کد خبر: 308660 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: روزانه یک هزار و ۷۰۰تن زباله در استان تولید می‌شود که درکنار این زباله‌ها ۱۲تن پسماند پزشکی هم در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تولید می‌شود.

به گزارش ایلنا در کرج، حسین محمدی روز دوشنبه در نشست شورای اداری البرز که با حضور معصومه ابتکاربرگزار شد، افزود: مشکل ما سه هزار مطب پزشکی و کلینیک است که پسماندهای آن‌ها در کنار پسماندهای عادی دفن می‌شود که اکنون به دنبال اشخاص حقیقی و حقوقی برای مدیریت آن هستیم.

وی گفت: روزهای ناسالم در سال جاری در این استان به دوبرابر افزایش یافته است که پدیده گرد و غبار و تعطیل نبودن پنج شنبه‌ها به این موضوع دامن زده است.

محمدی در ادامه با بیان اینکه پدیده گرد و غبار از موضوعات مهم زیست محیطی در البرز به شمار می‌رود افزود: در حال حاضر، روزهای پاک استان به یک پنجم کاهش یافته است.

وی با اشاره به چالش‌های زیست محیطی استان افزود: این چالش‌ها شامل تغییر کاربری اراضی کشادرزی و ملی و ساخت و ساز غیر مجاز، اجرای تونل انتقال آب رودخانه کرج بدون انجام مطالعات ارزیابی زیست محیطی، برداشت بی‌رویه وغیر مجاز از آبهای زیرزمینی و فرونشست دشت‌های استان است.

وی تخریب پوشش گیاهی وفرسایش بادی وخاکی بویژه در حوزه آبریز رودخانه کرج وطالقان، توسعه پدیده بیابان زایی و وجود کانون‌های داخلی ریزگرد با منشا طبیعی و انسانی، عدم تعادل دام با مرتع، استقرار و فعالیت حدود ۵۰ درصد واحدهای تولید در خارج از شهرک‌های صنعتی، استقرار بیش از۱۰۰۰واحد صنفی مزاحم در محدوده شهر‌ها را ازدیگر چالش‌ها خواند.

وی در ادامه گفت: در بحث منابع آبی شاهد هشت هزارحلقه چاه مجاز هستیم که در کنار آن ۱۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز فعالیت می‌کنند.

وی در ادامه افزود: اکنون در برنامه جامع کاهش آلودگی هوا شاهد اقداماتی نظیر تجهیز ۳۰ واحد صنعتی به سیستم کنترل آلودگی و ۱۷ واحد صنعتی به سیستم آنلاین، پایش مستمر بنزین مصرفی در بازه‌های زمانی سه ماهه «کلیه نمونه‌ها واجد یورو ۴»، راه اندازی ۸ ایستگاه سنجش آلودگی هوا «دوایستگاه جدید» و نصب یک صفحه نمایشگر کیفیت هوا هستیم.

محمدی منابع متحرک آلاینده را خودروهای سبک و سنگین حدود ۹۰۰ هزاردستگاه، وسایل نقلیه عمومی حدود ۹۰ هزار دستگاه «۷۲ درصد تاکسی، ۱۰ درصد اتوبوس و ۱۸درصد مینی بوس»، خودروهای مشمول معاینه فنی حدود ۶۰۰ هزار دستگاه «۲۸ درصد خودرو‌ها معاینه فنی شده» عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: منابع ثابت آلاینده نیز شامل میزان مصرف روزانه نفت سفید ۱۰۰ هزار لیتر، نفت گاز روزانه ۱/۱ میلیون لیتر، نفت کوره روزانه ۲/۲ میلیون لیتر «سهم نیروگاه ۲میلیون لیتر»، گاز طبیعی روزانه ۱۱ میلیون مترمکعب «سهم نیروگاه ۳/۸ میلیون مترمکعب» است.

وی در پایان، با بیان اینکه هزارگونه گیاهی درالبرز وجود دارد که ۲۰ درصد ارزش خوراکی و دارویی دارند و ۱۵ درصد گونه مهره دار جانوری نیز در این استان است از شناسایی سه گونه جدید خزنده در استان خبرداد که یک گونه آن برای اولین بار درجهان درحال ثبت است

محیط زیست حسین محمدی
نرم افزار موبایل ایلنا