کد خبر: 309614 A

ایلنا: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به منظور گسترش همکاری‌های اقتصادی با قزاقستان به این کشور سفر کرد.

به گزارش ایلنا، رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در رأس یک هیأت اقتصادی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و توسعه مراودات تجاری با جمهوری قزاقستان به این کشور سفر کرد و با مقامات بلند پایه قزاقستان دیدار و رایزنی کرد.

ایران شریک تجاری خوبی برای قزاقستان است

در دیدار مسرور با سایدیکوف تی گلدانا معاون بین‌الملل وزارت صنعت و تجارت قزاقستان، وی جایگاه ایران را در توسعه روابط تجاری در آینده ویژه ارزیابی کرد و گفت: سفر رئیس جمهور و تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور نشانه‌های خوبی است که امیدواریم با برگزاری چنین جلساتی نقشه راه ترسیم شده برای گسترش همکاری‌ها را اجرایی کنیم.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به ظرفیت‌های منطقه متبوع خود برای گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و قزاقستان گفت: رئیس جمهور ایران در سیاست ابلاغی به این سازمان، توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر را در دستور قرار داده و برهمین اساس هدف ما از این سفر، افزایش حجم مبادلات دو کشور است چرا که قزاقستان از جایگاه قابل توجه‌ای در مناسبات اقتصادی ایران برخوردار است و معتقدیم با رفع برخی از مسائل و مشکلات توسعه همکاری‌ها قابل دسترس است.

وی اضافه کرد: ظرفیت‌های فراوانی برای همکاری دو کشور وجود دارد و ما علاقه‌مند هستیم که کریدور چین اکتائو –انزلی را با همکاری کشور شما فعال کرده تا بخشی از تولیدات چین را از طریق قزاقستان وایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس و جنوب آسیا منتقل کنیم.

مسرور فعالیت تالار اقتصادی بورس کالا در انزلی را فرصت مناصبی برای عرضه محصولات آهن وگندم و فعالیت بازرگانان قزاقی در این بورس دانست و ظرفیت‌های این بورس را تشریح و خواستار رفع مشکل پهلوگیری کشتی‌ها در راستای عملیاتی کردن انجام توافقات قبلی دو کشور در زمینه‌های تجاری شد و با اشاره به ساخت مجتمع بندری کاسپین تصریح کرد: با اتصال خطوط ریل به این مجتمع بندری، فرصت مناسبی برای کشور قزاقستان برای صادرات محصولات خود فراهم می‌شود و با توجه به معافیت مالیاتی و امکان ثبت شرکت‌ها خارجی در منطقه آزاد انزلی از فعالیت و ثبت شرکت‌های قزاقی در انزلی استقبال می‌کنیم.

گلدانا نیز با تشکر از مباحث مطرح شده برای گسترش همکاری‌ها خواستار تشکیل کارگروه کار‌شناسی برای رفع موانع مطرح شده و توسعه روابط اقتصادی شد و افزود: برای گسترش همکاری‌ها آمادگی کامل داریم چرا که معتقدیم گسترش مبادلات تجاری به نفع هر دو کشور است و ایران و انزلی برای کشور ما یک شریک مناسب اقتصادی است و ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد.

همکاری منطقه آزاد انزلی و قزاقستان جهت کاهش هزینه‌های حمل و نقل و لجستیک

هیأت اقتصادی عالی رتبه سازمان منطقه آزاد انزلی همچنین با مدیران شرکت سرمایه‌گذاری کازنکس قزاقستان دیدار کردند. این شرکت در سه حوزه جذب سرمایه‌گذاری خارجی، حمایت از صنایع داخلی و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور قزاقستان فعالیت می‌کند، و این درحالی است که کشور قزاقستان دارای ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی بوده و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی در این مناطق برقرار است و این شرکت با ایجاد زیرساخت‌ها از سرمایه‌گذاران این کشور حمایت می‌کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با اشاره به مزیت‌های قانونی مناطق آزاد ایران اظهار کرد: در ایران ۷ منطقه آزاد وجود دارد که منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور روابط خوبی با منطقه ویژه اکتائو در کشور قزاقستان دارد.

مسرور با اشاره به توانمندی‌های صنعتی و تجاری منطقه آزاد انزلی به ویژه ساخت مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگ‌ترین بندر ایران در دریای خزر، از آمادگی این سازمان برای گسترش همکاری‌ها با کارنکس برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور و توسعه همکاری‌های مناطق ویژه کشور قزاقستان و منطقه آزاد انزلی خبر داد.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی فعالیت کشتیرانی دریای خزر در این منطقه را فرصت مناسبی برای توسعه همکاری‌ها اعلام و افزود: تنها کمتر از دو درصد مبادلات تجاری قزاقستان با ایران است و ما معتقدیم ظرفیت‌های فراوانی برای رشد این همکاری‌ها و مبادلات تجاری وجود دارد و یکی از اهداف سفر ما به قزاقستان توسعه همکاری‌ها با توجه به ظرفیت‌های دو کشور و کاهش موانع پیش روی این مبادلات تجاری به منظور افزایش آن است.

