس دانشگاه کاشان گفت: همراه کردن علم و اخلاق رمز توسعه و پیشرفت دانشگاه است.

به گزارش خبرنگارایلنا در کاشان، عباس زراعت در جلسه تدوین تقویم فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: فرهنگ به دو دسته فرهنگ عمومی یعنی معتقدات و مفروضاتی که در پشت رفتار و گفتار هر کسی وجود دارد و فرهنگ دانشگاهی یعنی فرهنگی که ازسوی نخبگان دانشگاهی تولید و به جامعه انتقال می‌یابد می‌توان تقسیم کرد

وی خردورزی، تعامل مناسب با جامعه انسانی، علاقه به فرهنگ و جامعه و خدمت به کشور، علاقه ملی، حقیقت یابی و.. را از شاخص‌های فرهنگ عمومی بیان کرد و افزود: فقدان انضباط و اعتماد به نفس، قانون گریزی، نقدناپذیری، جمود فکری، تضعیف هویت، سست بودن علقه ملی و دینی، بی‌توجهی به خدا و معنویات و بعد روحانی انسان، خنثثی بودن علم نسبت به اخلاق احساس حقارت در مقابل غرب و... از آسیب‌های فرهنگ است.

زراعت رسالت دانشگاه‌ها را در این زمینه بسیار سنگین دانست و گفت: پرکردن شکاف تکنولوژی و اخلاق، همراه کردن علم با حکمت و اخلاق و معارف الهی، همراه کردن علم و اخلاق، توجه کافی به علوم انسانی، شناخت هدف علم و... باید در دانشگاه مورد توجه قرار گیرد.

وی عقلانیت، آزادگی، حقیقت پژوهی، خودباوری تولید اندیشه، تعهد و مسوولیت اجتماعی، فرهنگ سازی را از جمله موارد فرهنگ دانشگاه بیان کرد و اظهار داشت: تحت تاثیر سیاست یازی قرار گرفتن، فقدان مرجعیت دانشگاه‌ها، مدرک گرایی، افتخار بیهوده به مفاخر بجای جاری کردن اندیشه آنان در جامعه، سطحی نگری و ظاهر بینی، فقدان برنامه ریزی در امور فرهنگی، عدم انسجام تشکل‌ها برای هم افزایی، آلت دست قرار گرفتن جریان دانشجویی از آفت‌های دانشگاهی است که باید زدوده شود.

رئیس دانشگاه کاشان با تبریک سال تحصیلی جدید به دانشجویان ابراز امیدواری کرد: امسال سال امید، نشاط و گفتگو باشد. دکتر زراعت به دانشجویان تاکید کرد: نقدهای سازنده خود را مطرح کنند تا شکوفایی بیشتری را تجربه کنیم.

دانشگاه کاشان‌
نرم افزار موبایل ایلنا