مینگ بای ادِت، مدیر سرمایه‌گذاری خارجی شرکت کازنکس با اشاره به برگزاری همایش مشترک ایران و قزاقستان در آینده نزدیک از سوی این شرکت در تهران، ضمن دعوت از مدیرعامل منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: ایران شریک مهمی در حوزه ترانزیت و لجستیک با کشور قزاقستان است و ما آمادگی داریم با همکاری یکدیگر هزینه‌های حمل و نقل و لجستیک با کاهش دهیم.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی شرکت‌های زیادی در کشور ما تمایل به همکاری با منطقه آزاد انزلی خواهند داشت، چراکه بررسی‌ها ما نشان می‌دهد که انزلی برای همکاری‌های اقتصادی دو کشور بسیار جذاب و از مزیت‌های فراوانی بهره‌مند است و امیدواریم با رفع تحریم‌ها هرچه سریع‌تر تجار و بازرگانان ما در ایران و انزلی حضور فعال‌تری داشته باشند.

رایزنی برای تسهیل فعالیت بازرگانان ایرانی در قزاقستان

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی همچنین در دیدار با رییس شرکت مرکزی حمل و نقل قزاقستان با اشاره به مزیت‌ها وظرفیت‌های منطقه متبوع خود، اظهار کرد: مجتمع بندری کاسپین مکمل بنادر مهم حاشیه دریای خزر همچون آلت آذربایجان، آستاراخان روسیه، ترکمن باشی ترکمنستان و آکتائو قزاقستان خواهد بود.

وی با بیان اینکه علاقه‌مند هستیم بخشی از کالاهای چین را از کشور قزاقستان وارد ایران کرده چراکه عملیاتی کردن این مسیر در راستای حمل و نقل و ترانزیت دو کشور است، خواستار تسریع در پهلوگیری کشتی‌های ایرانی در بندر اکتائو و کاهش عوارض دریافتی از کشتی‌های ایرانی در این بندر شد و گفت: امیدواریم با رفع این مشکلات روابط تجاری دو کشور توسعه یابد و آمادگی خود را برای رفع این مشکلات اعلام می‌کنیم.

مسرور راه‌اندازی کریدورهای تجاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک شرکت‌های بخش خصوصی دو کشور در توسعه حمل و نقل آبی را از دیگر زمینه‌های همکاری مشترک اعلام کرد.

غنجی مدیر عامل شرکت کشتیرانی دریای خزر در این دیدار خواستار توسعه روابط کشتیرانی دو کشور، به ویژه در زمینه مبارلات تجاری میوه، محصولات کشاورزی، سیمان شد و انجام تعهدات تفاهمنامه منعقده در خصوص توسعه همکاری‌های سال گذشته منعقده شده است را ضروری دانست.

سابیربک آدیلگریوف رییس شرکت مرکزی حمل و نقل و کشتیرانی قراقستان در این دیدار برای حل مشکلات پیشروی تجار و بازرگانان فعال ایرانی در این کشور اعلام آمادگی کرد و پیشنهاد کرد که با طرح این مسائل در کمیسیون مشترک دو کشور که در ماه جاری در قزاقستان برگزار می‌شود این موانع برطرف شود.

وی سابقه همکاری کشتیرانی قزاقستان و ایران را طولانی دانست و اظهار کرد: با توجه به فعالیت شرکت‌های بازرگانی و حمل و نقل و ظرفیت‌های انزلی علاقه‌مند هستیم که روابط و همکاری‌ها را در مسیر رفع موانع گسترش دهیم.

آمادگی برای همکاری مشترک شرکت‌های دانش بنیان منطقه آزاد انزلی و قزاقستان

در این سفر هیأت عالی اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی ضمن بازدید از پارک علم و فناوری شعر آلماتی، جلسه‌ای مشترک با رئیس پارک علمی و فناوری برگزار و در خصوص همکاریهای مشترک شرکتهای دانش بنیان منطقه آزاد انزلی با شرکت‌های فعال در پارک علم و فناوری آلاتائو به گفتگو پرداختند. این پارک یکی از مناطق ویژه قزاقستان است.

مسرور وجود دو شهرک صنعتی با بیش از ۱۲۰ واحد فعال تولیدی را فرصت خوبی برای گسترش همکاری‌ها ارزیابی کرد و ضمن دعوت از مدیران پارک علم و فناوری آلاقائو آمادگی سازمان متبوع خود را در خصوص تجاری سازی ایده‌های نوین شرکت‌های دانش بنیان در اعلام، و ایجاد صنایع‌ های‌تک را از اولویت‌های منطقه آزاد انزلی در حوزه توسعه صنعتی مطرح کرد.

نورلان بی‌کوپبوسینف رییس پارک علم و فناوری آلماتی نیز در این دیدار هدف از تشکیل پارک علم وفناوری و مناطق ویژه قزاقستان را رشد و توسعه آن منطقه عنوان کرد و گفت: حوزه اصلی فعالیت این پارک صنایع IT، نفت و گاز است و کارخانجات مختلفی با همکاری دانشگاه‌ها در این پارک در حال فعالیت بوده و همچنین اتاق مشترک و مرکز همکاری‌های ایران و قزاقستان نیز در این پارک مستقر است.

وی افزود: این مجموعه با مساحت ۱۶۳ هکتار و ۱۵۱ شرکت فعال و میزان اشتغالزایی ۲۰۰۰ نفر از سال ۲۰۰۶ در حال فعالیت است و شرکتهای فعال در این پارک علم و فناوری از معافیت مالیاتی بهره‌مند هستند.

در این دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و هیأت همراه از کارخانجات مستقر در این پارک علم و فناوری که در زمینه‌های تولید لامپهای صنعتی، سیستم‌های روشنایی برق، تولید بردهای الکترونیک، کابل‌های فیبر نوری، تلویزیون و دارو فعالیت دارند، دیدار کردند. بازدید از اتاق مشترک ایران و قزاقستان نیز از دیگر بخش‌های این دیدار بود.

منطقه آزاد انزلی
نرم افزار موبایل ایلنا